Elképzelhető, hogy a hormonpótló terápia laboratóriumi körülmények között előállított mesterséges petefészek segítségével minden eddiginél természetesebbé tehető - állítják a kutatók.
Léteznek ugyan hormonpótló gyógyszerek, de ezek használata többnyire kerülendő a magas szívbetegség és mellrák-kockázat miatt - olvasható a Biomaterials című szakfolyóirat márciusi számában megjelent tanulmányban. Az értekezésben a Wake Forest Baptista Orvosi Központ munkatársai közölték, hogy az általuk előállított mesterséges petefészkek képesek voltak a két kulcsfontosságú női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron folyamatos adagolására.
"Célunk egy szövet- vagy sejtalapú hormonterápiás megoldás kidolgozása a nemi hormonok kíméletes pótlására. A mesterséges petefészek lehetőséget nyújt arra, hogy természetes úton juttassuk a szervezetbe a hormonokat" - magyarázta a szerzőként közreműködő Emmanuel Opara. A kutatás következő lépése, tehát az állatokon történő tesztelés folyamatban van.
A tanulmányhoz kapcsolódóan így nyilatkozott Dr. Tamer Yalcinkaya, az intézmény professzora: "Ez a projekt azért érdekes, mert reményt ad a korai petefészek elégtelenségtől vagy menopauzától szenvedő nőknek." A mesterséges petefészek előnyei közé tartozik, hogy szükségtelenné teheti a gyógyszerészeti úton előállított hormonok alkalmazását, és képes lehet a szervezet válaszmechanizmusainak értékelésére.