Népies nevén:
dődike, égi virág, gabonavirág, kék búzavirág,kékvirág, sukollat, vadpézsma, vetési csüküllő, imolya, kék konkoly.
Leírás
A búzavirág (Centaura cyanus) Dél-Európából származik, a fészekvirágzatúak (Asterales) rendjébe és a őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó egyéves gyomnövény.
Rendszertani besorolása
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Valódi kétszikűek (Eudicots)
Rend: Fészekvirágzatúak (Asterales)
Család: Őszirózsafélék (Asteraceae)
Nemzetség-
csoport: Cynareae
Nemzetség: Centaurea
Faj: C. cyanus
Botanikai leírás
Vastag orsógyökerű. 20–100 cm magas, felálló. Bokrosan ágas szárú, a pókhálós szőrzettől szürke színű növény. Virágfészkei magányosan ülnek a hajtások csúcsán. A szélső virágok “búzavirág-kékek”, kétszer-háromszor olyan hosszúak, mint a belső, ibolyás színű, csöves virágok. Kaszattermésén fehér, narancsos vagy vöröses színű, finoman fogacskás szőrökből álló bóbita van. Magvai évekig megőrizhetik csírázóképességüket a talajban. Májustól júniusig virágzik (a később kelt növények még késő ősszel is nyílnak).
Elsődleges feldolgozás, tárolás
A növény kék virágait gyűjtjük, amely annál értékesebb, minél jobban sikerül megőrizni eredeti színét. Gyűjteni úgy kell, hogy gömbös fészkes virágzatot letörjük, és kosárba szedve otthon vagy árnyékos helyen a gombocskákból kitépjük a "sziromleveleket". Napfényen nem szabad szárítani, mert a virágok elveszítik eredeti szép, kék színüket, kifakulnak így nem használhatók.
Felhasználás
Forrázatát külsőleg szemgyulladásra borogatására, toroköblögetésre használják. Teáját magában nem fogyasztják, adalékként a drogját étvágyjavító, görcsoldó, erősítő teakeverékekhez adják.
Forrás: gyogynovenylexikon.hu