A dél-kaliforniai intézmény kutatói négyéves projekt keretében vizsgálták, hogy a különböző étrendek miként befolyásolják a sperma minőségét. A régióban nagyon magas a hetednapi adventisták száma, akik úgy vélik, hogy a hús tisztátalan, ezért szigorú vegetáriánus étrendet folytatnak.
A hetednapi adventisták várható élettartama átlagosan tíz évvel magasabb az amerikai átlagnál - utóbbi jelenleg nagyjából 79 év -, és a kutatók ki akarták deríteni, hogy a hosszú élettartam vajon a spermaminőséggel van-e összefüggésben. A szakemberek legnagyobb meglepetésére azonban a vegetáriánus vagy vegán étrendet folytató férfiak esetében jelentősen alacsonyabb spermaszámot mértek (50 millió spermium milliliterenként), mint a húsfogyasztóknál (70 millió spermium milliliterenként).
Előbbieknél jóval alacsonyabb volt a spermiumok mozgékonysága (motilitása) is: a vegetáriánus vagy vegán férfiaknál a spermiumok mindössze egyharmada volt aktív, míg a húsfogyasztóknál ez az arány nagyjából 60 százalék volt.
... - húzta alá Eliza Orzylowska, az egyetem egészségügyi központjának szülészorvosa. Mint hozzátette: a vegetáriánus vagy etve vegán férfiak nem terméketlenek, ám az étrendjük meghatározó tényező lehet a gyermeknemzés során, különösen, ha olyan párokról van szó, akik természetes, hagyományos módon próbálkoznak.
gazdag étrend állhat a dolog hátterében
Orzylowska szerint a vegetáriánusok szójával helyettesítik a húst, a szója pedig fitoösztrogéneket tartalmaz, amelyek az ösztrogén női nemi hormonhoz hasonló tulajdonságokkal bírnak és ezáltal hatással lehetnek a termékenységre.
A szakember szerint a vegetáriánus vagy vegán gyerekeknél a pubertáskortól kezdődően lehet hatással az étrend a spermaszámra.
A tanulmány készítői 443 húsfogyasztó és 26 vegetáriánus, valamint 5 vegán férfit hasonlítottak össze - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.
A Harvard Egyetem szakembereinek különálló tanulmánya szintén azt mutatta, hogy a gyümölcsben és zöldségben gazdag étrend hatással lehet a férfiak termékenységére, a nagy mennyiségű rovarirtószer elfogyasztása miatt. "Eredményeink szerint azoknál a férfiaknál, akik legnagyobb mennyiségben fogyasztottak rovarirtószer-maradványokban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket, nagyobb valószínűséggel volt alacsonyabb a spermaminőség és kimondottan alacsony a spermaszám, valamint a mozgékony spermiumok száma" - mondta Jorge Chavarro, a tanulmány egyik szerzője.
Mindkét tanulmányt a Reprodukciós Orvostudomány Amerikai Társaságának szokásos évi, hawaii találkozóján ismertetik.