Orvosi név:
Elégtelen és túlzott konvergencia
BNO kód:
H5110
A betegség lényege:
A két szem nézővonalának egymáshoz való közelítését, összetérítését konvergenciának hívják.
A betegség oka:
A két szem konvergál, ha egy távoli pont nézése után közelre fixálunk, pl. olvasunk. A konvergencia mindig együttjár kisebb-nagyobb mértékű fénytörésváltozással. Amikor a szem konvergál, fénytörése fokozódik, amikor pedig távolba néz a két szem, azaz a konvergencia mértéke csökken, a szemek fénytörése is csökken. A konvergencia és a fénytörés fokozódása tehát együttjár. Ha közelre nézéskor a konvergenciával túlzott fénytörés jön létre, az az olvasást, a közelre nézést lehetetlenné teszi, a beteg ekkor inkább nem konvergál, hogy elkerülje a túlzott fénytörés-fokozódást. Ezt elégtelen konvergenciának nevezzük. Ha azonban a szem fénytörési hibája miatt a betegnek távolra nézéskor is fokoznia kell a fénytörését, ezzel konvergencia társulhat, túlzott konvergenciához, összetérő kancsalsághoz vezetve.
A betegség tünetei:
Az elégtelen konvergencia a közelre látás, az olvasás zavarához vezet. A beteg vagy az olvasnivaló távolításával próbálkozik, vagy teljesen lemond az összetérítésről, és olvasáskor csak az egyik szemét használja. A túlzott konvergencia kettős látáshoz vezet.
Elvégezhető vizsgálatok:
A diagnózis felállításához szemészeti vizsgálatot végez az orvos.
A betegség várható kezelése:
A túlzott konvergencia a szem fénytörési hibájának korrekciójával, szemüveggel gyógyítható.
Javaslatok:
Gyermek kancsalsága esetén nagyon fontos szemészorvos felkeresése, és a kancsalság kezelése. Amennyiben ugyanis a beteg gyermekkel nem fordulnak orvoshoz, a gyermek kancsal szemének látása nem fejlődik, a szem tompalátó lesz. Így a gyermek egész életére elveszíti a térlátáshoz szükséges két szemes látást.
A betegség várható lefolyása:
A túlzott konvergencia megfelelő szemüveg viselése mellett gyógyítható. A gyermekkori kancsalságból fakadó látáscsökkenés 3 éves korig jó hatásfokkal megelőzhető.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Szemészeti vizsgálat
Forrás: med-courier.com