Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Tanuljunk meg nemet mondani! – 1. rész
2014. október 10. 20:02

döntéshozatal, döntés

Tanuljunk meg nemet mondani! – 1. rész
Utólag megbántuk, hogy elvállaltunk különböző szívességeket rokonnak, barátnak, szomszédnak, vagy pluszmunkát a kollégánk helyett? Mert bizonyára nehezen tudunk nemet mondani... Emiatt nem árt megfogadni pszichológus szakemberek jó tanácsait, tanulmányozni szempontjaikat, vagy figyelemmel lenni – példák alapján – azok módszereire, akiknek könnyebben megy az elutasítás.

Amiből tanulhatunk

Ki milyen módszert használ a nemleges válasz kimondására?

  • Anna, 29 éves tisztviselő:

„A munkahelyen könnyebb az elutasítás, mert vannak munkaköri kötelezettségek, és ha azokon kívül esik egy kérés, meg tudom magyarázni, miért mondok nemet. Otthon, vagy a tágabb családi, baráti körben sokkal nehezebb, mert az érzelmi szálak és az észérveim összemosódnak. Ezért igyekszem alkalmazkodni a körülményekhez, és személyekhez illő megoldást választani.”

  • Cecília, 33 éves marketinges:

„Mindig tudom, mit akarok, így amikor nemet mondok, az biztosan úgy is lesz, nem adok alkalmat vitára – ez része a szókimondásomnak. Ugyanakkor ügyelek rá, és képes is vagyok ilyenkor úgy beszélni, hogy ne sértsek meg senkit. Alaposan, meggyőző érvekkel alátámasztva megmagyarázom elutasításom okát. És gyakran ösztönzöm a környezetemben lévő személyeket is arra, hogy tanuljanak meg nemet mondani, esetleg tőlem...”

  • Katalin, 40 éves tanárnő:

„Jobban szeretnék igent mondani, de sajnos nem tehetem – elutasításomat általában ezzel a mondattal vezetem be. Ez lehetővé teszi, hogy ne „robbanjon ki” belőlem az azonnali nemleges válasz, vagy a vele járó az indulat, így a másik fél is nagyobb megértést tanúsít. Hiszen rendszerint úgy gondolja, hogy az akarat megvan bennem, de türelmes magyarázatom alapján elfogadja, hogy nem áll módomban kérését teljesíteni”.

A szakember tanácsai a döntéshozatalhoz

Nemet mondani olyan kockázatokkal jár, mint hogy elfordulnak tőlünk, negatívan ítélkeznek fölöttünk, konfliktusba kerülünk a tőlünk szívességet, vagy a mi kötelezettségeink körén kívül eső feladatok teljesítését kérő személlyel. A legtöbbször nem is szakítunk rá időt, hogy átgondoljuk, valójában nekünk mi lenne az előnyös – inkább beleegyezünk mindenbe. Emiatt gyakran összeütközésbe kerülünk saját érdekeinkkel, kívánalmainkkal, és nem ritka, hogy értékrendünkkel is. Pszichológiai szempontból ajánlott, hogy ennek elkerülésére 4 hasznos kérdést tegyünk fel magunknak, amikor kéréssel fordulnak hozzánk. Ezek a következők lehetnek:

  1. Én vagyok-e az illetékes minderre?
  2. Van-e kedvem, vagy szándékom megtenni?
  3. Tudok-e rendelkezésre állni?
  4. Amit kérnek tőlem, összhangban van-e az értékrendemmel?

Ha pozitívan válaszolunk valamennyi kérdésre, mondjunk igent. Máskülönben jussunk kompromisszumra a másik féllel, vagy egyszerűen mondjunk nemet. Ezenfelül érzékeltethetjük azt is, hogy jogunk van időt kérni a válaszadásra.

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK