A gerincpanaszok valóban rendkívül gyakoriak, felmérések szerint a felnőtt lakosság 50–80%-a fordul orvoshoz emiatt életében legalább egyszer. Szerencsére az esetek többségében a panaszok néhány napon belül elmúlnak orvosi segítséggel vagy nélküle.
Fontos tudni, hogy minél tovább áll fenn a derékfájdalom, annál lassabban mulasztható el, ezért sem célszerű beletörődni a fájdalomba. |
Amennyiben a nyaki-háti vagy deréktáji fájdalom nem szűnik meg három napon belül egyszerű (a patikában recept nélkül kapható) fájdalomcsillapítók szedésére, illetve pihenésre, orvoshoz kell fordulni. Nem szabad várni az orvoshoz fordulással a következő esetekben:
Összességében azt javasolom, hogy keresse fel a háziorvost amennyiben a fájdalom háromnapi gyógyszerszedés és pihenés ellenére nem szűnik meg. Amennyiben további ellátásra van szüksége, legcélszerűbb gerincspecialistához fordulnia.
A Doctorfit Gerincambulancián négy pilléren nyugszik a gerincfájdalmak kezelése.
1. A fájdalmak csillapítása
Azt szoktam mondani, hogy nem helyes, ha az orvos jól tűri a beteg fájdalmát. A gerinctáji fájdalmak csillapítása az esetek döntő többségében megoldható. Számos módszer közül lehet választani a beteg állapotát, illetve a tünetek eredetét figyelembe véve: tabletta, injekció, kúp, infúzió, akupunktúra, manuálterápia egyaránt hatékony lehet a fájdalmak csillapításában.
2. Pontos diagnózis felállítása
A betegeknek tudni kell, hogy a derékfájás, lumbágo, isiász, ideggyulladás nem diagnózis, hanem tünet. A legfontosabb teendő, hogy pontosan feltárjuk a fájdalom forrását, vagyis oki diagnózishoz jussunk. Ehhez az esetek zömében nem elég a röntgenvizsgálat, hanem CT vagy MR szükséges. Nagyon fontos tudni, hogy a hagyományos röntgenvizsgálat az esetek zömében nem ad elég információt a fájdalom okának kiderítéséhez.
3. Precíz rehabilitáció
A fájdalmak elmulasztása után helyre kell állítani a gerinc funkcionális kapacitását. Természetesen minél régebben áll fenn a gerincpanasz, annál türelmesebbnek kell lenni a terápiával. A rehabilitációs program legfontosabb eleme a személyre szabott aktivitási program, amit nálunk gyógytornász, a későbbiek során edző vezet. A program végére a páciens képes lesz fájdalom nélkül járni, guggolni, súlyt cipelni, sportolni.
4. Minimal invazív műtét
A népi bölcsesség szerint a legjobb gerincműtét az, amelyik nem történik meg. Ezzel mélységesen egyetértek, de vannak esetek, amikor a konzervatív kezelés lehetőségei kimerülnek. Ebben az esetben nem szabad szenvedni hagyni a beteget és olyan műtéti eljárást kell választani, ami minél kevesebb fölösleges (vagy inkább elkerülhető) roncsolással jár. Az ilyen korszerű műtéteket nevezzük minimal invazív műtéteknek. Ezekben az esetekben csak úgy választjuk meg a műtéti feltárást, hogy lehetőség szerint semmit se roncsoljunk, amit nem muszáj és csak azt távolítsuk el, amit feltétlenül szükséges.
Minden gerincbetegnek nagyon fontos megértenie, hogy a briliáns műtét vagy a leghatékonyabb rehabilitációs program után sem szabad hátradőlni, abbahagyni a mozgást, mert szinte törvényszerű, hogy ebben az esetben minden kezdődik újra.
A beteg számára rendkívül lényeges, hogy válasszon egy olyan hosszú távú aktivitási programot, ami segít karbantartani gerincét. Azt, hogy milyen sport választható, érdemes olyan orvossal vagy gyógytornásszal megbeszélni, aki specialistája a kérdésnek.
Amennyiben bővebb információra van szüksége a gerincbetegségek témakörében, javasolom, hogy olvassa el a „Gerinc fájdalom nélkül” című könyvemet.
Dr. Erbszt András gerincsebész
Doctorfit Gerincambulancia vezető
1073 Marek J. u. 31.
www.gerinc-klinika.hu
Bejelentkezés: (06-1) 302-5556