Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Tippek, hogyan előzzük meg a migrént
2012. november 27. 14:00

, étkezés, táplálkozás, fejfájás, koffein

Tippek, hogyan előzzük meg a migrént
Aki tudja, milyen kellemetlen az akár napokon át húzódó, hasogató fejfájás, minden erejével azon van, hogy megelőzze a panaszokat. Hogy ne a fejfájás győzzön, az étkezéstől a lelki életünkig számos apróságra érdemes figyelnünk.
Tippek, hogyan előzzük meg a migrént

Étkezés

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek fogyasztása hozzájárulhat a migrén kialakulásához, azaz az arra érzékenyeknek nem árt megfigyelniük, mit ettek és ittak, mielőtt a hasogató fejfájás kezdődött. Az alábbi élelmiszerekre lehet gyanakodni, illetve a megfigyelések után kerülni fogyasztásukat: csokoládé, mogyorófélék, sós rágnivalók, tejtermékek (különösen a sajtok), füstölt vagy tartósítószerrel készített húsételek, konzervek, egyes zöldségek (káposzta, babfélék, hagyma) és gyümölcsök (citrusfélék, banán, málna, ringló, füge, datolya, avokádó, mazsola és más szárított, szulfittal tartósított gyümölcsök).

A friss kelt tészták is okozhatnak fejfájást (fánk, bagett, pizza stb.), akárcsak a light üdítőkben és a mesterséges édesítőszerben megtalálható aszpartám. A fentiek mellett ajánlott továbbá kerülni a túlzott mértékű kávé-, tea-, vörösbor-, sör- és energiaital-fogyasztást is.

Életmód

A túlhajszolt életvitel velejárójaként talán a stressz az egyik legnagyobb migrént előidéző tényező, melyet nagyon nehéz kiiktatni. Ennek ellenére a jól időzített és rendszeres pihenés, a relaxáció és a testmozgás rendkívül jó hatással lehet az idegrendszerre, csakúgy, mint az étkezésekben kialakított rendszeresség.

Az étkezés mellett az emésztés ritmusának "beállítása" is kulcstényező lehet egy migrénes esetén: a nem kielégítő étkezéssel járó bélpanaszok, így pl. a felborult bélflóra által termelt különböző káros anyagok is kiválthatnak rohamot, ahogy a koplalás is. Ez utóbbi magyarázata, hogy az agy egyes területei különböző mértékben jutnak ilyenkor energiához a glükózhiány miatt.

A szem- és a látási problémák is járhatnak fejfájással, azaz a migrént elkerülendő javasolt évente felkeresni szemészünket, aki ellenőrzi, hogy megfelelő dioptriájú szemüveget viselünk-e, vagy hogy főfájós panaszaink mögött nem a szemüveg hiánya sejthető-e.

A kiegyensúlyozottsághoz elengedhetetlen a napi 3-4 órányi lazítás munka után, az ebéd utáni félórás pihenés, éjszaka pedig 7-8 óra alvás.

Azok, akik számítógépes vagy más ülőmunkát végeznek, a legtöbbet azzal teszik a kielégítő agyi vérkeringésért, ha a munkavégzés során nyak- és gerinctornát végeznek és figyelnek a helyes testtartásra is.

Ne feledjük, egyes gyógyszerekkel (vérnyomáscsökkentők, antibiotikumok, hormonális készítmények, savlekötők, értágítók, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók) kapcsolatban is megfigyelték, hogy kedvezőtlen hatással vannak a migrénre.

Külvilág, környezet

Aki csak hírből szeretné ismerni a migrént, annak arra sem árt figyelnie, hol él, dolgozik, vagy hova utazik. A migrénre hajlamos egyének tartózkodjanak minél kevesebbszer olyan helyen, ahol intenzív fény-, szag- vagy illathatásnak lehetnek kitéve, illetve ahol a szélsőséges időjárási viszonyok, vagy az extra tengerszint feletti magasság, esetleg a váltakozó légnyomás válthat ki fejfájást.

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK