Az otthoni ápolás lehetőséget biztosít, hogy a beteget otthonában szakdolgozó lássa el, amennyiben a beteg kórházi ellátása nem indokolt. Ennek jogi hátterét a 15/1999. [VI.9.] EÜM-rendelet tartalmazza. Otthon ápolni valakit azonban nem olcsó "feladat", még akkor sem, ha OEP-támogatást élvezünk. Az ápolt gyógyszereit, kötszereit, inkontinencia miatt szükséges pelenkáját, betétjét és minden egyéb, az ellátáshoz szükséges "kellékét" megvásárolni teher lehet a család és a hozzátartozók számára.
Az alábbiakban azokat a tételeket nézzük végig, amelyek nem kímélik a pénztárcát, ám tudatos választással és előzetes tájékozódással nemcsak pénzt, de sok kellemetlenséget és pluszmunkát is spórolhatunk magunknak és ápoltunknak egyaránt.
Inkontinencia
Egy hozzátartozó ápolásának árát ugyan nem lehet meghatározni, de az inkontinencia-termékek terén történő választás kihatással van az ápolás minőségére és gazdaságosságára is. Az inkontinencia esetén fontos a fizikai és érzelmi kényelem megteremtése, ennek kulcsa pedig azon termékek használata, amelyek maximális ápolást nyújtanak, és megakadályozzák az inkontinencia negatív hatásainak kialakulását. A szivárgás, a nedves matrac vagy a bőrirritáció fizikai, érzelmi és anyagi következményekkel is jár. Mivel tudjuk mégis mérsékelni a kiadásokat?
A nagy nedvszívó képességű betétek gyorsan elvezetik a vizeletet a bőrtől, így nincsen kényelmetlen nedves érzés vagy visszaszivárgás.
Az egyéni fizikai vagy mentális állapotához illeszkedő termékek fokozzák a kényelmet, és csökkentik a felhasznált termékek mennyiségét. A kevesebb szivárgás miatt csökken annak az esélye is, hogy éjszaka a matrac átnedvesedése miatt fel kelljen kelni, illetve újabb ágyneműt felhúzni.
A kevesebb nedvesség csökkenti a bőrirritáció esélyét, így a bőrápoló szerekből is kevesebbet kell használni.
A betegágy körüli kiadások
Sok "bosszantó" kiadástól megkímélhetjük magunkat, ha a betegágyat is praktikusan alakítjuk ki, hogy egy-egy baleset, szennyeződés ne generáljon nagyobb munkát az ápolónak. Legyen szó akár csak a lepedőre lecsöppenő főzelékről, sebváladékról, mindig ágyneműt kell cserélni (és szerencse, ha csak azt), ezért szerezzünk be a textil lepedő alá egy nylon vagy gumis lepedőt, így a matracot megóvhatjuk a balesetektől. A textillepedőből is válasszunk fehéret, azt könnyű fertőtleníteni, mosni.
A lepedőkből többre is szükség lehet, legalább 9-10 db legyen otthon, így összevárhatjuk a mosnivalót, nem lesz sürgős betenni a mosást.
Ápolók
Fogadjunk el minden segítséget a családtól! Vegye ki mindenki a részét legalább a betegfelügyeletből, így ritkábban kell betegápolót hívni csak azért, hogy az ápolt ne legyen egyedül.
Hasonlóan érdemes élni a rokonok, ismerősök egyéb felajánlásaival: nem vagyunk hősök, ha valaki ebéddel készülne helyettünk, ne szégyenlősködjünk, annyival több idő juthat a betegre és magunkra.
A "legdrágább" az, ha az ápoló családtag megbetegszik, hiszen helyettesítése sokszor csak drága ápolókkal helyettesíthető. Különösen fontos, hogy az ápoló ügyeljen testi egészségére ugyanúgy, mint mentális egyensúlyára - ez utóbbi viszont megköveteli, hogy néha kikapcsoljon, kiszabaduljon, fel tudjon töltődni.
Higiéniai termékek
Drága kozmetikumok helyett vásároljunk gyógyszertári készítményeket, ezek nemcsak bőrbarátabbak, de olcsóbbak is, akár receptre kiváltva. Éljünk a támogatott készítményekkel is!
Amiből sokra van szükség (folyékony szappan, egyszer használatos gumikesztyű, papírtörlő), válasszuk a nagyobb kiszerelést, vegyünk egyszerre többet, az mindig gazdaságosabb! Ezeken nem érdemes spórolni, használatukkal többféle megbetegedés és fertőzés elkerülhető.
Gyógyszerek
A gyógyszerek tárolása is sok felesleges kiadástól óvhat meg: az ápoló ezért jó, ha figyel a kencék, krémek, kötszerek, tápszerek megfelelő hőmérsékleten történő tárolására is.
A pontos adagolás költségkímélő lehet, erre gyógyszeradagoló beszerzésével tudunk ügyelni.
Az orvos által felírt és egyéb készítmények szintén akkor a legdrágábbak, ha azt a beteg nem szedi rendesen, esetleg minőségüket nem is őrzik meg. Magunktól sose növeljük a gyógyszeradagokat, csak orvosi előírásra adjunk be belőle megfelelő mennyiséget.