Az Amerikai Szívtársaság folyóiratában közölt tanulmány 101 ezer amerikai betegápoló bevonásával készült. A szakemberek három évtizeden keresztül kísérték figyelemmel a résztvevők egészségügyi állapotát.
A magas vérnyomáshoz, koleszterinszinthez és az örökletes szívbetegségekhez hasonló kockázati tényezők számba vétele után a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy már az enyhén, vagy mérsékelten dohányzó - napi 1-14 szálat elszívó - nők esetében is kétszer nagyobb volt a hirtelen szívhalál kockázata, mint azoknál a társaiknál, akik nem cigarettáztak.
A tanulmány ideje alatt összesen 315 hirtelen szívhalált regisztráltak a kutatók - adta hírül a BBC News. Az áldozatok közül 75-en az aktív dohányosok, 148-an a nem sokkal korábban, vagy már régen leszokott résztvevők, 128-an pedig az abszolút nem dohányzók közül kerültek ki.
A kanadai Alberta Egyetem munkatársainak eredményei szerint minden cigarettázással töltött újabb öt év nyolc százalékkal növelte a hirtelen szívhalál kockázatát. Azon résztvevőknél azonban, akik a vizsgálat ideje alatt leszoktak a dohányzásról, húsz év alatt a nem dohányosokéval megegyező szintre süllyedt vissza a kockázat mértéke.
Egy, a Lancet című folyóiratban nemrég közölt és mintegy 1,2 millió nő bevonásával készített tanulmány szerint azok, akik harmincéves korukig leszoknak a cigarettázásról, majdnem teljesen kiküszöbölhetik a dohányzással összefüggő betegségek okozta korai halálozás kockázatát. A legfrissebb adatok szerint a Nagy-Britanniában élő nők egyötöde dohányzik.