A Duke Egyetem úttörő kutatásának vezetője, Dr. Farshid Guilak szerint az őssejtinjekció újfajta kezelési módszer lehet, amely a degeneratív folyamat megállítása, vagy a károsodott porc regenerálása révén fejtheti ki a hatását. Guilak elmondta, számos kutatás mutatja, hogy az őssejtinjekció az ízület gyulladásának csökkentésével nyújt segítséget. Az őssejteknek természetes képességük van gyulladáscsökkentő molekulák termelésére, és miután az ízületbe fecskendezik, lelassítják az artrózis degeneratív folyamatát.
A szakértő azt is hozzátette, hogy az ízületek őssejtkezelésével kapcsolatos kutatások többsége a porc kisebb, fokális károsodásának regenerálására fektetett hangsúlyt, és csak néhány kutatás foglalkozott azzal, hogyan lehetne az egész ízületet kezelni a teljes ízületet borító elegendő mennyiségű porc létrehozásával, vagy a további denegeneráció megakadályozásával.
Guilak kutatása azzal kecsegtet, hogy egy szép napon teljes csípő- és térdízületek felszínét lehet majd laboratóriumi körülmények között újra előállítani, és nem lesz szükség teljes ízületpótló műtétre. Ehhez egy szövet "állványt" hoztak létre, amely pontosan az adott ízület formájára alakítható, és lehetővé teszi, hogy az őssejtek új porcot hozzanak létre rajta. A legizgalmasabb felfedezés viszont az volt, hogy a zsírszövet nagy mennyiségű olyan őssejtet tartalmaz, amelyek porccá és csonttá képesek fejlődni. Ezzel a módszerrel egy kis zsírleszívással elegendő mennyiségű sejtet lehet kinyerni ahhoz, hogy teljesen újraalkothassák a beteg elhasználódott csípő- vagy térdízületének felszínét.
A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy az eljárás biztonságos alkalmazásáig még számos klinikai kísérletet kell elvégezni.