Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Vakság mindkét szemen, Csökkentlátás egyik, vagy mindkét szemen

Vakság mindkét szemen, Csökkentlátás egyik, vagy mindkét szemen tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Vakság mindkét szemen, Csökkentlátás mindkét szemen, Csökkentlátás egyik szemen, Nem osztályozott látászavar
BNO kód:
H54
A betegség lényege:
Orvosi értelemben vakságról akkor beszélünk, ha a beteg egyik szemén sincs fényérzés. Gyakorlati értelemben azonban vakok azok, akik 1 méterről nem képesek ujjat számolni, azaz megmondani, hogy az orvos hányat mutat. Csökkentlátóknak hívjuk azokat, akik 5 méterről azt a nagyságú betűt tudják elolvasni, amit egy átlagos látásélességű egészséges szem 15-50 méterről olvas.
A betegség oka:
Az állapotot bármilyen, a szemet, az ideghártyát, a látóideget és a látásért felelős agyi területeket érintő betegség előidézheti.
A betegség tünetei:
Csökkent látásélesség, illetve orvosi értelemben vett vakság esetén a fényérzés teljes hiánya.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az állapotot szemészeti vizsgálattal diagnoszizálja az orvos.
A betegség várható kezelése:
A kiváltó októl függ a kezelés. Az, hogy gyógyszeres és/vagy műtéti kezelést alkalmaznak-e, az a kiváltó betegségtől függ. Tüneti kezelésként nagyító szemüveg, távcső szemüveg, tv-olvasó vagy elektronikus olvasógép jelentős segítséget. A tv-olvasó segítségével akár 60-szoros nagyítás érhető el. Olvasáshoz igen hasznos azoknak, akiknek a nagyító szemüveg nem ad kellő nagyítást. Az elektronikus olvasógép a nyomtatott szöveget elolvassa és beszéddé alakítja. A Braille-írással a vakok tapintással olvasni tudnak.
Javaslatok:
A tünet jelenketzésekor mielőbb forduljon orvoshoz.
A betegség várható lefolyása:
A kiváltó ok függvénye. Egyes betegségekben a látás hirtelen elvesztése után a látás visszatérhet.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Általános ideggyógyászati vizsgálat
Szemészeti vizsgálat
Szemfenék vizsgálat

Forrás: med-courier.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Üdv! Az lenne a kérdésem önökhöz, hogy BNO kód jár e olyan személynek aki szemsérüléssel maradandó szemkárosodást szenvedett illetve megvakult, a másik szemére pedig távolra homályosan lát. Illetve még, hogy fogyatékosságo kedvezményt kaphatok e rá vagy nem vagy valami hasonló juttatást kaphatok-e. A válaszukat előre is köszönöm!
Kérdező: sanyihu Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
3 szor műtóték a szemem ideghártya leválással több helyen szakadással,előszór gázzal majd szilikon olajjal töltötték fel de a mai napig csak fényt és nagyon közelről látom ami előttem van de azt is homályosan Lehet nem fogok többet látni?
Kérdező: Katalin67 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor urak, hölgyek! A kérdésem, illetve a problémám a következő volna: Évek óta rendszeresen sportolok, jelenleg jiu jitsu küzdősporttal foglalkozom versenyszerűen. Ez egy kontakt küzdősport, hasonló a bírkózáshoz, annyi különbséggel hogy itt a két vállra fektetés helyett a cél az ellenfél feladásra kényszerítése különböző izületi feszítésekkel, valamint fojtásokkal. Mellette futni,illetve súlyzós erősítő edzést szoktam végezni. Szóval a problémám 2-3 héttel visszábbra nyúlik. Egyik edzés után éreztem hogy a bal vállam nem az igazi, fáj a karom előre emelésénél, valamint ha keresztbe a másik vállamhoz akarok átnyúlni vele. Első néhány napban nem volt annyira zavaró, de edzésről edzésre, mikor terhelést kapott rosszabbodott a dolog, és mostanra ott tart hogy vállból, mellből kinyomni a legkisebb súlyt, vagy akár megcsinálni egy fekvőtámaszt is iszonyú fájdalmas. Korábban volt már ugyanebben a vállamban izületi gyulladás, de az teljesen másfajta fájdalom volt, az folyamatosan jelen volt, ez csak a fentebb említett pozíciókban. Illetve inkább ilyen szóró fájdalomhoz hasonlítható. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezzel a fajta problémával milyen szakterületű orvoshoz kellene elmennem? Sportorvos? Sebészet? Esetleg reumatológia? Illetve hogy ha nem izületi, akkor milyen eredetű lehet a gond? Próbáltam több napot pihentetni, akkor szinte nullára csökkent a fájdalom, de amint újra terhelést kap, ugyanolyan intenzitással visszatér. Segítségüket előre is köszönöm!
Kérdező: soos.szabolcs Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2016-03-29 19:31:07
Kedves Doktorő/Doktorúr! 7 éves koraszülött kisfiamat többször is lézerezték retinaleválás miatt élete első 4 hónapjába, aminek hatására jelenleg az egyik szemére vak a másikkal kb. 3-5 %-ot lát. Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani arról, hogy őssejttel nagyon sok mindent meg lehet gyógyítani. Mivel lassan 35 éves vagyok szeretnék érdeklődni, hogy (mivel neki nem vetettük le a köldökzsinórvért) ha születne egy kistestvére lenne-e bármiféle esélye, hogy legalább részben visszaszerezhetné a látását. Hol lehet utána nézni, illetve kit lehetne megkeresni ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: Rnecsi Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Szemészeti problémák
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK