Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Szemhéjak betegségei

Szemhéjak betegségei tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A szemhéjak (a szempillákkal együtt) védik a szemet a külső károsító hatásokkal szemben. Minden egyes pislogás alkalmával egyenletesen eloszlatják a könnyet a szem felszínén, ezáltal szerepet játszanak a szem nedvesen tartásában. A szemhéjakat kívülről az arc bőréhez hasonló bőr fedi, míg belső felszínüket kötőhártya borítja. E két réteg között izomrostok és porcszerű tartó váz, valamint módosult faggyú- és verejtékmirigyek találhatók. A szemhéj betegségei rendkívül változatosak lehetnek aszerint, hogy melyik, a szemhéj felépítésében résztvevő képletet érintik. Banálisnak számító és súlyos, a látás épségét veszélyeztető állapotok egyaránt előfordulnak a szemhéj területén, valamennyi felismerése és kezelése szemorvos feladata.

A szemhéj bőrének betegségei

A szemhéj külső felszínét az arc többi részéhez nagyon hasonló bőr fedi, ezért az arc bőrén előforduló betegségek gyakran ezen a területen is jelentkeznek. Így a szemhéj az ekcéma, az övsömör, vagy például az orbánc gyakori előfordulási helye. Felismerésük és kezelésük bőrgyógyász vagy szemész szakorvos feladata. Jellegzetes a szemhéjak vizesedése, duzzanata (az ún. ödéma), amelyet sok különböző betegség létrehozhat. Ilyenek például egyes allergiás reakciók (pl. kozmetikai termékek vagy rovarcsípés következtében), a könnyszervek vagy a melléküregek gyulladása, bizonyos vesebetegségek, illetve hormonális zavarok.

Szemhéjszéli gyulladás

A szemhéjszéli gyulladás egy speciálisan és kizárólag a szemhéj bőrén jelentkező betegség. A szemhéjszél faggyúmirigyeinek fokozott működése, esetleg valamely baktérium okozta fertőzés okozza. A bőr gyulladásának két típusát különítik el: a korpás (hámpikkelyes), illetve a gennyes (fekélyes) fajtát. Mindkét esetben a szemhéj széle vörös, duzzadt, korpa és beszáradt váladék található a szempillák között. Égő, viszkető érzéssel jár, a beteg szívesen pihenteti becsukva a szemét. Idült, makacs betegségről van szó, mely a gondos kezelés ellenére is hajlamos az ismételt kiújulásra. Éppen ezért hosszan tartó kezelést igényel, aminek legfontosabb eleme a szemhéjak gondos tisztítása, a korpa és a váladék rendszeres, alapos eltávolítása. A panaszok megszüntetésében jótékony hatása lehet a borogatásnak. Amennyiben a gyulladás gyakran kiújul, gyulladáscsökkentő és antibiotikumos szemcsepp vagy szemkenőcs használata szükséges.

Daganatok

A szemhéjat kívülről borító bőrből néha daganatos betegségek indulhatnak ki. A xanthelasma nevű zsírlerakódás, valamint a festékes- és az éranyajegyek a jóindulatú elváltozások közé tartoznak. Néha rosszindulatú daganatok is előfordulnak ezen a területen: az ún. bazálsejtes rák a leggyakoribb közülük. Ez a megbetegedés különösen a világos hajú és bőrű embereket érinti, kialakulásában nagy szerepet tulajdonítanak az ultraibolya-sugárzásnak (UV). A bazálsejtes rák eleinte kis, lapos, gyöngyházfényű kiemelkedésként jelentkezik, melynek közepe gyakran besüpped. Lassan növekszik és áttétet nem szokott adni, de mivel nem kíméli a környező szöveteket, kiemelten nagy jelentőssége van a korai felismerésnek és a műtéti eltávolításnak. Megelőzésében a napfény elleni védekezés - napszemüveg, napellenző, vagy kalap használatával - nagyon fontos szerepet játszik.

A szemhéj mirigyeinek betegségei

Árpa

Az árpa a szemhéj szélén elhelyezkedő verejték- vagy faggyúmirigyek heveny gyulladása, amelyet általában bakteriális fertőzés okoz. Az érintett mirigy elhelyezkedése szerint külső és belső árpa különíthető el. Mindkét esetben vörösség, duzzanat és egy pattanásra emlékeztető képlet, valójában tályog látható a szemhéjon. A heveny gyulladás fájdalommal jár, és amennyiben az árpa nagyra nő, akadályozhatja a látást. A kezelés célja az, hogy a tályog beérjen és kifakadjon, azaz a genny kiürüljön belőle. Néhány esetben ez a folyamat magától is lezajlik, de párakötéssel, meleg borogatással érdemes elősegíteni. Néha az orvos fertőtlenítős törölgetést, antibiotikumos szemcseppeket vagy kenőcsöket is ajánlhat. Amennyiben ezek a módszerek nem vezetnek teljes gyógyuláshoz, a tályog maradékát a szemorvosnak kell kitisztítania egy kis bemetszés segítségével.

Jégárpa

A jégárpa szintén a szemhéjszéli mirigyek gyulladásával jár. A jégárpa - ellentétben az árpával - idült, elhúzódó folyamat, amelynek kiváltó oka az, hogy egy mirigy kivezető csatornája elzáródik, emiatt a váladék az elzáródás mögött pang. Néhány esetben a jégárpa is együtt járhat a pangó mirigyváladék bakteriális felülfertőződésével. A betegség ebben az esetben egy mintegy borsó méretű megnagyobbodás képében jelentkezik a szemhéj szövetében. Néhány hét alatt fokozatosan fejlődik ki, de panaszokat csak ritkán okoz a betegnek. Ha az összegyűlt váladék felülfertőződik, nyomásérzékenység, enyhe fájdalom jelentkezhet. A jégárpa kezelése helyi érzéstelenítésben végzett műtéti eltávolításból áll.

A szemhéjak hibás állása

Kifelé fordulás

Egészséges szemnél a szemhéjak rásimulnak a szem elülső felszínére, és zárt szemhéjak mellett tökéletesen fedik azt. A szemhéj kifelé fordulása esetén az alsó szemhéj egy hosszabb-rövidebb szakaszon nem érintkezik a szem felszínével, ennek következtében a kötőhártya kiszárad, és idült gyulladás keletkezik a kötő- és esetleg a szaruhártyán is. Számos oka lehet a kifordulás kialakulásának, például időskori kötőszöveti gyengeség, a környező bőr sérülése és hegesedése, vagy idegbénulás. A szemhéj kifelé fordulásának legszembetűnőbb jele az állandó könnyezés, amely az arcon következményes bőrgyulladással járhat, miközben a szemben égő, szúró érzés jelentkezik. A könny törölgetése és ezzel a szemhéj állandó lefelé húzogatása általában tovább rontja a már kialakult szemhéj kifordulást. A kifelé forduló szemhéj kezelése csak műtéti úton lehetséges.

Befelé fordulás

Ez az állapot gyakrabban érinti az alsó szemhéjat, de a felsőn is kialakulhat. Következménye az, hogy a szempillák hozzáérnek a szem elülső felszínéhez, és állandó irritációt okoznak ott. Az irritáció a kötőhártyán gyulladást, a szaruhártya területén pedig tartós, a látást is befolyásoló elváltozásokat okozhat. Leggyakrabban az idős kor, vagy a kötőhártya gyulladása, illetve hegesedéssel járó sérülése játszik szerepet a szemhéj befelé fordulásának létrejöttében. Kezelése szintén műtéti.

Szemhéjcsüngés

Az ún. szemhéjcsüngés esetében a felső szemhéj a normálisnál mélyebben áll, és a beteg akaratlagosan nem is tudja tágabbra nyitni a szemét. Különböző fokozatai vannak a szemhéj lesüllyedésének, amennyiben az a pupilla egy részét is eltakarja, akadályozza a látást. Kialakulását számos tényező befolyásolhatja, például időskori kötőszöveti lazaság, a mozgatóidegek bénulása, a felső szemhéj emelő izmát érintő izombetegségek, gyulladások, sérülések. Veleszületett formája is létezik. Legtöbb fajtája általában műtéti megoldást igényel.

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Heksch Katalin

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Dr. Vártok Éva Mária! Lassan 1 hónapja használom az adott problémára javasolt Cationorm műkönnyet, de sajnos a szemhéjaimon való nagy mértékű duzzanat nem múlik. Mi lehet a gond? Mit tudna javasolni? Szemészetre sajnos hiába mennék vissza, az első levelemben is említettem, hogy szimplán szemhéjszárazságra írtak fel műkönnyet, azóta nincs változás. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: N. Ildikó Az előzményeket bemásolnám: 1. Első levelem: Tisztelt Doktornő/úr! Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy 1 évvel ezelőtt volt (mind a két szememet érintő probléma) szemhéjszéli gyulladásom, amire az orvos Tobradex szemcseppet és szemkenőcsöt (az utóbbit éjszakára) írt fel, melyet napi 5x1 adagolással 3 héten keresztül kellett használnom. A gyulladást valóban sikerült ezáltal megszüntetni, de attól tartok, hogy vagy valami más probléma is állhat a háttérben, vagy a szemcsepp, valamint a kenőcs hosszas használata miatt alakult ki a következő gond. A szememben folyamatosan fájdalmat érzek (szúró, nyomó érzés), ami a halántékom, illetve az arccsontom felé sugárzik. A szemhéjaim a kezelés befejezése óta eléggé duzzadtak, és megereszkedtek, lógnak, valamint viszketnek. Azóta természetesen voltam szemészeten a fennmaradó problémával, szemnyomás mérés rendben, látással semmi gond, gyulladás nincs, egy kis mértékű szemszárazságra írtak fel műkönnyet, de semmi sem javul. Mi lehet a gond? Belső szervi probléma, allergia, bőrprobléma, vagy esetleg véleményem szerint - túlzott dózisban használt Tobradex készítmény miatt lettek ilyenek a szemeim, szemhéjaim? Utóbbi okozhat ilyen jellegű problémát? Elnézést a túl hosszan írt levelemért, de teljesen tanácstalan vagyok már. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: N.Ildikó 2. Doktornő válasza: Panaszai hátterében a Meibom mirigyek nem megfelelő működése állhat, ami zsíros műkönnyel - pl. Cationormmal kezelhető. Megválaszolta: Dr. Vártok Éva Mária
Kérdező: Izsi555 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktornő/úr! Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy 1 évvel ezelőtt volt (mind a két szememet érintő probléma) szemhéjszéli gyulladásom, amire az orvos Tobradex szemcseppet és szemkenőcsöt (az utóbbit éjszakára) írt fel, melyet napi 5x1 adagolással 3 héten keresztül kellett használnom. A gyulladást valóban sikerült ezáltal megszüntetni, de attól tartok, hogy vagy valami más probléma is állhat a háttérben, vagy a szemcsepp, valamint a kenőcs hosszas használata miatt alakult ki a következő gond. A szememben folyamatosan fájdalmat érzek (szúró, nyomó érzés), ami a halántékom, illetve az arccsontom felé sugárzik. A szemhéjaim a kezelés befejezése óta eléggé duzzadtak, és megereszkedtek, lógnak, valamint viszketnek. Azóta természetesen voltam szemészeten a fennmaradó problémával, szemnyomás mérés rendben, látással semmi gond, gyulladás nincs, egy kis mértékű szemszárazságra írtak fel műkönnyet, de semmi sem javul. Mi lehet a gond? Belső szervi probléma, allergia, bőrprobléma, vagy esetleg véleményem szerint - túlzott dózisban használt Tobradex készítmény miatt lettek ilyenek a szemeim, szemhéjaim? Utóbbi okozhat ilyen jellegű problémát? Elnézést a túl hosszan írt levelemért, de teljesen tanácstalan vagyok már. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: N.Ildikó
Kérdező: Izsi555 Válaszok száma: 4 db Utolsó válasz:
Kedves Orvosok! Olyan kérdésem lenne, hogy pánikzavaros vagyok (3 hete gyógyszereket szedek - Scippa és Frontin) és november elején voltam vérvételen, ahol a vizelet ürülékemben magas volt a totál bilirubin (32,7 umol/L) és a konjugált bilirubin (8,7 umol/L). Az általános vizelet minta alapján pedig negatív jött ki a bilirubinra. A szemeim egy kicsit sárgásak azért, főleg alul.. Ebből lehet bármiféle bajom? Nagyon magas a szint a normálhoz képest? Háziorvosnál amikor voltam akkor azt mondta, hogy nem annyira vészes, mindenkinek magasabb, mint ami elő van írva.. mégis félek, itt vagyok pánikbetegen és lehet nem is szabadna pl. Frontint szednem és mégis szedem? Válaszukat előre köszönöm!
Kérdező: jessy Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr.Papp Tímea 2018-02-07 16:28:21
3 hetes kislányom bal szeme könnyezik alvás után, olyan, mintha meg lenne duzzadva, a csipát kimostuk kamillás vízzel. Mitől lehet a könnyezés?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Fodor Marianna 2013-03-28 14:07:16
Jó napot! 6 éves kislányom szemében egy kis hólyagot vettünk észre, azt hittük fáradtság miatt eresebb a szeme és elmúlik, de sajnos nem. Nem sértette meg. Nem fáj a szeme, időnként szokott neki viszketni. Mi okozhatja ezt?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz:
Jó napot! Nagyon el vagyok keseredve, mert szinte az összes szempillám kihullott, vagy letöredezett. Gyanítom, hogy az újonnan vásárolt szemfesték tehet róla, talán allergiás reakció. A szemem nem beteg, nem vettem észre gyulladást. Tudna javasolni valamilyen szert, amivel gyorsabban vissza tudnám növeszteni a szempilláimat? (Remélem, hogy nem örökre hullottak ki...)
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Jó napot! Az utóbbi években elég sokféle szempillaspirált kipróbáltam már, de mindegyiknél éreztem, mintha nagyon enyhén csípnék a szememet, néha könnyezett is a szemem. Megjegyzem drága, 2500-3500 Ft-os szempillaspirálokról van szó, mind szemészetileg tesztelt. Elképzelhető, hogy mégis allergiás vagyok valamilyen összetevőre? Kontaktlencsét hordok.
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Svajda Bernadett 2013-02-26 12:24:34
Jó napot! 1 hónapos kislányomnak elég gyakran duzzadt a szemhéja. Általában ébredés után szoktam észrevenni, maga a szeme teljesen tiszta, normális. Kicsit aggódom, lehetséges, hogy valamilyen betegsége van?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Jó napot! Visszatérő árpám van a jobb alsó szemhéjamon, kérdésem: meg lehet szabadulni valahogy ettől a betegségtől? Vagy hasonlóan a herpeszhez ez is előjön néha?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Szabados Edit 2013-03-05 17:16:23
Jó napot! Édesanyámnak egy ideje egy furcsa, kicsi, pattanásszerű hólyag van a bal alsó szemhéján a szempillák tövében. Nem akar orvoshoz menni, de én aggódom... Valamilyen betegség lehet, vagy csak a korral jár? 55 éves.
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
További Szemészeti problémák
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK