Nemrégiben egyik ismerősöm megkérdezte tőlem: "Már a kifli is rossz?". Ebből a kérdésből arra következtetek, hogy noha az információk tömkelege lep el minket a diétákkal kapcsolatban, és noha valóban egyre többen okosodtak már ki, mégis alapvető pontokon csúszott hiba a rendszerbe... Kérdezzük csak meg néhány ismerősünket, hogy milyen diétát folytat és a többségnek ez lesz a reakciója: "Én nem diétázom, nem kell nekem fogyni!". Pedig mindenki diétázik, aki bármilyen apró szabályt felállít magának az elfogyasztott ételekkel kapcsolatban. Egyedül talán azok képeznek kivételt, akik teljesen vakon mennek a világba és fogalmuk sincs, mikor mit esznek... ilyen ember pedig nem hiszem, hogy sok van. Mindenki diétázik, az is, aki azt mondja, hogy nem. Mondhatnánk, hogy ő a hagyományos nemzeti konyha kínálatából választ. Reggelire vajaskenyér szalámival, ebédre borsóleves és rántott hús sült krumplival, vacsorára mondjuk ugyanez és némi somlói galuska. Ha olasz, akkor tésztát tésztával fog enni, ha francia, akkor talán néha pár csiga is lecsúszik... Miért mondaná bárki, hogy ők nem diétáznak? Azt eszik, amit megszoktak és amit jónak tartanak és talán az ő diétájuk alappillére a mértékletesség. Olaszok gyakorta állítják, hogy az ő vékony alakjuk titka a sok tészta. "Az olasz lányok tésztát esznek egész nap, azért olyan vékonyak" - mondta olasz ismerősöm (megjegyzem: durum tésztát). Amikor azonban a cikk további részében diétáról írok, akkor mégis eltekintek azoktól, akik nem vittek rendszert az étkezéseikbe, akik nem válnak meg bizonyos tápanyagoktól tudatosan, vagy nem szervezik meg tudatosan, hogy mikor étkeznek. Az alábbi részekben megadott diéta-definíciót is így fogalmazom meg.
Azt gondolhatnánk, hogy manapság a diétázók többsége tisztában van a következőkkel:
Mit nem tekinthetünk ésszerűnek?
A diéta tehát nem feltétlenül egyenlő a fogyókúrával és mégannyira sem kell az éhezést jelentse, hanem a diéta egy bizonyos (fogyási, egészségügyi stb.) célból megválasztott, meghatározott szempontok alapján összeállított (szigorú vagy kevésbé szigorú) tudatos étkezési rendszer
Mondhatnám azt is, hogy minden fogyókúra diéta, de nem minden diéta fogyókúra, azonban ez nem igaz. A diétában az ésszerűség dominál. A fogyókúrák nem mindig ésszerűek és gyakorta alapszanak a koplaláson, míg a diétának az esetek legnagyobb hányadában nem célja, hogy éhezzél. Viszont sok diéta fogyást eredményez és ezért a fogyókúrák alapjában is egy jó diétának kell állnia!
"A diétás étrend egy átfogó, sokrétű szemléleti változás, amelyben az egészség helyreállításán, a természetes íz és étvágy megőrzésén, s új ízek megismerésén van a hangsúly. A legfontosabb ebben a folyamatban, hogy a táplálkozási szokásaink megváltoztatását tudatossá tegyük."
(Forrás: dietak.hu)
A diéták különböző célokhoz segítenek elvezetni. Nem mind az alakformálásra irányulnak, igen sok közülük az egészséged helyreállítását vagy annak megőrzését szolgálja.
A különböző diéták legfőképpen három dologban térnek el egymástól:
Mindegyik megtalálja a maga követőit, mindegyik követői és terjesztői meg tudják magyarázni, hogy melyek azok az okok, amelyek miatt éppen az ő általuk javasolt étrend a legmegfelelőbb, legyen a célod akár fogyás, akár hízás, a teljesítményed növelése, esetleg az egészséged fenntartása vagy visszaszerzése. Ráadásul a diéták kialakítói és követői rengeteg cikket és tanulmányt írnak, jobb esetben a megfelelő szakirányon végeztek, így igen részletesen, szavahihetően, valódi vagy hamis empirikus adatokkal (pl. úgy, hogy az ellenpólusról "megfeledkeznek"), igazi vagy titokban a saját szájízükre módosított statisztikai adatokkal tudják alátámasztani mindazt, amit mondanak.
Jobb esetben olyasmit nem mondanak, amiről úgy hiszik, hogy hamis (de a világot a pénz vezérli...), viszont igen gyakran nem tartják magukat ahhoz, hogy olyat se mondjanak, amire nézve nincsen megfelelő evidenciájuk! /Vagyis olyasmit is leírnak, amire nincs sem közvetett, sem közvetlen bizonyítékuk/
Szóval manapság, mikor bármely diétáról vagy fogyasztó csodamódszer hatékonyságáról olvasok, arra gondolok, milyen egyértelmű, hogy bármelyikük sok követőt tud felsorakoztatni maga mögé! Mindegyik olyan szépen magyaráz... (A végzettséghez visszatérve még meg kell jegyeznem, hogy az manapság semmit sem jelent... és ha valakinek nincsenek meg a megfelelő "papírjai", az sem jelenti, hogy nem ért ahhoz, amivel foglalkozik)
Azonban ne fogadjuk el minden további gondolkodás nélkül igaznak a készen kapott ismereteket! Senki se feledkezzen meg a megismételhetőség alaptörvényéről. Minden apró részletet ismerned kell ahhoz, hogy önmagadon megismételhesd, és rájöhess: igen, azért vagyok egészséges, vagy azért fogytam, mert betartottam a diéta szabályait. A diétás módszernek tehát megbízhatónak kell lennie: ha a betartásához szükséges pontos adatok, módszerek ismeretében azt más is elvégzi (tehát alkalmazza a diétát), ugyanarra az eredményre kell jutnia, mint amit az első kísérlet adott (egészséges lesz, lefogy, stb.).
Mennyi különböző diéta....
Két dologban azonban egészen biztosan megegyeznek az előírások:
Először azt akartam írni, hogy három dologban egyeznek: tiszta étkezés, következetesség és mértékletesség. Ez utóbbi azonban már nem igaz, gondoljunk csak a harcosok étrendjére, amely annyi ételt enged meg este egy ültő helyedben elfogyasztani, amennyit csak megkívánsz (viszont a minőségre ügyelni kell).
Tisztán kell táplálkozni, tehát minél inkább kerülni a feldolgozott, előre elkészített, mesterséges adalékanyagokkal teletömött termékeket. Következetesen kell táplálkoni, tehát ki kell kísérletezni, melyik az az étrend, amely a számunkra a legmegfelelőbb és a legnagyobb hatást nyújtja, és ehhez a diétához kell tartani magunkat, annak sorozatos megszegése nélkül. A következetesség tehát azt jelenti, hogy az adott diétában megadott engedményekhez és tiltásokhoz tartjuk magunkat, ez pedig magában foglalja azt is, hogy olyan mennyiségben fogyasztunk az ételekből, ahogyan azt a diéta megengedi. Ha van erre vonatkozó szabály, akkor azt tartsuk be. Ha nincs, akkor egyértelműen nincs is mit betartani. Tehát tisztán, következetesen kell étkezni a mértékletesség betartása mellett.
Valami azonban sok diétából hiányzik: az élvezet, az igények kielégítése!
Melyik diéta tehát a legmegfelelőbb?
Nagyon nehéz választ adni erre a kérdésre. Talán van legjobb diéta, talán nincs. Ami beválik az egyiknek, az nem biztos, hogy ugyanúgy beválik a másiknak is. És éppen ezért kár is a legjobb diétán civakodni. Én leírom, mi vált be nekem, más leírja, mi vált be neki és lehet, hogy itt véget is ért.
Szabad-e a hatásos diétát propagálni? Másokat agitálni?
A maga nemében mindegyik diéta hatásos lehet, viszont ez nem jelenti:
Most már gyaníthatjátok, hogy azt fogom mondani, hogy több hatásos diéta is van. Meg kell találni viszont azt, amelyik számunkra a leginkább hatásos. Ha valaki megtalálta a számára legjobb diétát, amivel igazán jól érzi magát és az eredményeit is tapasztalja magán, az még nem jelenti, hogy másnak is ugyanaz a diéta a jó. Sőt, ahogy pár sorral feljebb írtam, ismétlem: ha Neked bevált egy diéta, ez még koránt sem jelenti, hogy nem létezik egy másik diéta, ami ehhez a diétához képest számodra még hatásosabb volna. És ebből következően is időről-időre változtatunk étkezési szokásainkon...
Manapság csak egyre csökkenő magabiztossággal szabadna konkrét diétás tanácsokat adni!
Kőbe vésett diétás szabályok nincsenek és másokat se próbálj meggyőzni erről! Mindenkinek magának kell kiatapasztalnia, hogy számára mi a megfelelő. Hadd írjak le egy konkrét példát: én paleolit táplálkozást folytatok, de ha párom meglátodat, mindig van itthon burgonya és friss zsemle. Én nem eszek belőle, de ő igen. Ehhez szokott, ez az ő diétájának részét képezi, ezt tartja jónak, és nem fogom ráerőltetni a saját szokásaimat. Éppen eléggé nagy öröm nekem, ha a zsemlének csak a felét eszi meg, mert eltelítődik a többi finom falatta, és éppen eléggé öröm nekem, azon túl a tányérjára kerülő étel egészséges, és ízlik neki. Elég egyszer felvázolnunk a koncepciót, de azon túl én sem fogom neki folyton magyarázni, hogy attól a zsemlétől vagy krumplitól miért lesz ő egészségtelen. Nem szeretem, mikor paleók ezt művelik, majd csodálkoznak, hogy miért nem akar már senki sem szóba állni velük és erről a témáról beszélgetni. Érezzük magunkat jól a saját szokásainkkal és érezzük jól magunkat egymással úgy, ahogy vagyunk! Ne keltsünk feleslegesen feszültséget. Minden felnőtt képes eldönteni, hogy fog-e kenyeret enni vagy sem.
Egy nagyon fontos dologról azonban ne feledkezzünk meg... a diétánknak örömet kell adnia, hosszú távon tarthatónak kell lennie, hiszen az életmódváltásunk után az életünk részét képezi. Szeresd a diétádat!
Összegezve tehát: mindegyik diéta lehet hatásos, de nem mindenkinek ugyanolyan fokkal. Másrészről, ha hatásosnak élünk meg egy diétát, az nem jelenti azt, hogy nincsen egy másik, amely éppen a számunkra ne lehetne még hatásosabb. A legfontosabb azonban mindenek előtt a tiszta étkezés, a következetesség és a mértékletesség egy olyan diétában, amelyben komfortosan érezzük magunkat. Ez utóbbi is fontos szerepet játszik abban, hogy tudjuk tartani magunkat a kialakított étrendhez, ahhoz, ami meghozza számunkra az eredményeket. Örüljünk az eredményeknek és háláljuk meg jelenlétüket, ne kergessük őket messzire azzal, hogy visszatérünk a helytelen táplálkozáshoz.
A legfontosabb pedig: szeresd a diétádat, egyél jókat, légy boldog.