Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Fogyókúra - Házilag termeszthető édesítő a sztívia
2013. május 17. 11:10

édesítőszer, édesség, kalória, szénhidrát, fogyókúra

Házilag termeszthető édesítő a sztívia
A sztívia az emberi szervezetre pozitív hatással rendelkező növények egyike, édesítő hatása miatt hívhatjuk akár a növények szupersztárjának is. A leveleiből készült kivonat akár 200-300-szor édesebb lehet a cukornál. Mindez úgy lehetséges, hogy egyáltalán nem tartalmaz kalóriát és szénhidrátot.
Házilag termeszthető édesítő a sztívia

Mi is a sztívia?

A sztívia egy Közép- és Dél-Amerikában őshonos növény, magyar nevén jázminpakóca, de szteviának vagy steviának is nevezik. A sztívia por, tabletta, oldat, kivonat és őrlemény formájában kiválóan alkalmas édesítésre, a szárított sztívialevelet elsősorban teakészítésre használják. A sztívia a jövő édesítője. Mivel az emberi szervezet nem dolgozza fel az anyagcsere során a sztívialevelet vagy az ebből nyert édesítőket, ezért a testünk nem nyer belőle kalóriát és nincs hatással a vércukorszintre.  Az egészséges személyeknek segíthet ideális testsúlyuk megőrzésében, a cukorbetegek és hipoglikémiás tünetekkel rendelkezők, valamint a fogyni vágyók is fogyaszthatják. Néhány édesítővel ellentétben a sztívia nem hőérzékeny, ezért sütéshez és főzéshez is használhatjuk. Egyetlen hátránya a túladagolás esetén jelentkező kesernyés íz, de ez a termék csomagolásán lévő adagolási javaslat betartásával elkerülhető.

Érdekességek a sztíviáról:

  • 2011 végén az Európai Bizottság engedélyezte a sztívia használatát élelmiszeripari termékekben, így zöld utat kapott a sztívia, és lehetővé vált, hogy az Európai Unió országaiban is bevezessék a sztíviával édesített termékeket
  • a sztívia növényből készített természetes édesítők por, folyadék és tabletta formájában kaphatók, valamint levelének forrázásával otthon is készíthetünk belőle természetes édesítőt
  • a sztíviát a dél-amerikai indiánok évszázadok óta használják édesítésre
  • a sztíviát palántáról könnyedén nevelhetjük napfényes kertünkben, erkélyünkön
  • az intenzív édességet biztosító glikozidok mellett többek között vas, foszfor, kalcium, magnézium, cink, valamint A- és C-vitamin is található a leveleiben.

Mire használhatjuk, és hogyan adagoljuk?

Ha a cukrot részben vagy egészben szeretné helyettesíteni kedvenc receptjében, akkor érdemes előtte kísérletezni a sztíviakészítmény édességével, figyelembe véve a csomagolásán lévő adagolási javaslatot. Sajnos általánosságban nem lehet pontosan meghatározni, hogy egyik és másik sztíviakészítmény mennyire édes. Mivel a sztíviapor akár 200-300-szor édesebb lehet a cukornál, ezért nagyon kis mennyiség szükséges belőle. Egy evőkanál cukor körülbelül ¼ teáskanál sztíviapornak felel meg, egy teáskanálnyi cukrot pedig csupán egy csipetnyi sztíviapor helyettesíthet. Ha például kávénkat vagy teánkat szeretnénk sztíviával édesíteni, érdemes a porból oldatot készíteni: tegyünk egy teáskanál sztíviaport három evőkanál tisztított vízbe és öntsük olyan tartóba, amelyből cseppenként adagolhatjuk.

A sztíviát használhatjuk italok (kávé, tea, limonádé) édesítésére, helyettesítetjük vele a cukrot süteményekben, krémekben, öntetekben. Már Magyarországon is kaphatók olyan üdítőitalok, amelyek édesítésre a cukor mellett sztíviát használnak, így ennek köszönhetően csökkentett cukortartalommal élvezhetjük ezeket a termékeket.

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További fogyókúrás hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK