Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Fogyókúra - 6 tévhit a görög joghurtról
2013. október 24. 09:05

diéta, fogyás, fogyókúra, gyümölcslé

6 tévhit a görög joghurtról
Kiderül az igazság a kedvenc trendi reggelidről.
6 tévhit a görög joghurtról

Amikor meghallod azt a szót, hogy görög joghurt, mi jut az eszedbe? Magas fehérjetartalmú? Diétás? Szuperegészséges? Sajnos ezek a jelzők nem mindegyik termékre igazak. A különböző gyártók, különböző receptek szerint készítik el kedvencedet, ami azt jelenti, hogy a fehérje- és cukortartalma, illetve a hozzáadott összetevők termékenként jelentősen eltérnek. Összeszedtünk 6 mítoszt a görög joghurtról, hogy tudd, valójában mit is vásárolsz.

1. tévhit: a görög joghurt receptje szabályozott

A görög joghurt hagyományosan úgy készül, hogy átszűrik a joghurtot, eltávolítva a savót (az a lé, amely a tej alvadása után megmarad). Az eredmény egy sűrű állagú joghurt lesz, amely a hagyományos joghurthoz viszonyítva kevesebb cukrot és szénhidrátot, viszont több fehérjét tartalmaz. Az azonban nincs szabályozva, hogy a boltok polcaira kerülő termékek nevezhetők-e görög joghurtnak vagy nem. Csak a hagyományos joghurtra van minőségi előírás. Ezért lehetséges az, hogy a gyártók további összetevőket adhatnak hozzá, vagy akár meg is változtathatják a gyártási folyamatot, és mégis feltűntethetik termékeiken a „görög” feliratot.

2. tévhit: mindegyik magas fehérjetartalmú

A legtöbb görög joghurtban kétszer annyi a fehérje, mint a hagyományosban, de ez nem azt jelenti, hogy minden márkatermék ugyanannyit tartalmaz. Hogy miért? Mindez a különböző gyártási folyamatnak köszönhető. Míg egyes 150 ml-es dobozokban 10 grammnyi fehérje rejlik, addig más 175 ml-es kiszerelésű termékben 18 g fehérje van, ez pedig majdnem 50%-kal több proteint jelent, a kis csomagolásbeli eltérés ellenére is.

3. tévhit: minden görög joghurt ugyanúgy készül

A görög joghurt kellemesen sűrű és magas fehérjetartalmú a szűrési folyamatnak köszönhetően. Azonban néhány gyártó kihagyja ezt a folyamatot, amelyet más, sűrítő összetevőkkel pótol, mint a módosított kukoricakeményítő, a karragén vagy a guar-gumi, hasonlóan a fehérjefokozókhoz, mint a tejfehérje vagy a tejsavó koncentrátum, hogy utánozza az eredeti recept gazdag textúráját és fehérjetartalmát. A pótlásra használt összetevők többsége nem káros az egészségre, de az így elkészült termék valójában már nem görög joghurt. Ha figyelmesen elolvasod az összetevőket, könnyű elkerülni azokat a termékeket, amelyek kukoricakeményítőből vagy fehérje koncentrátumból készültek.

4. tévhit: a görög joghurt vegetáriánus étel

Ez sem mindegyik termékre igaz! Sok gyártó a kívánt állag érdekében zselatint ad a joghurtjához.  A zselatint pedig az állatok kötőszövetéből feldolgozott kollagénből nyerik. Ez természetesen nem probléma azok számára, akik fogyasztanak húst, de gondot okozhat a lakto-vegetáriánusoknak, akik az állati eredetű táplálékokból csak sajtot, tejet és joghurtot fogyasztanak. Az ízesített joghurtokba pedig gyakran raknak kármint, az epres joghurtok így kapnak rózsaszín árnyalatot. A kármin az élelmiszeradalékok közül az egyetlen állati eredetű színezék, bogárból nyerik ki. A joghurtgyártók gyakran használják, amikor azt akarják, hogy gyümölcsösebbnek tűnjön a termékük, mint amilyen valójában. Ha el akarod kerülni ezeket, könnyen megteheted, hiszen a zselatin és a kármin is fel van tűntetve az összetevőknél a dobozon.

5. tévhit: az ízesített görög joghurt is egészséges

Az üzletek polcain mindig a natúr görög joghurtot keresd! Ha szeretnéd kicsit ízesíteni, édesíteni, rakj bele aprított gyümölcsöt és/vagy pár csepp mézet. Ez sokkal egészségtudatosabb választás, mint az ízesített bolti változat, amely töménytelen (15-25 grammot dobozonként) cukrot tartalmaz. Óvakodj az álcázott cukortól is, mint a szőlőlé koncentrátum vagy a nádcukor sűrítmény. Ha mégis ragaszkodsz a megszokott ízesített görög joghurtodhoz, keresd azokat a termékeket, amelyeknek az első három összetevője a tej, az élő joghurtkultúra és a gyümölcs, a cukor pedig szinte a lista legvégén szerepel.

6. tévhit: a fagyasztott görög joghurt ugyanolyan, mint a normál görög joghurt

Bármilyen evidens is lenne, a fagyasztott görög joghurt nem egyenlő a normál görög joghurttal, amelyet fagyasztóba tesznek. Bár ugyanannyi kalóriát és zsírt tartalmaz, a fagyasztott változatban több a cukor (átlagban 12 g helyett 17 g) és jóval kevesebb a fehérje (csupán 6 g van benne a megszokott 18 g helyett). A fagyasztott görög joghurt desszert, és nem reggeli vagy vacsora.

Forrás: wellnesscafe.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További fogyókúrás hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK