A haj átlagosan havonta 1,2-1,9 cm-t nő, vagyis durván 1-2 centiméterrel lesz hosszabb a hajunk 4 hét alatt. Nem sok, ez tény, de nem mindegy, hogy havi 1 cm vagy 2 cm: 12 cm 6 hónap alatt már szép hosszúság. Fültő alatti hajhosszból indulva 2-3 év alatt elérheted a lapocka alatti hosszat - ha szerencsésebb alkat vagy és odafigyelsz a hajadra.
A közkeletű hiedelemmel ellentétben, sajnos nem fog gyorsabban nőni a haj, ha gyakrabban vágatod - bár kétségtelenül feldobhatja egy sikeres hajvágás az összbenyomást. Hogy miért nem ösztönzi a fodrászolló a hajat növekedésre? Lényegében azért, mert a hajvégek nem kommunikálnak a hajtövekkel: a haj levágott vége nem tudja ‘megmondani’ a szervezetnek, hogy ‘nőjj gyorsan!’.
A fejbőrünkben dől el a hajnövekedés sebessége, azaz javarészt a genetikai adottságunk és a táplálkozási szokásaink befolyásolják azt, hogy milyen gyorsan nő az emberi haj. Mivel a velünk születetett génállománnyal meg kell tanulnunk együtt élni, marad a tudatos táplálkozás ill. hajtáplálás. És ne feledjük, hogy vannak egyéb fifikás megoldások, mint pl. a hajvolumen növelő samponok, spray-k vagy exkluzív hajdúsító szerek, stb.
De nézzük, mit tehetünk a hajunkért az ebédlő asztal mellett.
Érdemes jobban odafigyelni arra, hogy mennyi omega 3-at eszünk például, amit a magyar konyhaművészetben és a jelenlegi trendekben nem eléggé hangsúlyozunk: több halat kellene enni (de aki nem szereti a halat, vagy túl drágának találja, omega 3 táplálékkiegészítőkkel - kapszulás vagy kanalas - is pótolhatja a szervezet szükségletét), valamint több lenmagot (lehetőleg őrölt lenmagot fogyasszunk, mert azt a testünk sokkal nagyobb mértékben hasznosítja).
A testünk oxigénellátásához szükséges vas a hajnövekedésben is fontos szerepet játszik. Vasban gazdag ételek fogyasztásához ajánlott az alábbi vas és C vitamin kombó: párolt brokkoli és nyers alma, párolt paradicsom babbal, lencse és kaliforniai paprika, saláta főtt tojással, friss spenótlevelekkel, almadarabokkal, nassnak egy kis gyümölcssaláta pl. szárított sárgabarack narancsdarabokkal, stb.
A fehérje mindenképp nélkülözhetetlen a gyorsabb hajnövéshez, mert a haj maga is fehérjéből épül fel, a keratinból. Étrendünkbe illesszünk be pl. tökmagos, napraforgómagos túrót / körözöttet, mogyoróvajjal megkent teljes kiőrlésű kenyeret, banánturmixot, zabpelyhes tejet. Ne feledjük, hogy a hajkondícionálók is fehérjével vannak tele.
A tengeri hínárt nemcsak ételként fogyasztják sokan (salátákban, energiaszeletekben gyakori reformétel): elég drága, és többnyire a japán konyha alapkelléke (wakame, konbu, nori). Egyre divatosabb azonban a tengeri hínárt tartalmazó hajkondícionálók használata: a tengeri hínárban levő tápanyagokat felszívja a fejbőr, és bár a vásárlói visszajelzések szerint a hajnövekedést közvetlenül nem feltétlenül ösztönzi, abban nagy segítség lehet, hogy kevésbé törik a haj.
Így egy jó hajkondícionáló közvetve mégiscsak hozzájárulhat a haj gyorsabb növéséhez, hiszen nem kell olyan sűrűn vágatni a hajat. Hogy éppen ez a tengeri hínár lenne, nem tudjuk. Sajnos nincs elég kutatási adat a hínár jótékony hatásáról ahhoz, hogy megbízható szerként tartsuk számon. A táplálkozási tanácsadók szerint egyelőre ne nagyon kísérletezzünk a hínárral, az viszont mindenképp javasolt, hogy jó hajkondíciónálóval ápoljuk a hajat - erősíti a hajszálakat, és így nem kis mértékben segít a növekedésben.
És ha már szóba hoztuk a hajmasszázst is (bár kilóg az ételek sorából), egy fontos tippet adhatunk: Andrew Barton (4Beauty) szerint serkentőbben hat a hajhagymákra az esti órákban, lefekvés előtt végzett hajmasszírozás: finom, körkörös mozdulatokkal (ügyelve, hogy a köröm ne sértse fel a fejbőrt) 5-8 percen át masszírozd a fejbőrt. Ha fáradtak az ujjaid, szerezz be fejmasszírozó eszközt. Jót fog tenni a nyugodt alvásnak is.
Az igazán lassú hajnövés hátterében nemcsak az öröklés, de általános egészségügyi probléma is állhat: pl. nem elég aktív a pajzsmirigy működése. Ha úgy tapasztalod, hogy az átlagosnál jóval lassabb a haj növekedési ritmusa, fordulj orvoshoz és vizsgáltasd ki magad.