A túlsúlyosok legalább 70-75 százaléka küzd súlyosszénhidrátfüggőséggel,ami azt jelenti, hogy képtelenek meglenni kenyér, tészta, édesség nélkül. A szónhidrátok fogyasztásához szinte mindig valami kényszer, türelmetlenség, habzsolás is társul. A függők állandó erős vágyat éreznek arra, hogy édességet, kenyérféléket egyenek. Éppen ezért hajlamosak a hízásra,
s mivel nehezen mondanak le a szénhidrátokról, nagyon nehezen vagy egyáltalán nem képesek fogyni. Ha sikerül is elérniük a célsúlyt, a legtöbb esetben ezután jojóeffektus következik. Vagyis, rövid időn belül vissza is szedik a leadott súlyt, hogy aztán újabb diétával sanyargassák magukat.
Szénhidrátfüggőség hátterében a helytelen táplálkozás áll
Sokan nem értik, miért éreznek elengedhetetlen vágyat egy kis cukros sütemény iránt, mikor fél órával azelőtt már túl voltak egy hasonló példányon. Jellemző, hogy az emberek ilyenkor megpecsételik magukat a szénhidrátfüggőség „kórjával", és eleget tesznek vágyaiknak, ahelyett, hogy az életmód-változtatás mellett döntenének.
A szénhidrátok energiaszükségletünk 55-60%-át fedezik. A köztudatban szénhidrátként nagyrészt az édes ízt kölcsönző cukrok és az abból készült ételek élnek, pedig táplálkozásunk alapját egy másik csoportjuk, az összetett szénhidrátok (más néven keményítők és növényi rostok) alkotják. A szénhidrátok mindegyike - utolsó lépésként - glükózra bomlik le az emésztés során, és így kerül a véráramba, ahol az inzulin nevű hormon segíti bejutását a sejtekbe.
Az elfogyasztott szénhidrátok különböző mértékben emelik a vércukorszintet szervezetünkben, aminek mérésére a közismert glikémiás indexet használjuk. A magas glikémiás Indexű élelmiszerek - mint a finomított lisztből készült pékáruk, tészták, sós és édes rágcsálnivalók, a cukros sütemények vagy az üdítőitalok - gyors felszívódásuk révén hirtelen vércukorszint-emelkedést, így nagy inzulinigényt váltanak ki. A gyors inzulinkiválasztást a vércukorszint hirtelen esése követheti, amit a szervezet úgy fordít le, hogy kompenzálásképpen további gyorsan felszívódó szénhidrátot kíván. Ezt az ördögi kört nevezhetjük szénhidrátfüggőségnek, ami hosszú távon elhízáshoz és cukorbetegséghez is vezethet.
A szénhidrátfüggőség megelőzése és orvoslása egyszerű praktikákban rejlik. A rendszeres, napi ötszöri étkezés egyensúlyban tartja a vércukor szintjét. Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek, mint a teljes kiőrlésű gabonák, pékáruk és tészták, a magas rosttartalmú zöldségek, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjók és zsírok együttesen egyenletes vércukorszint-emelkedést és inzulinkiáramlást biztosítanak. A személyre szabott étrend összeállításában kérje dietetikus szakember segítségét!
A csokoládék ós édességek iránti vágy esetében említést kell tennünk a lelki tényezőkről is. Sokan az édes nassolnivalókban keresik életük egyetlen örömforrását, ám a „bánat-evés" nem oldja meg a pszichológiai problémákat és jelentős többletenergia-bevitellel is jár. Érdemes elkezdeni sportolni és társaságban tölteni szabadidőnket, hogy kielégítsük szociális szükségleteinket!
SZERETETHIÁNY KEZELÉSE ÉDESSÉGGEL
A kényszeres szénhidrát-fogyasztás hátterében nemcsak testi, hanem ielki okok is állnak. A függők legtöbbjének stresszes az élete, a feszültséget próbálják meg gyorsan felszívódó, laktató szénhidrátokkal levezetni. A stressz mellett valószínűleg magányosak, ami nem feltétlenül a párkapcsolat vagy a barátok hiányát jelenti. Lehet, hogy akár szerelmi, akár baráti kapcsolaton belül történt az elmagányosodás - a társas magány klasszikus esete - és ezért ápolja lelkét a beteg az evéssel. Az étel ugyanis társ a mindennapokban, az étel az, ami egy idő után a kizárólagos örömöt jelenti. Társ, fájdalomcsillapító, hangulatjavító. Ez mind lehet. Ráadásul a szénhidrátfüggés a legtöbb esetben nem ismer határt, gyakorta együtt járatúlevéssel is, hiszen egy szénhldrátfüggő nem áll meg egy szelet kenyér vagy csoki elfogyasztásénál Sajnos azonban, mint minden függőség, ez is csupán átmeneti enyhülést hoz. Csak rövid időre szűnik meg a frusztráció, a magány, majd villámgyorsan jön a kiüresedés, sőt az önutá-lat önnön gyengeségünk miatt. A kezelés ez esetben igen komplex. Feltehetően túlsúlyos emberek szenvednek szénhidrátfüggőségben, ezért fontos, hogy egy dietetikus személyre szabott étrendet állítson össze, akár a háziorvos vagy egy belgyógyász bevonásával. Mivel azonban a függők valószínűleg nehezen tartják majd magukat az előírt mennyiségekhez és ételekhez, szükséges pszichológus vagy pszichiáter bevonása is a kezelésbe. Segítségével feltárhatók azon lelki okok, amelyek a függőség kialakulásához vezettek. Lehet, hogy az ok egészen mélyről, a gyermekkorból fakad, egy régi traumát cipel még mindig magával az illető. Az is lehet, hogy olyan fájdalom érte,amellyel nem szeretne szembesülni, ezért a felesleges kilókkal temeti el a fájdalmát. Amíg a rejtett okokra nem derül fény, addig sem a függőségtől, sem a túlsúlytól nem lehet megszabadulni.
KULCSFONTOSSÁGÚ INZULIN
A lelki okokon túl azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy a szervezetben fellépett zavar, a helytelen táplálkozás és életmód is vezethet szénhidrátfüggőséghez. A szervezetnek normális esetben optimális
inzulintermelése van. Ha ez eltér az átlagtól, vagyis a szervezet többet termel, akkor egyre többre és többre is fog igényt tartani. Márpedig a magas szénhidráttartalmú ételek, vagyis a fehér cukrot és lisztet tartalmazó ételek a normálisnál jóval nagyobb mennyiségű inzulin kibocsátására ösztönzik a hasnyálmirigyet. Ezzel pedig elindul a körforgás. Még több szénhidrát, még nagyobb inzulintermelés. Ezt csak tetézi, hogy a sok műétellel, péksüteménnyel, gyorséttermi étellel rengeteg méreganyagot is viszünk a szervezetünkbe, amelyek a zsírszövetekben és a kötőszövetben telepszenek meg a legszívesebben, így gyarapítva a zsírpárnákat. Mindezt figyelembe véve, érdemes felvenni a harcot a függőséggel.
CSOKIFÜGGŐK CSODASZERE:
C-VITAMIN
Kevesen tudják, de a C-vitamin létfontosságú szerepet játszik az édesség vagy a szénhidrátéhség leküzdésében. A mindennapi táplálkozás folyamán bevitt méreganyagok csak akkor tudnak távozni a szervezetből, ha megfelelő mennyiségű vitamin áll a szervezet rendelkezésére. Ellenkező esetben a méreganyagok a zsírszövetben rakódnak le. A C-vitamin másik jelentősége, hogy valóban segít elnyomni az édesség iránti vágyat. Fogyasszunk minél több C-vitaminban gazdag ételt, ám ha ez sem lenne elég, akkor keressünk magas C-vitamintartalmú étrend-kiegészítőt.