A zsírégető edzés pedig ennek a százalékos aránynak a csökkentését jelenti, amit kizárólag fizikai aktivitással lehet elérni. Mégpedig megfelelő ideig végzett, megfelelő intenzitású terhelést biztosítva a szervezetünknek.
Szervezetünk a „működésünkhöz” szükséges energiát meghatározott szabályok szerint zajló biokémiai folyamatokkal biztosítja. Ez a jól működő gépezet, mindig igazodik az aktuális terheléshez. Ha csak „vagyunk”, alapanyagcserét folytat a szervezet. Ha nő a terhelés (fizikai munka vagy a külső körülmények változása miatt), akkor az anyagcserét kénytelen magasabb fokozatra állítani. És attól függően, hogy milyen mértékű és idejű ez a megnövekedett terhelés, más és más módon gyártja az üzemanyagot. Tehát ez a két faktor – terhelés mértéke és ideje – a meghatározó.
Azt a mértéket, amikor tökéletes oxigénellátás mellett dolgozik a szervezet (izomzat), aerob terhelésnek, aerob energianyerésnek nevezzük. Ez az a fokozat, amire szükségünk van a zsírégetéshez.
A másik faktorunk az idő. Az energianyerő folyamatokhoz a szervezet a glikogént használja fel, ami minimális mennyiségben az izmokban is megtalálható (ez pár mp-re elegendő), nagyobb mennyiségben pedig a májban raktározódik (ez 30-40 perces folyamatos terhelést képes kiszolgálni). Ez idő után pedig kénytelen a szervezet nekilátni újabb glikogén gyártásának. No és ilyenkor a leggyorsabban mobilizálható „nyersanyag” a zsírszövet. Tehát ezért fontos a viszonylag hosszabb idejű, folyamatos munka!
Összefoglalva a fentieket, ahhoz, hogy testedzésünk zsírégető hatású legyen, min. 30-40 perces vagy annál inkább hosszabb, közepes intenzitással végzett sportolás szükséges.
Az intenzitás leginkább pulzusmérő órával mérhető, de ennek hiányában jó mérvadó, hogy akkor vagy jó zónában, ha még nehézség nélkül tudsz beszélgetni (tehát nem a tüdőkiköpős terhelés a megfelelő!).