Gyakran fordul elő a fokozott szellemi igénybevételnek kitett embereknél, hogy évekig, akár évtizedekig tünetmentesek, majd hirtelen jelentkeznek a problémák: magas vérnyomás, magas vércukor, szív- és érrendszeri problémák, csak a leggyakoribbakat említve. És már nem csak a férfiak sajátja a menedzserbetegség, egyre több nő is jelentkezik ezekkel a problémákkal - mondja Gyányi Andrea szakértő.
Alapvetően hat rossz szokás felelős a menedzserek és hasonló szellemi munkát végzők elhízásáért, amelyek ritkán fordulnak elő elszigetelten: nem ritka, hogy mind a hat együtt jelentkezik.
Stressz evés
Az evés sokaknál a stresszel járó feszültség levezetésének egyik formája, amely főleg nassolást és éjjeli evést jelenthet. Ráadásul a stresszes életmód, a kialvatlanság és a kevés pihenés fokozza az éhségérzetet, mert a szervezet ezzel igyekszik kompenzálni a kimerültségét. Ilyenkor több ételt kívánunk és nehezebben lakunk jól. Vagyis egyenes út az elhízáshoz.
Éjjeli evés
A késői üzleti vacsorák, fél-hivatalos összejövetelek, borkóstolók mellett alapvetően a rendszertelen életvitel felel a kialakuló súlyfeleslegért. Az egész napi rohanásban gyakran estig nem jut idő enni, majd hazaérve - gyakran késő este nekiesnek a hűtőszekrénynek. A kiéhezett szervezet megtanulja, hogy tartalékolnia kell, mert nem tudni mikor jut újra ételhez. A tartalékolásra átállt szervezet pedig jobban hasznosítja a bevitt kalóriákat, ami gyorsabb hízáshoz, és nehezebb fogyáshoz vezet.
Előfordul olyan is, hogy az evés az öröm egyetlen forrása: amikor véget ér az egész napos hajtás, haza érkezve begyűjtik azokat az ételeket, amiket el szeretnének fogyasztani. Ebben az esetben ez a megnyugtató környezet és az étel összekapcsolódik.
Menedzsernassolás
A menedzser úgy érzi, hogy egész nap semmit sem evett. A nagy rohanásban egész nap épphogy csak be-bekap valamit. Nem tudatosul azonban benne, hogy ezek a kis falatkák mennyi kalóriát tartalmaznak: a benzinkútnál vett mini szendvics és üdítő, a cukros kávé, pár marék mogyoró, egy kis darab pogácsa a büféből.
Élénkítő italok
Sokan mindenféle élénkítő italokkal (kóla, energiaitalok, kávé) próbálják frissíteni magukat és nem is sejtik, hogy ezek mennyi rejtett, üres kalóriát tartalmaznak. Példaként egy kis üveg kóla a napi energia-bevitel öt százalékát fedezi. Ez elsőre lehet, hogy nem tűnik soknak, azonban ha figyelembe vesszük, hogy mindez üres kalória, amire a szervezetnek nem lenne szüksége, akkor máris több mint kellene.
Rendszeres alkoholfogyasztás
Az alkoholfogyasztás több szempontból is veszélyes. Egyrészről nem tudja kipihenni magát a szervezet, ami így több kalóriát igényel. Másrészről az alkoholt azonnal hasznosítja a szervezet, így ha bármi mást eszünk mellé azt valószínű elraktározza a szervezetünk. Ezt tetézi, hogy az alkohol fokozza az étvágyat – vagyis ördögi a kör.
A mozgásszegény életmód
Közhely, de a nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a mozgás fontosságára. Az elfoglalt menedzserek és szellemi munkát végzők köztudottan keveset mozognak, amiért az ülőmunka a felelős: egy elfoglalt menedzser vagy az autóban ül, vagy a számítógépe előtt, vagy pedig megbeszélésen. A mozgásszegény életmód a táplálkozási zavarokkal együtt aztán a komolyabb betegségek kialakulásához vezethet.
A cél az életmódváltás, nem a fogyókúra!
Nem a fogyásra kell törekedni, hanem az egy olyan életmód kialakítására, amely a rossz étkezési és életmódszokásokat váltja le jó szokásokra. Elsőként - akárcsak egy projektben - azonosítani kell a problémát és meg kell keresni, hogy mitől alakultak ki az étkezési problémák, majd kisebb nagyobb lépésekben, fokozatosan bevezetni változtatásokat. Fontos a pszichés felkészültség: ismerni kell, hogy eddig mik akadályozták meg az életmódváltást és összegyűjteni a kifogásokat amik miatt meghiúsulhat.
A probléma azonosítását követően lehet kialakítani az új étrendet, amelyhez a legjobb szakemberek segítségét kikérni. A lényeg itt is fokozatosság: kezdetben elég lecserélni a fehér kenyeret magos vagy teljes kiőrlésű lisztet is tartalmazó kenyérre, a tejtermékeket csökkentett zsírtartalmúra. A nassolnivalót pedig fokozatosan ki lehet váltani például olajos magvakkal és aszalt gyümölcsökkel.
Ragaszkodjunk az étrend betartásához! Ha nincs idő ebédelni menni, rendeljük házhoz! De az is jó ha szendvicset készítünk, ugyanis nem a meleg ételen van a hangsúly, az a közhiedelemmel ellentétben nem létszükséglet.
Nagy segítség lehet egy új hobbi, vagy még inkább egy régen elfeledett hobbi felélesztése, ami segít feltöltődni. A mozgás különösen jótékony, segíti rendszerezni az életet, ledolgozni a felesleges kilókat, jó hatással van a szív- és érrendszerre, az izomzatra. Ugyanakkor endorfinokat szabadít fel, energiával tölt fel a szervezetet. Ha sportot választunk a legfontosabb, hogy élvezettel csináljuk.
Végül a család támogatása elengedhetetlen! Sokszor az étkezésen keresztül tudja a környezetük éreztetni a szeretetet, a gondoskodást. Avassuk be őket életmódváltási szándékainkban és kérjük a támogatásukat! Így talán könnyebben megértik, ha csak kétszer szedünk a vasárnapi ebédnél az kedvenc ételünkből, az eddigi négy helyett.