A szervezetünk úgy evolválódott, hogy felismerje ezeket a zsírokat (amelyek a káros baktériumok fejlődését segítik), és elejét is veszi a káros baktériumok elszaporodásának, azzal, hogy korlátozott mértékű gyulladást kelt, ami hosszú távon krónikus betegséget okoz.
"Noha a zsírok gyulladáskeltő hatását jól dokumentálták, kevéssé ismerték fel, hogy azok a baktériumok túlélésére és szaporodására is hatással vannak az emésztőrendszerben" - írják a kutatók.
Néhány zsír - főleg telítetlen zsírok - igen erős antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek. A bakteriális sejt membránjához kémiailag kapcsolódnak, és gyengítik azt.
Ha telítetlen zsíroknak tesszük ki a baktériumokat, a baktériumok elpusztulnak. A hosszú láncú telítetlen zsírok, különösen az omega-3 zsírsavak, és a velünk született immunvédelem - mint a gyomorsav vagy az antimikrobiális peptidek, pusztítóan hatnak a káros baktériumokra" - írja Joe Alcock. A telített zsíroknak ellenben általában nincsenek antimikrobiális tulajdonságaik, és energiaforrást (szenet) bocsátanak a baktériumok rendelkezésére a szaporodásukhoz.
Ez az eltérő hatás a baktériumokra, ez határozza meg, mely zsírok gyulladáskeltők, és melyek nem.
"Lényeges összefüggést találtunk: azok a zsírok, amelyeknek nincsen baktériumölő tulajdonságuk - gyulladáskeltők. Ez nagyon, nagyon erős összefüggés." Ilyen értelemben, a telített zsírok jelenléte "korai figyelmeztetésnek" számít a szervezetben.
Amikor olyan zsírok vannak a szervezetben, amelyek kedveznek az ártalmas baktériumok növekedésének, a szervezet gyulladásos immunválasszal fogadja őket. És bár a gyulladás-válasz rövid távon segít: kivédi a fertőzést, az ilyen zsírok állandó jelenléte a szervezetet a krónikus gyulladás, a betegség (például szívbetegség) spiráljába löki.
A kutatók feltételezését alátámasztják az egyre szaporodó kutatásokból nyert adatok.
A tanulmány a The Quarterly Review of Biology folyóiratban jelenik meg.