Fogyás „felülről”
Kissé erős gyomor és mell, kövérkés kar... Ahhoz, hogy eredményesen szálljunk szembe a test felső részének kikerekedésével, korlátozni kell a cukorfogyasztást, és jobban megválasztani a proteineket (fehérjéket) a menüben.
Mi legyen a tányérunkon?
A diagnózis
Amellett, hogy az életkor előrehaladása is okolható (főleg a menopauza után) pld. a hasi elhízásért, a proteinek (hús, hal, tojás, tej, tejtermékek) túlsúlya felelős lehet érte az étrendünkben. És ha valóban túl kereknek találjuk a gyomor tájékát, akkor a túlzott cukorfogyasztás is állhat a háttérben.
Megoldások a táplálkozásban
Mérsékeljük a protein- és cukorbevitelt, a zsírlerakódás, továbbá a cukorfelhalmozódás elkerülésére a szervezetben. Ajánlott, hogy csökkentsük az állati eredetű fehérjék (proteinek) fogyasztását a növényiek javára (pld. avokádó, brokkoli, spenót, tofu, lencse, bab, csicseri borsó beiktatásával az étrendbe). Jól tesszük, ha ebédre kombináljuk a két fajta fehérjéből készülő ételeket. Este pedig javasolt, hogy csak növényi proteineket tartalmazó, kis adag ételt fogyasszunk.
Szinte teljesen iktassuk ki táplálkozásunkból azokat a cukrokat, melyeknek magas a glikémiás indexük (egy tápanyag vércukoremelő hatása, 1-100 közötti skálán). Ezek többek közt elősegítik a 2-es típusú diabétesz és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Válasszuk azokat, melyek energiát adnak a szervezetnek, anélkül, hogy hirtelen emelnék a vércukorszintet.
Növeljük a telítetlen, „jó zsírok” bevitelét pld. több zsíros hal, vagy avokádó fogyasztásával, a telített zsírok csökkentésével. A telítetlen zsírok védik a szívet, és lehetővé teszik a zsírok jobb eloszlását, a zsírsejtek tehermentesítését.
Kerüljük az aszpartám (mesterséges édesítőszer) tartalmú üdítőitalokat, melyek kellemes, cukros ízük ellenére egészségi szempontból nem ajánlottak.
Ne csökkentsük hirtelen a táplálék mennyiségét, azaz ne koplaljunk, mert ezzel csak az éhségérzet és a nassolási vágy fokozódását érhetük el. Amellett akaraterőnket is jelentősen igénybe veszi, és ha nem elég erős, önbecsülésünk látja kárát... Az egyetlen étkezés, melyen - a napi tápanyag-bevitel kiegyensúlyozottságának betartása mellett - ajánlott „spórolni” vagy könnyíteni, az a vacsora, mely álljon zöldségekből és szezonális gyümölcsökből.
Így változtassunk a szokásainkon
A profil
Állandó kontroll mellett nem engedünk meg magunknak semmi „kilengést” táplálkozásunkban, igényesek vagyunk a külsőnkre nézve, a tökéletességre törekszünk? Akkor egyre fokozódó nyomás alatt tartjuk szervezetünket, ami nem minden esetben célravezető.
Amin ajánlott túllépni a siker érdekében:
Ne összpontosítsunk folyton a szabályozott étrendre! A diétázásnak nem szabad megszállottsággá válnia - az ételt fogyasszuk örömmel, és inkább tegyük változatossá az étrendünket. Fordítsunk elég időt az étkezésekre, és ne aggódjunk az apró „kilengések” miatt – bízzunk abban, amit szervezetünk megkíván, de azt ne lépjük túl.
Vessünk véget az állandó kontrollnak, és tanuljuk meg, hogyan tudjuk elengedni magunkat. Rendszeresen biztosítsunk magunknak időben is megfelelő hosszú kikapcsolódást, pld. fülhallgatón át történő zenehallgatással, miközben elszigetelődünk a külvilágtól – a tétlenség nem bűn! (És azt is jól tesszük, ha a relaxálás idejére pld. kikapcsoljuk a mobiltelefonunkat). Nem könnyű megvalósítani, ha nem szoktunk hozzá a „semmittevéshez”, de szervezetünk sokkal könnyebben regenerálódik, amikor kikerül a megszokott kontroll alól. Olyan tevékenységeket is végezzünk, melyek örömmel töltenek el minket. Ilyen lehet kedvenc hobbink, néhány relaxációs gyakorlat, vagy meditáció, melyek lehetővé teszik az agy „pihentetését” is – mondják a pszichológusok.