Levelei érintésre kellemetlen égető érzést és viszketést váltanak ki a bőrön. Ugyanakkor éppen a csalánszűrökben található, égető hatású vegyület tartalmazza a csalán egyik legfontosabb hatóanyagát. A reumában szenvedő betegek testét mind a mai napig csalánnal dörzsölik be (csapkodják). A kezelés eredményeként az eljárásnak alávetett testrészek vérellátása megélénkül, a panaszok enyhülnek. A népi gyógyászatban méregtelenítő és tisztító hatását használják ki.
A csalánlevél a tavaszi tisztítókúrák során alkalmazott vértisztító gyógyteák állandó összetevője.
A gyökeréből készített tea serkenti a vizelettermelést, és ezzel enyhíti a prosztata-megnagyobbodás tüneteit. A csalán mindezeken túl vitaminokat és ásványi anyagokat, például kovasavat, káliumot és vasat tartalmaz.
A csalántea serkenti az emésztést, ezenkívül vizelethajtó hatású. Egy bögrébe 2-3 kávéskanál szárított csalánlevelet szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük. A forrázatot lefedve 5-10 percig állni hagyjuk. Naponta kétszer fogyasszuk lassan kortyolgatva, étkezések után fél órával. A teát ízlés szerint édesíthetjük egy kevés mézzel.
Gyógyhatás: A csalán fő hatóanyagai közé tartozik az acetilkolin, a hisztamin, a klorofill, egyes enzimek, növényi hormonok, ásványi sók, természetes savak, többek között a hangyasav és a csersav, valamint bizonyos vitaminok. Ez az összetevő-kombináció vérképző és vizelethajtó hatású, tisztítja a vért, méregtelenít, csökkenti a vérnyomást, serkenti az anyagcserét, továbbá támogatja az emésztést. Hatékonyan alkalmazható reuma, vérszegénység és köszvény esetén, A csalánból készült főzetet mindemellett külsőleg is alkalmazzák, haj- és bőrápolásra.
A csalántea nyáron kitűnő szomjoltó, mely sok értékes tápanyagot tartalmaz. C-vitaminnal és létfontosságú ásványi anyagokkal (kálium, kalcium, kovasav) látja el a szervezetet, serkenti az anyagcserét. Vizelethajtó tulajdonságának köszönhetően a vért és a bőrt egyaránt megtisztítja a méreganyagoktól.
Ez a gyógyfűkeverék kiválóan alkalmas tavaszi tisztítókúrához. Enyhe vízhajtó tulajdonságának köszönhetően segít megszabadulni a szervezetben felgyülemlett méreganyagoktól.
3 evőkanál gyógyteakeveréket 5 dl lobogva forró vízzel felöntünk, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A forrázatból három héten keresztül naponta 2-3-szor fogyasszunk 1 csészével. 10 napos szünet után a kúrát megismételjük.
Egy bögrébe 1 kávéskanál keveréket szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük, állni hagyjuk. Étkezés után fél órával, lassan kortyolgatva fogyasztjuk. A teát mézzel ízesíthetjük.
Zsenge csalánlevelekkel leveseket, salátákat vagy zöldséges ételeket gazdagíthatunk. A levélben található hatóanyagok, elsősorban az enzimek különösen kedvezően hatnak az emésztésre.
VIGYÁZAT! A csalánkúra nem tarthat tovább nyolc hétnél. Vesebetegség, veseelégtelenség vagy szívgyengeség fennállása esetén konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt csalánkúrába kezdenénk.
A cikk csupán tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvos véleményét.