Ilyenkor a normál hüvelyflóra megváltozik és az ott élő gombák nagy számban elszaporodnak. Ez előfordulhat például túl sok stressz, cukorbetegség, hormonális fogamzásgátlók szedése, legyengült immunrendszer vagy antibiotikum kúra esetén, de legtöbbször valamilyen külső ok is kell hozzá: például a strandok, fürdők medencéinek, zuhanyzóinak, WC-inek közös használata.
A hüvelygomba tünetei:
A HPV egy olyan víruscsoport összefoglaló neve, amely a bőrön és a nyálkahártyán okozhat elváltozásokat. Jelenleg kb. 130 fajtája ismert. A fertőzés feltétele a bőr és a nyálkahártya sérülése, ezért többnyire testi kontaktus útján terjed (közösülés, csókolózás).
Léteznek alacsony és magas rizikójú HPV-típusok. Előbbiek szemölcsös elváltozásokat, kinövéseket (pl.: condyloma) okoznak a külső nemi szerven, a hüvelyben vagy a méhnyakon. Utóbbiak viszont daganatos elváltozások kialakulásához vezethetnek, pl.: méhnyakrákhoz.
Tudta? A méhnyakrák 99,7%-ban HPV fertőzés következménye. |
Ha immunrendszerünk egészséges, akkor képes megsemmisíteni a fertőzött sejteket, de ha a magas tumor rizikóval rendelkező vírus DNS-e beépül egészséges sejtjeinkbe, akkor beindulhat a ráksejtté alakulás folyamata. Mindez lehet tünetmentes, ezért nagyon fontos a nőgyógyászati szűrővizsgálaton való rendszeres részvétel.
A hüvelygomba és a HPV kezelése általában gyógyszerekkel történik, de ha a tünetek nem állnak fenn régóta, és van idő a kezelésre, akkor érdemes természetesebb módszereket kipróbálni.
Így van, hiszen az egyensúlyban levő szervezetet nem támadják meg olyan könnyen a gombák és a vírusok. A HPV okozta elváltozások kialakulásának esélyét növelheti a fogamzásgátló tabletta szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás, ezért lehetőség szerint mellőzzük ezeket. És még egyszer kiemelendő a nőgyógyászati szűrővizsgálaton való rendszeres részvétel fontossága!