Sóskaborbolyafélék családja
Berberidaceae
népi neve
sóskafa, leánysom, veresegres
angol neve
European Barberry
német neve
Berberitze
Leírás és előfordulás:
tövises cserje vagy kisebb fa. Középhegységeink egyik jellemző növénye, mellyel főként napos, száraz lejtőkön, karsztbokorerdőkben, cserjés bozótokban és ligeterdőkben találkozhatunk. Magassága 1-3 méter, vesszői sárgásak, levelei tojásdadok, 2-5 cm hosszúak, fűrészes élűek. Az egyszerű vagy 3 ágú tövisei a levelek hónaljában fejlődnek. Lecsüngő, dús fürtű virágzataiban május-júniusban nyílnak a jellegzetes, erős illatú sárga virágai. Hosszúkás, piros bogyótermése savanykás ízű, innen ered a sóskafa elnevezés. A fatest, a faháncs és a gyökerek egyaránt élénksárga színűek.
Felhasznált részek, drogok:
elsősorban a gyökérkéreg (Berberidis radicis cortex), ritkábban a levél (Berberidis folium) és a termés (Berberidis fructus).
Főbb hatóanyagok:
a gyökérben, gyökérkéregben és levelekben izokinolinvázas alkaloidok (főként berberin), a termésekben növényi savak, cukrok és C-vitamin.
Főbb hatások:
a gyökérdrogé- és a levélé epehajtó, görcsoldó és gyulladáscsökkentő.
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
WHO-monográfia (törzskéreg - 2009).
Felhasználások:
a gyökérkérget és a leveleket gyári készítmények formájában a máj- és epefunkciók javítására, az epehólyag görcseinek oldására, valamint a szemhéj- és a kötőhártya-gyulladás kezelésére.
Ajánlott napi adag:
folyékony kivonatból (1:1, 60% etanol) 0,3-1,0%, tinktúrából (1:10, 60%) 2-4 ml naponta háromszor.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a növény alkaloidjai erős hatásúak, ezért a gyökerek háziszerként történő alkalmazása nem ajánlott!
Megjegyzések:
pirosas levelű, örökzöld rokonfaját a Júlia borbolyát (Berberis julianae) dísznövényként gyakran ültetik parkokba és díszkertekbe.
Forrás: Patikamagazin.hu