Ahogy a természet ébredezni kezd, egyre inkább vágyunk a friss termésekre, hiszen a téli nehezebb és kevésbé vitamindús étkezés után szervezetünk is vágyik a megújulásra, felfrissülésre. Az elsőként megjelenő zöld termések, így a medvehagyma, a sóska, a spenót, vagy az újhagyma friss energiával és sok-sok vitaminnal, ásványi anyaggal, flavonoidokkal és egyéb tápanyagokkal látják el szervezetünket. Emésztésünk felgyorsul, a lerakódott salakanyagok könnyen távozni tudnak, és egész testünk újjáéled.
A zöldségek fogyasztása mellett az állati eredetű termékek kisebb mennyiségben való fogyasztása is ajánlott. Együnk kevesebb húst, részesítsük előnyben a különböző halakat, és együnk laktóz- és gluténmentes ételeket a teljes tisztulás érdekében. A laktózmentes étkezés, bár elsőre bonyolultnak tűnhet, mégsem az. Következő receptjeink ehhez tökéletes bizonyosságot nyújtanak.
Könnyű spárgaleves
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók 6 személyre:
2 csomag zöldspárga
só
1 teáskanál xylitol
1,5 liter víz vagy csirkehúsleves (készülhet bio levesporból is)
2 dl zabtejszín
1 tojás sárgája
1 evőkanál barna rizsliszt
1 nagy csokor finomra vágott friss petrezselyem
Miután a spárgát megmostuk, hajlítsuk meg a szárakat, míg el nem törnek. Az így kapott két szárrész közül a spárga feje felé eső, hosszabbik részét fogjuk felhasználni. Vágjuk 3 cm-es darabokra, és a fejrészt egyelőre tegyük félre. A spárga szárának vége túlságosan fás, így fogyasztásra nem alkalmas, viszont az íze miatt érdemes belefőzni az alaplébe. Tehát sós, cukros vízben vagy a csirkehúslevesben először főzzük meg a szárvégeket, majd 15 perc után vegyük ki, és tegyük a levesbe a többi spárgadarabot, kivéve a fejeket. Kb. 10 perc főzés után adjuk hozzá ezeket is, és főzzük további 3 percig. A zabtejszínt jól keverjük ki a tojássárgájával és a rizsliszttel, és adjunk hozzá a forró levesből is. Amikor egyneművé vált, folyamatos keverés mellett öntsük a leveshez. Végül szórjuk meg petrezselyemmel, forraljuk 1-2 percig, és tálaljuk.
Tengeri halfilé vajretekkel és kurkumás párolt árpagyönggyel
Elkészítési idő: 45-50 perc
Hozzávalók 4 személyre:
A halhoz:
5 dkg szűz olívaolaj
5-6 kisebb vajretek , cikkekre vágva
3-4 szál újhagyma, apróra vágva
2 citromszelet
50 dkg filézett fehér húsú hal, nagyobb kockákra vágva
bazsalikom
só, fehér bors
1,5 dl zabtejszín
1 dl száraz fehérbor
1 púpozott kávéskanál keményítő
Az árpához:
20 dkg árpagyöngy
2 evőkanál szűz olívaolaj
kurkuma, só
0,5 dl víz
Az árpagyöngyöt néhányszor átöblítjük, majd az olajos, sós, kurkumás vízben - időnként kevergetve - lassú tűzön 35-40 perc alatt készre pároljuk. Közben az olajon7-8 percig pároljuk a retket, a hagymát és a citromszeleteket, majd hozzáadjuk a halat és a fűszereket. Újabb 7-8 perc múlva felöntjük a zabtejszínnel, és a borban elkevert keményítővel kicsit besűrítjük. Forraljuk még néhány percig, míg elkészül.
Brokkolikrokett metélőhagymás öntettel
Elkészítési idő: 40 perc
Hozzávalók 4 személyre:
20 dkg brokkoli
5 dkg szűz olívaolaj
2,5 dl víz
15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
5 tojás
5 dkg gluténmentes zsemlemorzsa
só, őrölt fehér bors
reszelt szerecsendió
az öntethez:
2 dl szójajoghurt
1 csokor metélőhagyma, finomra aprítva
A brokkolit bő, sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, és botmixerrel pépesítjük. Az olajat 2,5 deci vízzel felforraljuk, majd a lisztet rászórjuk. Fakanállal addig keverjük, amíg az edény falától el nem válik. A tűzről lehúzzuk, és a tojásokat egyenként beleütjük. Végül a brokkolipépet és a morzsát is belekeverjük. Sóval, fehér borssal és szerecsendióval fűszerezzük. A sütéshez olajat forrósítunk, és kiskanállal kroketteket szaggattunk bele, majd szép aranysárgára sütjük. Tálaláskor a metélőhagymás öntetet kínáljuk mellé.