Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Mindent a tamponról
2013. december 09. 07:56

nő, menstruáció, tampon, hüvelyflóra

Mindent a tamponról
Már az ókori Egyiptom és Bizánc területén is használták a tampon ősét, ami összetekert papiruszt vagy gyapothengert jelentett. Lehet, hogy eleinte idegenkedsz a tampontól, ami teljesen normális, hiszen rengeteg tévhit kering róla. Igyekszünk választ adni a tamponnal kapcsolatosan felmerülő kérdésekre, eloszlatni a félelmeket, hogy aztán bátran merd használni!
Mindent a tamponról

A tampon a menstruációs vér felfogására készült termék. Puha gyapotból készül, melyet szorosan egymásra préseltek, így hozva létre a könnyen felhelyezhető henger alakú tampont.  Még a hüvelyben felfogja a menstruációs váladékot, így elkerülhetőek az azzal járó kellemetlen szagok (a menstruációs váladéknál csak a levegővel érintkezve jelentkeznek a jellegzetes szagok), és a külső nemi szervek is tiszták maradnak.

 

Különböző méretekben kapható, a helyes méret kiválasztása a vérzés erősségétől függ, hiszen a nagyobb tamponnak nagyobb a nedvszívó képessége is. A fiatal lányoknak és a „kezdőknek” azonban vérzéserősségtől függetlenül a mini tampon használata javasolt, hiszen az ő hüvelybemenetük még igen szűk.

Használata

Legfontosabb, hogy tisztában légy a felhelyezés mikéntjével, aztán lazíts! Az első próbálkozások gyakran kudarcba fulladhatnak, mivel nehéz megtalálni a megfelelő testhelyzetet, s gondot okozhat a feszültség is. Minél lazább vagy, annál könnyebb lesz felhelyezni. Ha idegeskedsz, az izmaid összehúzódnak, s ezáltal a tamponhasználat is nehezebb lesz! Ha először használsz tampont, javasoljuk, hogy a menstruációs ciklus azon periódusát válaszd, mikor erősebb a vérzésed. Ez megkönnyíti a felhelyezést.

1. Először is mossál kezet, majd  ülj vagy állj kényelmes helyzetben (ha az egyik lábad felteszed a WC-ülőkére, az megkönnyíti a felhelyezést). A tampon védőcsíkjának feltépésével távolítsd el a celofán bevonatot. Ezután fogd a tampont a mutató és hüvelykujjad közé, úgy, hogy a kúpos vég előre, a hüvelyed felé mutat.

2. A szabad kezeddel óvatosan nyisd szét a szeméremajkakat, és helyezd a tampont a hüvelynyíláshoz.

3. Finoman told a tampont felfelé, addig, amíg teljesen nincs a hüvelyben. Ellenőrizd, hogy a kihúzószál kívül legyen!

4. A tampon akkor van helyesen felhelyezve, ha nem érzed. Ha még kellemetlen, akkor óvatosan told mélyebbre. Ne keseredj el, itt is igaz, hogy a gyakorlat teszi a mestert. A második vagy harmadik próbálkozásod biztosan sikeresebb lesz! Idegeskedés helyett lazíts és próbálkozz újra!

5. Felhelyezés után ismét moss kezet!

 

 

Mit tegyél, ha még mindig nem sikerül felhelyezni?

 

Ha sokadik próbálkozásra sem sikerül felhelyezni a tampont, érdemes esetleg nőgyógyászhoz menni, mivel lehetséges, hogy túl kicsi a hüvelynyílásod. Ez a lányoknak csak 2%-át érintő állapot, de komoly gondot okozhat. Egy tükör is segíthet megtalálni a hüvelynyílást, hogy megkönnyítsd a felhelyezést, illetve ha nem túl erős a vérzés, egy kis hüvelysíkosító is segíthet.

Milyen gyakran cseréld?

A tampont cserélni kell minden alkalommal, mikor WC-re mégy, vagy már szivárogni kezd. Sose hagyd bent 4 óránál tovább, még akkor sem, ha nincs erős vérzésed, mert fertőzést okozhat!

Hogyan távolítsd el?

Egyszerűen csak fogd meg a kihúzószálat, és húzd meg! A használt tampont tekerd egy kis WC papírba és dobd a szemetesbe. Soha ne húzd le a WC-n, mert dugulást okozhat! Mi történik, ha nem találod a kihúzózsinórt? Amennyiben nem találod a kihúzózsinórt, aggodalomra akkor sincs ok. Ujjaiddal óvatosan a hüvelybe nyúlva eltávolíthatod a tampont.

Tévhitek

Sok tévhit kering a tamponról, ezért fontos, hogy tudd:

  • A tampon nem veszi el a szüzességedet. A szűzhártya nagyon rugalmas, így nyugodtan használhatsz tampont.
  • Ha applikátoros tampont használsz, ne félj attól, hogy az applikátor a hüvelyben ragad! Egyszerűen húzd ki, ha a tampont felhelyezted. A felhelyezés akkor jó, ha nem érzed a tampont.
  • Ne félj attól, hogy a tampon „elveszik” benned! A méhszáj túl keskeny, nem enged utat a tamponnak a méh felé. Helyes felhelyezés esetén a tampon nem eshet ki sem, a hüvelyedben marad, mivel a hüvely izmai megtartják.

Toxikus Sokk Szindróma

A Toxikus Sokk Szindróma egy olyan betegség, mely a túl hosszú ideig tartó tamponhasználat okoz. Noha ritka fertőzés, nagyon veszélyes. Jó, ha tudod, a fertőzést nem a tampon, hanem egy baktérium okozza, mely akkor támadhat, ha a tampon túl hosszú ideig van a hüvelyben. Megelőzéséhez fontos, hogy:

  • Legalább 4-6 óránként cseréld a tampont!

  • A megfelelő méretet válaszd! A fertőzés leggyakrabban akkor fordul elő, ha túl nagy tampont használnak.

  • Váltogasd a tampon és betéthasználatot!

  • Mindig moss kezet felhelyezés és levétel előtt!

  • Csak a menstruációs váladék felfogására használj tampont! Egyéb esetekre ott a tisztasági betét.

Tünetek

Amennyiben tamponhasználat közben a következő tüneteket észleled magadon, azonnal fordulj orvoshoz! A tünetek hasonlítanak az influenza tüneteire, ám menstruáció alatt elsősorban a Toxikus Sokk Szindrómára kell gyanakodni!

  • hirtelen, magas láz
  • hasmenés
  • hányás
  • szédülés, fáradtságérzet

 

 

Forrás: kamaszpanasz.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK