Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Szemrángás: ezek a leggyakoribb okok a háttérben
2012. november 16. 09:51

szem, fáradtság

Szemrángás: ezek a leggyakoribb okok a háttérben
A szemremegés mögött többnyire fáradtság áll, ám nem minden esetben ez okozza a problémát.
Szemrángás: ezek a leggyakoribb okok a háttérben

Talán te is tapasztaltad már, hogy a szemed, illetve a szemhéjad egy percről a másikra remegni kezdett. A jelenség többnyire ártalmatlan, azonban nem árt kicsit mélyebbre ásni az okok között.
Először is el kell különíteni egymástól a szemtekerezgést, illetve a szemhéj akaratlan remegését.

Szemtekerezgés - nisztagmus
A szemtekerezgés - más néven nisztagmus - a szemgolyók akaratlan, ritmusos rezgése. A betegség kialakulásának hátterében legtöbbször valamilyen veleszületett vagy szerzett idegrendszeri probléma áll. Kiválthatja még a belső fülben lévő egyensúlyozószerv rendellenes működése.
Amennyiben spontán módon alakul ki, úgy mindenképpen kóros jelenségről van szó - alapos neurológiai kivizsgálásra van szükség. Ha a szemtekerezgés veleszületett, úgy gyógyíthatatlan, végleges állapotról van szó.

Csökkenő éleslátás
Az éleslátás a szemtekerezgés következtében csökkenhet, hiszen a remegés miatt a szem nem képes elég pontosan fókuszálni - azonban a beteg idővel hozzászokik ehhez az állapothoz.

 

Szemhéjremegés
A szemtekerezgésnél jóval gyakoribb panasz a szemhéj remegése, melynek hátterében több dolog állhat. Leggyakrabban azonban egyszerű fáradtság, stressz, illetve a szem megerőltetése váltja ki - ilyenkor a szemhéj izmai ritmusosan összehúzódnak. Ha a szemhéjremegés csak alkalmanként jelentkezik, ártalmatlan jelenségről van szó.

Mit tehetsz a szemhéjremegés ellen?
Ilyenkor nincs vele különösebb teendőd, ki kell pihenned magad. Amennyiben napközben jelentkezik, úgy csukd be a szemed pár percre, és finom, simító mozdulatokkal masszírozd a szemhéjat belülről kifelé.

Segíthet még elmulasztani a remegést, ha B-vitamint szedsz. Természetes B-vitamin-forrás a banán, a szárnyashúsok, a halfélék, a sajtok és a tojás. A magnézium hiánya ugyancsak okozhat izomrángást, így az ásványi anyag pótlásával a szemhéjremegés megszüntethető. Fogyassz több teljes kiőrlésű pékárut, olajos magvat és hüvelyes zöldséget - ezek mindegyike jó magnéziumforrás.

Neurológiai ok a háttérben
Amennyiben a szemhéjremegés gyakran jelentkezik, és néhány percnél tovább tart, ne fogd a fáradtságra, ilyenkor érdemes alaposabban utánajárni az okoknak. Neurológiai vizsgálatra lesz szükség, nincs kizárva, hogy az orvos MRI-re küld, hogy kiderüljön, nem áll-e a háttérben idegrendszeri eredetű elváltozás.

Forrás: http://www.femina.hu/egeszseg/szemrangas_oka
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK