Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Végbélnyílás- és végbélvérzés

Végbélnyílás- és végbélvérzés tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Anorectalis haemorrhagia
BNO kód:
K6250
A betegség lényege:
A végbél nyálkahártyájának elváltozásából és a végbél záróizmán kívüli területről különböző eredetű és súlyosságú vérzés jelentkezhet.
A betegség oka:
A kiváltó okok között egyik leggyakoribb az aranyeres csomó. Kialakulásában szerepet játszhat öröklődés, éghajlat, kor, nem, terhesség, ülő életmód, székrekedés, hashajtószedés, nyálkahártya izgalom, májzsugor. Vérzést okozhatnak a végbélnyálkahártya fekélyei és sérülései. Daganatos elváltozások tünete is lehet. Sokszor a végbél idült gyulladásos betegségeit kíséri. Okozhatja fertőzés is.
A betegség tünetei:
Legtöbbször székeléskor jelenik meg az élénkvörös színű, általában fájdalmatlan vérzés. A vérzés lehet szivárgó, alig festve meg a székletet. Előfordulhat nagyobb vérvesztés, de kifejezett, életet veszélyeztető súlyosságú tünet ritka. A vérzés lehet egyszeri és visszatérő. A végbéltájékon fájdalom, duzzanat, székeléskor érzékenység jelentkezhet. Az aranyeres elváltozásokban megfigyelhető a gyulladt, vastag ércsomó, mely kitüremkedhet a záróizmon kívülre. Ez elhalhat és kifekélyesedhet.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett végbéltükrözést végezhet.
A betegség várható kezelése:
Az enyhébb esetekben nem kell azonnal beavatkozni. A nagyobb aranyeres csomókat meg kell műteni. A fekélyeket és sérüléseket fertőtlenítés után ugyancsak sebészeti beavatkozással lehet gyógyítani. A daganatos elváltozások esetén az alkalmazott kezelés a daganat méretétől és szövettani típusától függ.
Javaslatok:
Véres széklet észlelésekor keresse fel orvosát. Gondoskodni kell a rendszeresen ürített laza székletről, amit rostdús, növényekben gazdag étrenddel lehet elérni. Kerülni kell a csípős, fűszeres ételeket. Székelés után kézizuhannyal vagy ülőfürdővel kell megtisztítani a végbélnyílást. Kenőcs használatával lehet elérni, hogy a farpofák egymáshoz való dörzsölődése ne izgassa a végbelet.
A betegség várható lefolyása:
A panaszok a sebészi beavatkozást követően megszűnnek. Ha az elváltozás okát nem sikerül megszüntetni, akkor számítani lehet a kiújulásra.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Alsó gasztrointesztinális tükrözés (Anoszkópia)
Bármilyen biopszia (szövettani mintavétel)

Forrás: med-courier.com

 

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor. 27 éves vagyok lisztérzékeny és az lenne a problémám,hogy évek óta időközönként jelentkezik nálam élénkpiros vérzés székletkor. A széklet nem tartalmaz vért csak a külsejére tapad élénkpiros vér. 2013-ben voltam vastagbéltükrözésen ott semmit nem találtak azt mondták valószínűleg anális fissurám van és amikor vérzik kenjem hemorid kenőcsel. Én neogranormonnal szoktam meg körömvirágkrémmel( olyan érzés mintha a gyűrű egy idő után ha nem kenem bekeményedne illetve általában menszeszkor jelentkezik ez a vérzés) . A másik,hogy 2012-ben voltam hida szkennen az epémmel mert egy időbe fájdogált és a gamma gt értékem valamint a bilirubin szinten gyerekkorom óta magasabb( a legmagasabb bilirubin 39 volt a gamma gt 88 legutóbb a bilirubin 17 volt a gamma gt 66) Gilbert kórt írtak le, a hida szken azt mutatta,hogy az epém jól telődik de rosszul ürül nitrit se gyorsította,epekövem nincs. Az lenne a kérdésem,hogy ezzel a két dologgal ön szerint mit lehet tenni? Lehet belőle súlyos problémám? Mitől magasabb még mindig a májfunkció értékeim? Miért vérzik időként a végbelem?
Kérdező: fgffgrgfgf Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Kedves Doktor Úr! A problémám a következő: erősebb törlésnél a végbélnyílásom környékén vmi elkezd vérezni. Nem fáj, nem okoz semmilyen más tünetet, csak vérzik, mintha egy ér megrepedne. Vajon mi lehet a probléma, otthoni megoldása lehet-e? Köszönettel: Anna
Kérdező: timmy333 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Egri Gábor 2016-10-21 18:35:00
Tisztelt Doktor Úr, Immáron 3. éve küszködök a végbél tájéki dolgokkal. Először egy végbélrepedésem volt(2013 aug), majd egy perianális tályog(2015 aug) (a záróizmon), majd ez tovább terjedt a mellékherére(2015 aug) ahol mégegy tályog alakult ki. Ezekután visszamaradt egy fisztula, a gázok jóformán csak ezen keresztül távoznak az anus helyett, ami felettébb kellemetlen. Mostanában(2016 Jun) egy újabb tályog is kialakult - amely magától elmúlt "hála" a fisztula nyílásnak. Jelenleg minden(!) gáz ezen a fisztulan át távozik, mellé nyálkás-fehéres-sárgás folyadék ürül belőle. Szeretnék megszabadulni ettől, de sajnos eddig nem volt sok sikerem még az orvosok hozzáállásában sem... Sokan azt javasolták, hogy hagyjam így, mert több a kockázat a műtéttel mint amit az egésszel nyerhetünk. Ön szerint milyen lehetőségeim vannak ? Az én meglátásom szerint a végbélrepedésem soha nem gyógyult meg. A műtéttől tartok egy kicsit, mivel mint említettem, nagyon sok orvos azt mondta, hogy "nem éri meg".
Kérdező: LippaiFerenc Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: Dr. Bánfalvi Péter 2016-06-13 10:34:23
További Tünetek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK