Olcsóbb változatai már szinte minden élelmiszerbolt polcain megtalálhatóak. Vannak azonban olyan termékek, amelyek különleges eljárással, vagy hosszabb ideig készültek, ezek inkább borszaküzletekben, vagy szakboltokban kaphatóak. Készülhet vörös- vagy fehérborból is, eszerint különböztetünk meg vörös- és fehérborecetet. A „normál” ecettől eltérően itt a bor, illetve annak alkoholtartalma baktériumos erjedési folyamat hatására ecetsavvá alakul. Több évig is készülhet, van, hogy tölgyfahordóban érlelik. Az elkészült ecet minősége függ a „kiinduló” bor minőségétől.
Ha szereted a házi praktikákat, készítsd el Te magad.
Ez kell hozzá:
Így készül:
Egy nagyobb befőttes üvegbe beleöntöm a bort, ebbe dobom a pár szem kockacukrot (ez azért kell, hogy az erjedés beinduljon). Erre mehet a mazsola és az ecet. Az üveget lefedem egy darabka vászonnal, vagy szalvétával és „téli álomra” küldöm úgy 1,5-2 hónapra, a lakás egyik meleg részére. Ha letelt az idő, leszűröm és átöntöm egy másik üvegbe.
A jól megszokott „hagyományos” ecetes salátaöntetünkön nehezen változtatunk, még az összetevők arányát se nagyon, nemhogy az alapanyagot. Pedig érdemes, ha nem is teljesen, legalább részben áttérni a borecetre. A hagyományos ecettel szemben, az ő javára szól, hogy miközben készül, nem veszíti el a borban található értékes összetevőket, amelyek igen kedvező hatással vannak szervezetünkre.
Amellett, hogy salátákra kiváló (nálunk a fehérborecet-olívaolaj-őrölt bors kombináció megy a legjobban), ízérzékünket is helyreállítja, amely a túlzásba vitt sózásnak, borsozásnak, édesítésnek köszönhetően torzulhat. Segítségével kevesebbszer nyúlunk majd a sótartó után, jobban kiérződnek a zamatos, finom ízek.
Már antioxidáns tartalmának köszönhetően is igazi csodaszernek számít, alacsony zsír- és nátriumtartalmának hála, fogyasztása jótékony hatással van a vérnyomásra, helyreállíthatja a koleszterinszintet is. Így szív- és keringési betegségben szenvedők se felejtsék el ezzel ízesíteni ételeiket. Sőt, érzékenyebb gyomrúak is fogyaszthatják, az emésztésre kimondottan jó hatással van.
Ecetes borogatásként zúzódásokra, gyulladásokra és dagadásokra is alkalmazható.
Fontos felfedezés, hogy napi 2 teáskanálnyi adag rendben tartja a vércukorszintet is.
Az Arizona Egyetem munkatársai által végzett vizsgálatoknak hála, ma már tudjuk, könnyedén felveszi a harcot a nem kívánt kilókkal szemben is. Hatása úgy érvényesül, hogy a benne lévő ecetsav meg tudja zavarni a keményítő emésztését, így szervezetünk kevesebb kalóriát használ majd fel. Már rövid ideig tartó fogyasztása is képes leolvasztani rólunk néhány felesleges dekát, esetleg kilót. Ehhez pedig már a fent írt napi 2 teáskanálnyi mennyiség is elegendő.
Nemcsak finom, nemcsak „gyógyszer”, hanem tisztít és fertőtlenít is. Pattanások leszárítására, zsíros bőr kezelésére is jól alkalmazható. Mivel a bekent bőrfelületen hűs érzetet biztosít, így kiváló lehet rovarcsípések, illetve az okozta duzzanatok kezelésére. A hab a tortán, hogy a viszketést is elmulasztja.