Hamburger
Azt, hogy emnnyire lehet egészséges egy hamburger sok dolog együttesen határozza meg: milyen nagy, milyen húsból készül, mit raksz bele, mennyi ideig sütöd. A legtöbb hamburger általában soványabb darált marhahúsból készül, majd jön hozzá az olaj, illetve a buci. Ez nagyjából 620 kalória és 9 gramm zsír. Ez szinte a fele az ajánlott napi kalória bevitelnek, és ekkor még nem is beszéltünk a többi finomságról, ami belekerül. Egy kis sajt könnyen 100 kalóriát is hozzáadhat a burgerhez.
A hamburger előnye, hogy a marhahús rengeteg vasat tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a szervezetednek. Az egészségesebb verziót elkészítheted csirkemellből, és teljes kiőrlésű buciból, sok zöldséggel. Ha pár meggrillezett padlizsán közé rakod a husit, igazi zöldséges burgert kaphatsz.
Hot dog
A hot dog virslik és bucik általában kisebbek, mint a hamburger, így kalória szempontjából ez a kedvezőbb. 270 kalória egy közepes méretű, fehér lisztből készült kiflivel tálalt hot-dogban nem tűnik olyan soknak. De vigyázat! Ez a finomság rengeteg sót tartalmazhat (akár 500 mg-ot is adagonként!), és még nem is beszéltünk a virsli tartósítására használt sodium nitritről/nitrátról, ami nem tesz túlzottan jót a szervezetednek.
Az egészséges hot dogért válassz teljes kiőrlésű kiflit, és a virsli csomagolásán is ellenőrizd a sótartalmat. Óvatosan a mustárral és társaival is, hiszen ezekben is rengeteg a rejtett só és szénhidrát lehet.
Konklúzió
A kalória versenyben a hamburger vesztett, ám a hús és zöldségtartalom miatt egészségesebb választás lehet a szervezetednek. Négyszer több fehérjét és vasat, ötször több cinket tartalmaz, és a sótartalma is töredéke a hot-dogénak.
Bármit is készítesz, figyelj oda a mennyiségre. Az ételt élvezni kell, nem pedig ízlelés nélkül megenni. A napraforgóolajat cseréld olívaolajra, illetve válassz kevésbé zsíros sajtokat és köreteket (például sült krumpli helyett egy finom görög salátát).
Jó sütögetést!