Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Fogyókúra - Tej és tejtermékek: Miből és mennyit fogyasszunk?
2013. június 19. 08:16

tej, tejtermék, allergia

Tej és tejtermékek: Miből és mennyit fogyasszunk?
Szükség van arra, hogy rendszeresen fogyasszunk tejet és tejtermékeket? Mikor károsak a tejtermékek a szerveztünk számára? Cikkünkben összegyűjtöttük a tejjel kapcsolatos legfontosabb tényeket.
Tej és tejtermékek: Miből és mennyit fogyasszunk?

Megszületésünkkor első táplálékunk az anyatej, ami tartalmazza a fejlődéshez és növekedéshez szükséges legfontosabb tápanyagokat. Később bekerül étrendünkbe a tehéntej és a belőle készült tejtermékek.

Miből áll a tej, és milyen hatása van a szervezetünkre?

Tej alatt általában a tehéntejet értük, bár a kecske, juh, szamár és a bivaly teje is fogyasztható az ember számára. A tej sok egészséges összetevőt: fehérjéket, ásványi anyagokat, vitaminokat, zsírokat, tejcukrot (laktózt), és természetesen vizet tartalmaz.

A tej fehérjéit könnyen meg tudjuk emészteni, a benne lévő kalcium pedig erősíti a csontokat. A tej fogyasztásával testünk működéséhez szükséges D-, E-, K-, A- és B-vitaminokhoz juthatunk hozzá.

Mindent összevetve, a szakértők szerint napi fél liter tejjel már fedezni tudjuk szervezetünk kalcium-szükségletét. A többi tejtermékben – például a joghurtban, kefirben, sajtban – még a tejnél is több kalcium van, ezért ezeket is érdemes rendszeresen fogyasztani.

A boltban kapható „tejes italokban” viszont a tejnél kevesebb a fehérje és kalcium, sőt, általában adalékanyagokat is tartalmaznak. Ezért alapvetően kevésbé egészségesek, mint a tej és a természetes tejtermékek.

Sovány vagy magas zsírtartalmú tejet válasszunk?

Az alacsony zsírtartalmú tejek 0,5-1,5% zsírt tartalmaznak, a félzsíros tej 2,8%-os. A házi tej még ennél is zsírosabb, körülbelül 3,6%-os. Van, aki jól bírja a házi tejet, de van, akinek magas zsírtartalma miatt hasfájást okoz. Nagyon fontos, hogy ha házi tejet vesztek, akkor azt fogyasztás előtt mindenképp fel kell forralni!

A boltban kapható tehéntej csomagolásán általában feltüntetik, hogy a tej „homogénezett” – ez azt jelenti, hogy a benne lévő tejzsírt apró cseppecskékre oszlatják, és ezáltal a tej könnyebben emészthetővé válik.

Hogyan tartósítják a tejet?

Az üzletekben alapvetően kétféle tejet árulnak: az UHT tejeket ultra magas hőmérsékleten (130°C felett) hőkezelik, és utána Tetra Pak dobozba csomagolják. Az így készült tej akár hónapokig is eláll, és megbontás előtt nem igényel hűtést.

Ezzel szemben a pasztörizált tej hőkezelése 100°C alatt történik, és az így készült tejet hűtőben kell tárolni és néhány napon belül el kell fogyasztani.

Nem mindenki bírja a tejet: tejallergia és tejcukor-érzékenység

Sokan vannak, akik nem tudnak tejet és tejtermékeket fogyasztani. Ennek egyik oka lehet allergia – amikor valakiben a tejben lévő fehérjék (kazein- vagy savófehérjék) váltanak ki allergiás reakciót. A tejallergia gyerekeknél gyakori, azt sokan kinövik, de van, hogy felnőtt korban is megmarad.

Az allergiában szenvedők a tej helyett például növényi italokat - rizstejet, szójatejet, zabtejet, mandulatejet – fogyaszthatnak. Ezek megnevezése megtévesztő, mert összetételük igencsak különbözik a „valódi” tejtől. A növényi italokat legtöbbször kalciummal is dúsítják, ezért a kiegyensúlyozott étrend fontos elemévé válhatnak allergiások számára.

Tejcukor-érzékenység (más néven laktóz-intolerancia) esetén a tejcukrot bontó enzimekből van a szervezetben hiány. Tejcukor-érzékenyek számára kaphatóak laktóz-mentes tejtermékek is.

Forrás: kamaszpanasz.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További fogyókúrás hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK