E csodásan illatozó gyógy- és fűszernövény Indiából származik, ahol már több mint 5000 évvel ezelőtt is termesztették. Évszázadokkal ezelőtt került Európába azoknak a szerzeteseknek köszönhetően, akik Ázsiából indultak útnak, és a Közel-Keleten keresztül jutottak el az Óvilágba.
A bazsalikomot manapság a mérsékelt égöv területén szinte mindenhol termesztik, és fűszeres ételeket ízesítenek vele, különösen a földközi-tengeri térség konyháin: többek között levesekhez, pizzákhoz, salátákhoz és húsos ételekhez használják. Nélküle az olasz konyhát különösen nehéz volna elképzelni. A bazsalikom nemcsak javítja az ételek zamatát, hanem egyúttal segíti az emésztést is.
Ezt a jelentéktelen külsejű növényt rendkívül nagy becsben tartották az elmúlt évszázadokban, a hiedelem szerint ugyanis megtisztította a lelket, és gyógyította a maláriát. Manapság tudjuk, hogy a bazsalikom elsősorban étvágygerjesztő, nyugtató, valamint görcsoldó hatású. Éppen ezért gyomor- és emésztési panaszokra, teltségérzet és felfúvódás esetén használják.
Nyugtató hatása miatt a bazsalikomot többek között felfúvódásra, gyomorrontásra, stresszoldásra és álmatlanságra alkalmazzák. fokozza az étvágyat, segíti az emésztést és az epefolyadék kiválasztódását. Enyhén csípős aromája fokozza a nyáltermelést, s ennek köszönhetően az étel hatékonyabban bomlik le.
A növény gyógyító hatása elsősorban a benne található illóolajnak tulajdonítható, melynek fő összetevői az esztragol és a linalool. A bazsalikom nemcsak megnyugtat, de nátha esetén ingerli az orr szőreit, ami elősegíti a többletváladék és ezzel együtt az ártalmas mikroorganizmusok kiürülését a szervezetből.
Egyetlen háztartásból sem hiányozhat a cserepes bazsalikom. A növény nemcsak tisztítja a levegőt, de előzi a kellemetlenkedő legyeket és szúnyogokat is, amelyek nem állhatják a bazsalikom borsos, fűszeres illatát.
Étvágytalanság javítására és a lázas test hűtésére bazsalikommagból készített italt javasol a népi gyógyászat. 2,5 dl szénsavmentes ásványvízbe vagy más italba szórjunk 1 evőkanálnyi bazsalikommagot, és hagyjuk duzzadni fél óráig. Ezt a frissítő hatású finom italt főként Keleten fogyasztják. Lehetőség szerint használjunk ökológiai vagy saját termesztésből való magokat (erre a célra alkalmasak az elnyílt virágok magvai), mivel a kereskedelmi forgalomban kapható bazsalikommagokat gyakran kezelik különféle vegyszerekkel.
Olasz pesztó
1 nagy csokor bazsalikom, 5 dkg fenyőmag, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg reszelt pecorino sajt, 2 dkg reszelt parmezán, 6-8 kiskanál olívaolaj, só, fekete bors
Bazsalikombor
A bazsalikomból készült bor átmelegíti a testet, és javítja az emésztést. 7 dl fehérborhoz adjunk 3 dkg bazsalikomlevelet. Hagyjuk ázni 24 órán át, majd szűrjük le.