Mennyi kalóriára van szükségünk?
Be kell látnunk, hogy az egészséges és tartós fogyásnak egyetlen kulcsa van: ha kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit felhasználunk. De vajon mennyi az a kalóriamennyiség, amelyre szükségünk van?
Miért olyan fontos a mozgás?
A mozgás nyilvánvalóan égeti a kalóriákat, a Department of Nutrition at Harvard School of Public Health szerint már napi 30 perces tempós sétával is felvehetjük a harcot az elhízás ellen. Szakértők szerint azonban a legjobb eredményt a kardiomozgás és a rezisztenciaedzés kombinálásával érhetjük el.
Előbbi során megemelkedik a pulzus, szaporábbá válik a légvétel – ilyen a futás, a biciklizés, a gyors séta és az úszás is. A rezisztenciaedzés nem csak súlyemelést jelent, de minden olyan tréninget, ami anaerob jelleggel edzi a test izmait. A mozgás nem csak a súlyvesztés miatt fontos, de az egészségi állapotot is jelentősen befolyásolja. Az aktívan mozgóknak például fele akkor az esélyük a szívbetegségekre, mint az inaktívoknak. A mozgás ugyanakkor megelőzheti a stoke-ot, a magas vérnyomást és koleszterinszintet is csökkenti. Sőt, a daganatos- és a cukorbetegségekre is jóval kisebb az esély, ha fizikailag aktívak vagyunk.
A hízásnak hormonális oka is lehet
A nagy súlygyarapodás hátterében hormonális okok is állhatnak. Ilyen például a pajzsmirigy-alulműködés, amelynek tünetei többek közt a gyors, látványos hízás, a fáradékonyság, a beteg gondolkodása lelassul, aluszékonnyá, fázékonnyá válik, arcvonásai elmosódnak. Súlyosabb esetben kialakulhat mixoedema is. A kórkép hormonpótlással gyógyítható.
Hízást eredményezhet a mellékvese által termelt kortizol túltermelése is. A betegség külső jellemzői: a hason lila striák megjelenése, vékony végtagok, törzsre lokalizálódó elhízással, az arc viszont „holdvilágszerű”. Ugyanakkor egyes hormontartalmú gyógyszerek (például szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők) is vezethetnek súlygyarapodáshoz, ezeket is tekintetbe kell venni a kivizsgálásnál.
- Bármi áll is a súlygyarapodás mögött, ha ez indokolatlanul, gyorsan történik, mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni, hiszen bizonyos esetekben megfelelő kezeléssel visszaállhat az egyensúly - hangsúlyozza dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa.