A forradalmi injekciót a glutén-intolerancia kezelésére alkották meg, amely a cölikáliának is nevezett lisztérzékenység leggyakoribb oka. Magyarországon becslések szerint a népesség 1-2 százaléka szenved ennek valamilyen formájától, ám csupán körülbelül egytizede fordul orvoshoz. Súlyos lisztérzékenység esetén a beteg nem fogyaszthat semmi olyat, amiben glutén található. Ez az anyag a búza, a rozs és az árpa magjában lévő két fehérje, a gliadin és a glutenin keveréke.
Bár elsődleges gabonaforrásunk a kenyér, valójában az élelmiszerek nagy részében megtalálható, úgymint a tésztákban, a süteményekben, a kekszekben, a halrudacskákban, a kolbászban vagy a leveskockákban. A cölikália jelentősen rontja tehát az életminőséget, ráadásul növeli a csontritkulás, a meddőség és a bélrák kockázatát, amennyiben a páciens nem tartja be a táplálkozásra vonatkozó előírásokat. Ez annak tudható be, hogy a glutén károsítja a vékonybél belső falán elhelyezkedő apró csillókat, amelyek sérülés esetén gyulladt állapotba kerülnek, és más tápanyagok felszívódásában sem tudnak segíteni.
A NexVax2 névre keresztelt vakcina azonban ”újraprogramozza” az emberi immunrendszert, így az nem ad ilyen szélsőséges választ a gabonafélékből származó fehérjére. Maga az oltóanyag olyan apró fehérjerészecskéket tartalmaz, amelyek a túlzott védekezési mechanizmusért felelősek. Kicsiny méretüknél fogva viszont nem kényszerítik ”támadásra” a szervezetet, ezáltal a dózis növelése mellett fokozatos hozzászokás figyelhető meg.
A betegek között akad olyan, aki több mint egy évtizedig is lisztérzékenységgel él anélkül, hogy tisztában lenne panaszainak kiváltójával. Jellegzetes tünet a gabonafélék fogyasztása után néhány órán belül bekövetkező hasmenés és hányás, ami több napon át tarthat. A glutén-intolerancia döntően genetikai eredetű: tízből kilenc érintett hordoz egy bizonyos HLA-DQ2 gént.
A tudósok a NexWax2 megalkotásához föltérképezték, hogy a glutén 3000 proteinrészecskéje közül melyek ártalmasak a cölikáliások szervezetére nézve. Sikerült leszűkíteni a kört háromféle fehérjetípusra, mely csaknem az összes válaszreakcióért felelős. Laboratóriumi kísérletek során bebizonyosodott, hogy a vakcina alkalmazása elősegíti a tolerancia kialakulását.
Jelenleg további, több mint száz beteg bevonásával folynak vizsgálatok az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában és Új-Zélandon, hogy kiderüljön, tényleg sikerült-e megtalálni a lisztérzékenység gyógymódját. A gyártó azt reméli, hogy 3-4 éven belül piacra kerülhet a termék.