Az idegrendszer és az izomszövet között a kapcsolódási pont a neuromuszkuláris junctio, amely az izmok számos pontját beidegzi, így gyógymasszázzsal a szervezet működésének egészére hatással lehetünk. Ezek az izomszövetek az összehúzódások révén végzik munkájukat (mozgatások, emelés, tolás), azonban nem képesek megfelelő munkát végezni, ha valamelyik izomszövet megrövidül. A megrövidülések oka lehet mechanikai úton történő sérülés (túlterhelés, túlnyújtás) vagy megbetegedés (autoimmun). Minden izomszövet összeköttetésben, kapcsolatban áll egymással.
A gyógymasszőr a beteg orvosával együttműködve dolgozik, ezért tudnia kell orvosi leleteket
Gyógymasszázs javallatai • Kimerültség, fáradtság • Immungyengeség • Izomláz • Ízületi betegségek • Derékfájás • Lúdtalp • Baleseti rehabilitáció • Végtagok fájdalma • Ödémásodás • Fejfájás, migrén • Gerincproblémák, betegségek • Nehézlégzés • Emésztési problémák |
olvasnia, megértenie. Ezek az orvosi leletek segítenek pontosítani a diagnózist és ezáltal kialakítani a helyes kezelést. A terapeuta, amikor egy beteget megvizsgál, figyelembe veszi a testtartását, annak szimmetriáját, mozgását, amely lehet lassú, gyors, akár szakaszos. Egy kiváló terapeuta már akkor fel tud állítani pontos diagnózist a betegről, amikor az még ruhában van. Az egyén teste, alakja árulkodik az egyén betegségeiről. A gyógymasszőr mindezeket a külső jeleket megfigyelve a masszázs elkezdése előtt érintéssel is felméri a beteg állapotát. Elemzi az izomrostok felépítését, az ízületekben meglévő ízületi szögek elváltozásait, csavarodásait, tengelyferdüléseit és ezt követően kezdi el a kezelést.
Amikor egy beteget megvizsgálunk, találunk a testén nyomásra érzékeny pontokat, amelyek betegséget jelezhetnek. Kivétel akkor van, ha valakinél ezek a testrészek sérülés vagy zúzódás miatt érzékenyek. Ezeket az érzékeny pontokat nevezzük trigger pontoknak, amelyek a vázizomban, az izomszövetek feszes kötegében észlelhető csomócskák, jellegzetes kisugárzó fájdalmat hoznak létre. Ezek a pontok azért keletkeznek, mert valamilyen megerőltető, ismétlődő mozgást végeztünk. A trigger pontok akkor oldódnak, ha a hozzájuk tartozó csomót lágyabbnak érezzük és megszűnik a belőle kisugárzó fájdalom. Az izom, faszcia feszessége akkor oldódik, ha a terápiás művelet alatt elernyed, ellazul, megnyúlik az izomszövet. Ez a nyújtás kis mértékben észlelhető, nehéz leírni, de a beteg fájdalma csökken, ezáltal a terapeuta tudja, hogy a kezelés menete hatásos.
Gyógymasszázs során hatással vagyunk a bőr különböző rétegeire, a kötőszövetre. A test meghatározott pontjainak ingerlésére, a fájdalmas területek feletti bőr dörzsölésére a fájdalomérzet csökken. Ezek a pontok a gerincvelőből kilépő fájdalomérző receptorok, amelyekre különböző fogásokat alkalmazva a terapeuta hatással bír. A masszázs során a központi idegrendszerben, az agytörzsben, a hipofízis elülső és középső lebenyében fájdalomcsillapító anyagok szabadulnak fel (ópiumszerű peptidek, endorfinok), melyek hatására a páciens eredeti fájdalma megszűnik, csillapodik. Rendszeres gyógymasszázskezeléssel megszüntethetők, csökkenthetők ezek a mozgásszervi fájdalmak, panaszok.
Minden olyan esetben, amikor valamilyen komoly mozgásszervi problémával küzdünk. Ilyenek lehetnek például különböző eredetű gerincbántalmak, gerincferdülés, gerincsérv. Az ízületi betegségek, amelyek állandó fájdalmat okoznak például váll-, könyök-, csuklófájdalmak, csípő-, térd- és bokaízületi fájdalmak esetében. Továbbá különböző balesetek, műtétek utáni rehabilitáció céljából pl. kartörés, lábtörés esetében is. Autoimmun betegségek esetében rendkívül kedvezően hatnak a kezelések, mint például az SM (sclerosis multiplex), RA (rheumatoid artrithis) megbetegedéseinél. Nagyon fontos még az agyvérzéses – stroke-betegek – kezelése, ahol egy- vagy kétoldali bénulás maradt vissza.
Farkas Lehel
okleveles gyógymasszőr