Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Nem leszünk stresszesebbek a digitális eszközöktől!
2015. január 26. 19:35

stressz, digitális eszközök, tévézés, számítógép, telefon

Nem leszünk stresszesebbek a digitális eszközöktől!
Kevesebb Facebook, kevesebb net, kevesebb technológia – ilyen és ehhez hasonló újévi fogadalmak követték a szokásos „holnaptól fogyókúrázom”, „holnaptól leteszem a cigit” kijelentéseket a Twitteren. Valóban ilyen egyértelmű, hogy a modern technika, az Internet és az okostelefonok rossz hatással vannak ránk? Stresszesebbek vagyunk tőlük?
Nem leszünk stresszesebbek a digitális eszközöktől!

Újabban digitális detoxikálókba menekülnek, képernyő-mentes hálószobákat és helyeket alakítanak ki maguk körül az emberek, hogy kicsit mentesítsék magukat a technológia káros hatásai alól.

A technológiától való félelem nem újdonság. A telefonra, a televízióra, sőt még az órára is hasonlóan gondoltak, mint most az internetre, az okostelefonokra és a mobil kütyükre. Azzal, hogy megszakítják az ember normális életvitelét, nyomás nehezedik ránk, hogy még hatékonyabbak legyünk. Bizonyos szempontból ez igaz, valóban gyakorolhatnak némi nyomást az emberre, de az előnyök kiiktatják a stresszfaktorokat. Az új technológiától az életünk valóban más lesz, de nem feltétlenül lesz stresszesebb, mint amilyen egyébként is lett volna. Az, hogy ehhez a nyomáshoz ki hogyan viszonyul, egyéni dolog.

Keith Hampton, az amerikai Rutgers Egyetem szociológusa szerint túlbecsülik a technológiai újítások hatását az életünkre.

Sokan hangoztatják, hogy a 24 órás e-mail elérés/olvasás és a folyamatos lógás a neten egészségtelen számunkra. Egy új tanulmány szerint, amit a Pew Research Centerben és a Rutgers Egyetemen folytattak, ennek éppen az ellenkezőjét állapították meg. A gyakori internet és közösségi média használóknak egyáltalán nincs magasabb stressz-szintje, mint azoknak akik ritkábban élnek a technológia lehetőségeivel – írja a New York Times. Sőt, a nők körében kifejezetten csökkentette a stresszt bizonyos digitális eszközök használata.

Egyelőre még gyermekcipőben járnak azok a kutatások, amelyek azt hivatottak felfedni, hogy milyen hatással van az agyunkra egy-egy technikai újítás. Van aki szerint növelheti a szorongást, a türelmetlenséget és csökkentheti a koncentrációt, a tanulás és az emlékezés képességét. Mások úgy gondolják, hogy növeli a bizalmat, a szociális támogatottság érzését és szorosabb kapcsolatokat teremthet. Legvalószínűbb azonban, hogy a hatása kettős, attól függően, hogy hogyan használják az emberek, tehát mindenkire más és más hatással lehet.

A stressz kutatások a következőképpen zajlottak. A Pew és a Rutger kutatói megmérték a stressz-szintet egy reprezentatív csoportban, egy standard kérdőívvel, amely az életükre vonatkozó kérdések alapján állította őket különböző kategóriákba. Ezenkívül megmérték, hogy milyen gyakran használják a digitális eszközöket. Ellenőrizték a demográfiai tényezőket is, mint például a családi állapot és a tanulmányaik.

Azt találták, hogy összességében a technológia használatának nincs hatása a stressz-szintre. Sőt, azoknak a nőknek, akik gyakrabban használták a Twittert, az e-mailt vagy a Facebookot, 21%-kal alacsonyabb volt a stressz-szintjük, mint azoknak, akik nem használták ezeket.

Az életesemények megosztása elősegíti a társadalmi elismerés megerősítését, ezt a nők többet űzik és igénylik online és offline is. A technológia úgy tűnik, hogy ebben az esetben egy könnyen elérhető platform a nőknek, hogy kiéljék ezen igényeiket, és amelyekkel a férfiak nem foglalkoznak és nincs is rájuk hatással.

A közösségi média azonban egyetlen egy esetben mégis fokozza a stressz-szintet, különösen a Facebook. Amikor valamelyik közeli ismerős traumájával kell ezen keresztül szembesülni. Ez különösen erős hatással lehet a nőkre. A kutatók úgy gondolják, hogy ez a viselkedési minta megerősítheti azt az elképzelést, hogy a stressz ragályos.

A kutatások nem tértek ki a gyermekek és tinik digitális eszközhasználatára, valamint nem ellenőrizték a kimondottan kóros, függő állapotokat sem, de úgy tűnik, hogy a digitális eszközök normál használatától egyáltalán nem kell tartanunk.

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK