Orvosi név:
Légzési mellkasfájdalom
BNO kód:
R0710
A betegség lényege:
Fájnak a légvételek.
A betegség oka:
A légzést kísérő mellkasfájdalom leggyakoribb oka a ellhártyagyulladás. A mellhártya gyulladását vírus, vagy bakteriális fertőzés okozhatja. A betegség kialakulhat tüdőgyulladás, tüdő infarktust követően, daganatos betegségben, kötőszöveti betegségben (pl.SLE), bordatörést követően. Lézési mellkasfájdalmat bordatörés, idegsérülés is okozhat.
A betegség tünetei:
Légvételkor többé-kevésbé hasító fájdalom jelentkezik az érintett területen. Mellhártya-gyulladásnál emellett láz, társuló légúti megbetegedésnél köhögés is jelen lehet.
Elvégezhető vizsgálatok:
A diagnózis a beteg vizsgálata alapján többnyire egyértelmű. A folyamat kiterjedésének a megítélésére az orvos röntgenvizsgálatot kérhet.
A betegség várható kezelése:
Az orvos fájdalomcsillapítót ad a betegnek. Mellhártyagyulladásnál, amennyiben azt baktérium okozza, antibiotikumot is ad.
Javaslatok:
Az állapot, bármennyire is kellemetlen, többnyire nem súlyos; fájdalomcsillapítókkal hatékonyan enyhíthető.
A betegség várható lefolyása:
A mellhártyagyulladás okozta légzési fájdalom néhány napon belül elmúlik (a mellhártyagyulladás kapcsán termelődő váladék miatt a mellhártya két lemeze könnyen tud egymáson elcsúszni.) A bordasérülés 2-3 hét alatt gyógyul meg.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Forrás: med-courier.com
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Édesanyám nevében írok (67 éves), tanácsra és véleményre lenne szükségünk az állapotát és a továbbiakat –esetleges teendőket - illetően. Problémája sajnos úgy tűnik, nem hogy javulást nem mutat, hanem az állapota rosszabb. Amiben szenved: rohamszerű ingerköhögés. Járt kivizsgálásokra, melyen kimutatták a porallergiát (lakáspor). Érzetre a hörgője tele van nyákkal, de nem tud felszakadni és kiürülni. Úgy érzékeli, mintha állandóan be lenne gyulladva a hörgője. Beszívni beszívja a levegőt, de kifújni nem tudja, csak kis szakaszokban, mert a fullasztó köhögés azonnal rátör. Ha véletlen nagy nehezen felszakad valami, az lerakódott, gumiszerű váladék (de sajnos ez nagyon ritkán fordul elő). Ilyenkor egy kicsit megkönnyebbül. Valamikor régen sósavazott takarítás céljából (akkoriban nem voltak köhögések, ami ilyen jellegű lehetett) okozhatott-e ez olyan károsodást, ami miatt ezek a tünetek kialakultak? Valamint nagyon sokáig varrodában dolgozott és ott sok ruhapor volt, ami esetleg felgyülemlett a szervezetében? Dohányozni sosem dohányzott, azonban édesapja tüdőbeteg volt.
A rohamszerű köhögések 5 éve kezdődtek, először mindig csak a tél végeknél, kb. egy éve most már ez állandóvá vált. A légzésfunkciói mindig jók, tüdején semmit nem látnak. Nemrégiben, kb. két hónapja hörgőtükrözése volt (amit altatásban kellett elvégezni, mert a lidokainra érzékeny) nem találtak semmit. A lerakódást sem látták a kórházban, ennek ellenére mégis úgy érzékeli, mintha le lenne rakódva valami. Sajnos többször – akár éjszaka is – befullad úgy, hogy nem kap levegőt, csak sokára.
Házi módszerekkel próbálkoztunk: pl. levegőtisztító gépek folyamatos üzemeltetése, légzéskönnyítő oldatok, por, atkaszűrő oldatotok levegőbe juttatása, padlószőnyeget mindenhol felvettük, laminált padlót raktunk le. Bár lakásban tartott macska van, a leletek kimutatták, hogy nincs köze a fulladásos tünetekhez. Fizikailag a fulladástól egyre gyengébb. Ha kerti munkát végez, orvosok szerint igazán akkor kellene fulladnia, amikor lehajol, azonban Ő akkor van jól.
Szedi az allergiagyógyszereket (azomyr), valamint Alvesco befújó spray reggelre, illetve a roham esetén Ventolir Evohaler-t írtak fel, de semmi javulást nem tapasztal egyiktől sem. Salvus vízzel inhalál, javulást akkor sem tapasztal. Erőlteti a szervezetét a köhögés. Szteroidot is kapott (Medrol), de szakaszokban kellett ennie, amitől aztán csak 2-3 napig volt jól, majd újra visszatért a korábbi állapothoz. Savtúltengése van, ezért refluxra is kapott gyógyszert (Controloc).
Két hete, amikor újabb légzésfunkciót végeztek el rajta, akkor ennek a vizsgálatnak az eredménye 98 %-os lett. Akkor javasolták a sóbarlangot, ahol kezelésre el kell majd járnia, azonban úgy látjuk, hogy bár a tüneteket enyhíteni tudja a sóbarlang, mégis jó lenne tudnunk illetve látnunk, hogy mi miatt lehet az, hogy nem hogy javulást, hanem rosszabbodást tapasztalunk az állapotában? Mi legyen a teendőnk? Van javaslata arra vonatkozóan, mit tudnánk tenni javulás, vagy megszűntetés céljából – gondolva akár további vizsgálatokra – vagy ennél az állapotnál már nem várható javulás, és így kell élnie? Amennyiben van javaslata, mely orvoshoz vagy szakterülethez forduljunk, kérem írja meg.
Megtisztelő válaszát várva
Üdvözlettel
Judit
Kérdező: dominkoj Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz: