Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Étrend a gyermekáldásért
2014. január 28. 08:57

termékenység, gyermekáldás, étrend, étkezés

Étrend a gyermekáldásért
Az egészséges kisbabára való felkészülés már a fogantatás előtti fél évben elkezdődik. Nemcsak a leendő szülők alapos kivizsgálására lehet szükség, de az életmód és az étrend megváltoztatására is.
Étrend a gyermekáldásért

Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50 százalékánál már az első gyermekfogantatása is nehézségekbe ütközik. "A fogantatás elmaradását tehát több tényező is befolyásolja, a leggyakoribb mégis elsősorban a hormonális rendszer működési zavaraira vezethetők vissza" - magyarázza prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Nehezíthetik a teherbeesést a különböző gyulladásos betegségek, a peteérés zavarai, a petekürt átjárhatóságának zavara vagy az ondótermelés zavarai is.

Lényeges, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocitából) kb. 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá a megtermékenyülésre. Ezért is nagyon fontos már a megtermékenyülés előtti 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is jelentkezhetnek. Ezért már a gyermekvállalás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés is szükséges lehet. A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az anovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH-szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges. A következőkben azokat a diétabeli tényezőket vesszük sorra, melyek (negatív vagy pozitív irányba) befolyásolhatják a sejtek minőségét és a későbbi fogantatást.

  • Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas - közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét. Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja.
  • Kávé: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
  • Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
  • A xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a civilizációs hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom "hormonális bombáknak" nevezte el. Ezek az anyagok hormonszerűen viselkednek és felborítják a hormonális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket. A xenoösztrogének csoportjába tartoznak: alkilfenolok és származékaik, ftalátok, biszfenol-A és hasonló fenolok, PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport, lángfogók, PBDE-k, halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok), peszticidek, rovarirtók, gyógyszerek, fémek és fémtartalmú vegyületek. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prosztata-, bélrákok).
  • Folsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavarral, a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal célszerű szedni.A

  • B6-vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.

  • Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszómakárosodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű cinktartalmú étrend-kiegészítőt szednie.
  • Szelén: antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhesség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermiumszámot és a spermiumok mozgását is javítja.
  • L-arginin: esszenciális aminosav, amely mennyisége általában a kiegyensúlyozott táplálkozás során elegendő, de néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpeszfertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
  • L-karnitin: szintén esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpeszveszélyt.

Ha szeretne még többet megtudni a vitaminokról, ásványi anyagokról és nyomelemekről, kattintson tovább a VitaminABC-re, ahol azt is kiszámoljuk Önnek, miből milyen mennyiségre van szüksége életkorától és körülményeitől függően.


A gyógynövények közül az Agnus Castusról (barátcserje) sikerült bizonyítani, hogy egyértelműen javítja a megtermékenyülés esélyét, a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet. A készítmény különösen hatásos, ha a sárgatest-fázis megrövidült, a prolaktinszint emelkedett, javítja a progeszteron-ösztrogén arányt, csökkenti a fokozott vérzést. Fontos azonban tudni, hogy a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie. Ez tehát nem egy olyan "csodaszer", amelynek hatása mindenki számára egyformán, azonos dózisban és azonos módon alkalmazható a siker reményében.

Forrás: hazipatika.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK