Tünetek és kórisme
A tenziós fejfájások általában reggel vagy kora délután kezdődnek, és a nap folyamán rosszabbodnak. Az állandó, közepesen súlyos fájdalom gyakran a szem fölött vagy tarkótájon jelentkezik. A beteg fájdalma szorító nyomásérzéssel járhat együtt, ami olyan, mintha egy abronchusot raktak volna a feje köré. A fájdalom a fej belseje felé, és néha hátra a nyakba és vállakba terjedhet. Komolyabb rendellenesség kizárására a következőket veszik figyelembe: mióta tart a fájdalom, hol kezdődött, mi idézte elő, mi csökkentette, jelentkeztek-e más tünetek, például szédülés, gyengeség, érzéskiesés vagy járt-e lázzal. A fejfájás azon típusai, amelyek nemrég kezdődtek, a beteget álmából felébresztették, szokatlanul erősek, szűnni nem akarók, fejsérülést követnek vagy egybeesnek más tünetekkel, például fülzúgás, izomgyengeség, mozgási bizonytalanság, látászavarok vagy eszméletvesztés, valószínűleg nem tenziós eredetűek. Ezek hátterében komoly baj húzódhat meg, amit azonnal számba kell venni. Például az agytumor okozta fejfájás vagy más problémák valószínűleg nemrég kezdődtek, folyamatosan súlyosbodntak, reggel rosszabbak, mint később a nap folyamán, nincs közük kimerültséghez vagy munkához, együtt járnak étvágytalansággal és hányingerrel, és javulnak vagy rosszabbodnak a beteg lefekvésével és felkelésével.
A kezelés
A tenziós fejfájásokat gyakran meg lehet előzni vagy kézben lehet tartani a stresszhelyzetek kerülésével vagy helyes feldolgozásával. Ha egyszer a fejfájás elkezdődik, akkor a nyak- és vállizmok, valamint a fej finom masszírozásával, néhány perces lazítással vagy biofeedback alkalmazásával lehet próbálkozni a fájdalom enyhítésére.
A legtöbb fejfájásra majdnem mindegyik, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, mint az aszpirin, paracetamol vagy az ibuprofen gyors és átmeneti enyhülést nyújt. A súlyos fejfájások esetleg csak erősebb, vényre kapható analgetikumokra csillapodnak. Ezek közül néhány kábítószert tartalmaz (például kodein, oxikodon). Egyes embereknél a koffein, amely néhány fejfájás elleni készítmény egyik összetevője, emeli az analgetikumok hatását. A túl sok koffein azonban fokozhatja a fejfájást.
A hosszantartó stressz és depresszió okozta fejfájásokra az analgetikumok egyedül nem nyújtanak enyhülést, mert ezek nem gyógyítják az alapvető lelki bajokat. Ha a fejfájást a megoldatlan társadalmi és lelki konfliktusok okozzák, hasznos segítség a beteg számára a pszichológiai tanácsadás.
Forrás:informed.hu