Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Minden tizenötödik szál cigaretta - egy mutáció
2012. október 24. 10:24

daganatok, tünet, krónikus

Minden tizenötödik szál cigaretta - egy mutáció
Kétféle rákos sejt teljes genetikai állományának valamennyi mutációját azonosította egy nemzetközi kutatócsoport. A két új rákgenom-szekvencia teljesen új megközelítést adhat a daganatos betegségek gyógyításához.
Minden tizenötödik szál cigaretta - egy mutáció

A rosszindulatú bőrrákos (melanomás) és a kissejtes tüdőrákos sejtek genetikai állományában található összes mutációt leírták a kutatók: az előbbiben 33 ezer, az utóbbiban pedig 23 ezer nukleotidváltozásra bukkantak.

A kutatás során tumoros és normális szövetek (a tüdőrák esetében egy egészséges vérsejt) teljes DNS-sorrendjét határozták meg azzal az új módszerrel, amely a DNS-szakaszok tömeges, párhuzamos elemzését teszi lehetővé. A mutációkat úgy azonosították, hogy a ráksejtek DNS-ét összevetették a normális sejtek DNS-ével. Peter Campbell szerint - aki szintén az intézet kutatója - a tüdőrák vizsgálata azt sugallja, hogy egy átlagos dohányosnál minden tizenötödik cigaretta elszívása után kialakul egy mutáció, méghozzá az első rágyújtástól fogva.

"Ezek a mutációs listák arról beszélnek nekünk, miként alakult ki az adott rák, és tartalmazzák mindazt, ami kiválthat egy rákos elfajulást. A kutatás különlegessége, hogy a közvetlen kiváltó okokat - dohányzás és UV-sugárzás - is sikerült hozzárendelnünk a mutációkhoz. Így bebizonyosodott, hogy a kétféle ráktípusban az UV-sugarak és a cigarettában található karcinogén anyagok okozzák a mutációk nagy részét, így ezek a nukleotidváltozások egyértelműen megelőzhetőek" - mondta Stratton.

A kutatók azonosítottak néhány olyan génmutációt is ("tüdőrákgének"), amelyek több mintában is ismétlődően előfordultak. Ezek emiatt a többi génnél nagyobb eséllyel alakíthatnak ki daganatos betegséget, ha mutáció következik be bennük.

A teljes program célja az összes, több mint százféle ráktípus genomjának feltérképezése. Az első 50 ráktípus leírásán 2008 óta a Nemzetközi Rákgenom Konzorcium (ICGC) dolgozik. Ebben az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetei (NIH), valamint ausztrál, kanadai, kínai, francia, indiai, japán és szingapúri rákkutató csoportok vesznek részt.

Mark Walport, a Wellcome Trust igazgatója úgy véli, a távolabbi jövőben, ahogy a DNS-meghatározás, géntérképezés technológiája egyre gyorsabb és olcsóbb lesz, az egyes páciensek saját genomja is elkészülhet, ezáltal személyre szabott kezelést kaphat minden rákos beteg.

A kutatás eredményeinek részletes összefoglalóját a Daganatok.hu portálon olvashatják: Két újabb ráktípusban azonosították a genetikai állományban fellelhető összes mutációt.

Forrás: MTI

Forrás: http://egeszseg.origo.hu/cikk/0953/445754/20091230_dohanyzas_rak_rakgenom_rakkutatas_1.htm
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK