Amennyiben ezek a szempontok fontosak számunkra, számolnunk kell azzal is, hogy a kasszánál kicsit többet fogunk fizetni. Vagy nem? Cikkünkben azt járjuk körbe, miért éri meg az egészséges élelmiszerek mellett döntenünk.
Az áruházak szinte ontják az olcsóbbnál olcsóbb, sokszor saját márkás termékeket, amik akár évekig el is állnak, és amiknek szinte lehetetlen ellenállni. Egy-egy ilyen bevásárlást követően igaz akár ezrek is a zsebünkben maradhatnak. De vajon belegondolunk-e abba, hogy az olcsó, gyakran silány minőségű élelmiszerek fogyasztásával milyen többletköltségbe verjük magunkat azzal, amiket ezek okoznak.
Általában – sajnos – elmondható, hogy olcsó húsnak híg a leve. A feldolgozott, olcsó élelmiszerekben szinte alig van tápérték. Ebben az esetben gyakran az történik, hogy hiába eszünk, mégis mindig éhesek vagyunk. Ez azért van, mert csak kalóriákat viszünk a szervezetünkben, értékes tápanyagot nem. Éppen ezért sokkal többet eszünk, így a spórolás is csak látszólagos, hiszen a nagyobb fogyasztás, nagyobb kiadásokkal is jár.
Mindezekből egyenesen jön, hogy ha sokat eszünk, könnyebben is felkúsznak ránk a felesleges kilók. 1-2 kiló felett még szemet hunyunk, de sajnos a gyakorlatban a legtöbben akkor kapnak észbe, amikor a súlygyarapodás már látványos. Egy fogyókúra plusz költségei pedig igen magasra rúgnak. Éppen ezért érdemes inkább a minőségibb, tápanyagokban gazdag, esetleg drágább termékeket fogyasztanunk. A minőségi, szezonális, természetes ételek hosszabban tartó jóllakottsággal töltenek el bennünket, ritkábban, kevesebbet eszünk, tehát hosszú távon akár még spórolhatunk is az egészséges ételek fogyasztásával.
A minőségi éhezéssel a szervezetünket szó szerint kiéheztetjük. Bár a jóllakottság érzése megvan, sokszor hiányoznak a vitaminok, ásványi anyagok az elfogyasztott ételekből. A szervezetünk egy idő után jelez, és a végeredmény az ilyenkor, hogy a patikában fizetjük meg a szupermarketes spórolás árát.