A Georgetown-i egyetem kutatásai szerint a keresztesvirágú növényekben olyan vegyületek vannak, amelyek támogatják a tüdő egészségét. Ilyen a karfiol, a káposzta, a brokkoli, a karalábé és a rukkola. Ezen zöldségek napi fogyasztásával könnyedén támogathatod a tüdőt.
Jó tüdőerősítő hírében áll a fekete retek is, ami szintén a keresztesvirágú növények családjába tartozik. A köhögés enyhítésében is segíthet és más légúti bajokra is gyógyír lehet. Reszeld le és fogyaszd mézzel összekeverve naponta!
Mivel a borsmenta jótékony az olyan tüdőt is érintő betegségek esetén, mint például a megfázás, a köhögés, az influenza és a torokgyulladás, így a tüdőnek is jót tesz. A gyógynövény összetevői és illóolajai erős antioxidánsként funkcionálnak. Görcsoldó és köptető tulajdonságai is vannak, teaként, tinktúraként vagy táplálékkiegészítőként is fogyasztható.
A lobélia egy egynyári dísznövény, ami általában a virágos kertek tündöklő éke. Ki hitte volna, hogy valódi gyógyír a tüdőbajokra? Gyógynövényként az egyik leghatékonyabb tüdőtisztító. Lobelin tartalmának köszönhetően köptető hatása van, így a váladéktól is megtisztítja a tüdőt, ezenkívül hozzájárulhat a hörgőtágításhoz így segíti a mélyebb légzést.
Amerikában az őslakó indiánok már évszázadok óta alkalmazták ezt az egészséges gyógynövényt, különösen a tüdőbajokra. Az osha gyökér serkenti a vérkeringést a tüdőben, ami nagyon előnyös asztma, tüdőgyulladás és allergia esetén is. Hörgőtágító hatása hozzájárulhat ahhoz is, hogy az oxigént jobban tudjuk hasznosítani.
A borsmentához hasonlóan az eukaliptusz is egy olyan gyógynövény, amit már századokkal ezelőtt is alkalmaztak. Az eukaliptusz illóolajában talált cineole olyan aktív összetevő, ami segít az immunerősítésben, antioxidáns és görcsoldó. Köptető tulajdonságai megkönnyíthetik a köhögést és elősegíthetik a felső légúti panaszok enyhülését, így az nem terjed át a tüdőre.
Cikkünk pusztán tájékoztató jellegű, nem helyettesíti a szakorvos véleményét.