Néhány embernek már a hideg ital elfogyasztása is áramütésekkel ér fel. Mások imádják összerágni a jégkockákat, azonban a fogorvosok ezt nagyon nem javasolják. Annak ellenére, hogy a jég vízből van és nem tartalmaz cukrot, az összerágása sértheti a fogzománcot és a fogaid utána könnyű prédák lehetnek.
Az aszalt gyümölcsök természetes és hozzáadott cukrot is tartalmazhatnak, savasak, ráadásul könnyen beleragadnak a fogba, így a fogszuvasodást okozó kis baktériumok is sokáig a fog közelében maradhatnak.
A fehér kenyér és a tésztafélék gyakorlatilag azonnal cukorrá bomlanak a nyálban termelődő enzimeknek köszönhetően. A rágástól egy édes, lágy massza lesz a tésztából, ami a fogak közötti résekbe tapadhat, ahol a fogszuvasodást okozó baktériumok lakmározhatnak belőle. A chips és a ropi szintén megülhet a fogak között és hasonló problémát okozhat.
A sok alkoholtól csökken a nyáltermelés, ami hozzájárulhat a fogszuvasodás kialakulásához, illetve más szájüregi betegségekkel is találkozhatunk a szájszárazság miatt. Ennek az oka az, hogy a szájban termelődő nyál aktív résztvevője az emésztés folyamatának, ezenkívül az is a feladata, hogy lemossa a különböző ételmaradékokat a fogról és az ínyről, így véd a fertőzések ellen.
A kávé, a tea és az energiaitalok is hozzájárulhatnak a szájszárazság kialakulásához, így ezek fogyasztása is fogszuvasodást okozhat.
Háromszorosan is rosszak a fogaknak. Először is gyakorlatilag cukorzuhatagban fürdeted a fogaidat, amikor ezeket fogyasztod. Másodszor, a legtöbb szénsavas ital savas kémhatású, ami szintén a fogzománc ellensége. Harmadszor, ezek az italok elszínezik a fogakat, így a szép fehér mosolytól elbúcsúzhatsz, ha gyakran fogyasztod őket.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a legegyszerűbb módja a fogak védelmének, ha mindig van a közelünkben egy kis víz. Kortyolj belőle egy nagyot, és mosd le a cukrokat valamint az ételmaradékokat a fogaidról és az ínyedről. Persze a fogmosásról se feledkezz meg – reggel, este. :)