Orvosi név:
Vakság mindkét szemen, Csökkentlátás mindkét szemen, Csökkentlátás egyik szemen, Nem osztályozott látászavar
BNO kód:
H54
A betegség lényege:
Orvosi értelemben vakságról akkor beszélünk, ha a beteg egyik szemén sincs fényérzés. Gyakorlati értelemben azonban vakok azok, akik 1 méterről nem képesek ujjat számolni, azaz megmondani, hogy az orvos hányat mutat. Csökkentlátóknak hívjuk azokat, akik 5 méterről azt a nagyságú betűt tudják elolvasni, amit egy átlagos látásélességű egészséges szem 15-50 méterről olvas.
A betegség oka:
Az állapotot bármilyen, a szemet, az ideghártyát, a látóideget és a látásért felelős agyi területeket érintő betegség előidézheti.
A betegség tünetei:
Csökkent látásélesség, illetve orvosi értelemben vett vakság esetén a fényérzés teljes hiánya.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az állapotot szemészeti vizsgálattal diagnoszizálja az orvos.
A betegség várható kezelése:
A kiváltó októl függ a kezelés. Az, hogy gyógyszeres és/vagy műtéti kezelést alkalmaznak-e, az a kiváltó betegségtől függ. Tüneti kezelésként nagyító szemüveg, távcső szemüveg, tv-olvasó vagy elektronikus olvasógép jelentős segítséget. A tv-olvasó segítségével akár 60-szoros nagyítás érhető el. Olvasáshoz igen hasznos azoknak, akiknek a nagyító szemüveg nem ad kellő nagyítást. Az elektronikus olvasógép a nyomtatott szöveget elolvassa és beszéddé alakítja. A Braille-írással a vakok tapintással olvasni tudnak.
Javaslatok:
A tünet jelenketzésekor mielőbb forduljon orvoshoz.
A betegség várható lefolyása:
A kiváltó ok függvénye. Egyes betegségekben a látás hirtelen elvesztése után a látás visszatérhet.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Általános ideggyógyászati vizsgálat
Szemészeti vizsgálat
Szemfenék vizsgálat
Forrás: med-courier.com
Üdv! Az lenne a kérdésem önökhöz, hogy BNO kód jár e olyan személynek aki szemsérüléssel maradandó szemkárosodást szenvedett illetve megvakult, a másik szemére pedig távolra homályosan lát. Illetve még, hogy fogyatékosságo kedvezményt kaphatok e rá vagy nem vagy valami hasonló juttatást kaphatok-e.
A válaszukat előre is köszönöm!
Kérdező: sanyihu Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
3 szor műtóték a szemem ideghártya leválással több helyen szakadással,előszór gázzal majd szilikon olajjal töltötték fel de a mai napig csak fényt és nagyon közelről látom ami előttem van de azt is homályosan Lehet nem fogok többet látni?
Kérdező: Katalin67 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor urak, hölgyek!
A kérdésem, illetve a problémám a következő volna:
Évek óta rendszeresen sportolok, jelenleg jiu jitsu küzdősporttal foglalkozom versenyszerűen. Ez egy kontakt küzdősport, hasonló a bírkózáshoz, annyi különbséggel hogy itt a két vállra fektetés helyett a cél az ellenfél feladásra kényszerítése különböző izületi feszítésekkel, valamint fojtásokkal. Mellette futni,illetve súlyzós erősítő edzést szoktam végezni. Szóval a problémám 2-3 héttel visszábbra nyúlik. Egyik edzés után éreztem hogy a bal vállam nem az igazi, fáj a karom előre emelésénél, valamint ha keresztbe a másik vállamhoz akarok átnyúlni vele. Első néhány napban nem volt annyira zavaró, de edzésről edzésre, mikor terhelést kapott rosszabbodott a dolog, és mostanra ott tart hogy vállból, mellből kinyomni a legkisebb súlyt, vagy akár megcsinálni egy fekvőtámaszt is iszonyú fájdalmas. Korábban volt már ugyanebben a vállamban izületi gyulladás, de az teljesen másfajta fájdalom volt, az folyamatosan jelen volt, ez csak a fentebb említett pozíciókban. Illetve inkább ilyen szóró fájdalomhoz hasonlítható. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezzel a fajta problémával milyen szakterületű orvoshoz kellene elmennem? Sportorvos? Sebészet? Esetleg reumatológia? Illetve hogy ha nem izületi, akkor milyen eredetű lehet a gond? Próbáltam több napot pihentetni, akkor szinte nullára csökkent a fájdalom, de amint újra terhelést kap, ugyanolyan intenzitással visszatér.
Segítségüket előre is köszönöm!
Kérdező: soos.szabolcs Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2016-03-29 19:31:07
Kedves Doktorő/Doktorúr!
7 éves koraszülött kisfiamat többször is lézerezték retinaleválás miatt élete első 4 hónapjába, aminek hatására jelenleg az egyik szemére vak a másikkal kb. 3-5 %-ot lát. Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani arról, hogy őssejttel nagyon sok mindent meg lehet gyógyítani. Mivel lassan 35 éves vagyok szeretnék érdeklődni, hogy (mivel neki nem vetettük le a köldökzsinórvért) ha születne egy kistestvére lenne-e bármiféle esélye, hogy legalább részben visszaszerezhetné a látását. Hol lehet utána nézni, illetve kit lehetne megkeresni ezzel kapcsolatban?
Válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: Rnecsi Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz: