Az új berlini intézmény, amely a nemzetközi Papatya menedék-hálózat része, főképp migráns hátterű török, kurd, arab lányoknak nyújt szociális, pszichológiai és életvezetési segítséget. Franciaországban évek óta működik ilyen, főképp észak-afrikai lányok találnak itt menedéket, míg Nagy-Britanniában a tapasztalatok szerint leggyakrabban pakisztáni fiatal nők szorulnak támaszra.
Segítségre szoruló fiatal nők
Sok az ilyen eset: fiatal, Németországban felnőtt lány, akit szülei bezárva tartottak, s azzal fenyegették, hogy megölik, ha nem megy hozzá a család által kiválasztott férfihez. Ebben az esetben a Papatya az utolsó mentsvár.
Olyan esettel is találkoztak, amikor a szintén Németországban felnőtt fiatal lányt a családja azért küldte vissza Irakba, mert visszautasította a család választottját. E-mailben jelentkezett be a németországi segítő központhoz. Mivel német útlevelét is elvették tőle, az iraki német nagykövetséget kellett bekapcsolnunk a megoldásba – mondja a nőket segítő központ vezetője. Évente 60 és 70 közötti hasonló esetre kell reagálnia a berlini intézménynek.
Legújabb szolgáltatásuk a 24 órás német, arab és török nyelvű telefonos segélyszolgálat, melynek fenntartásából a város is jelentékenyen kiveszi a részét.
50 % képtelen szakítani a hagyományukkal
A segítő központ azonban a segítségre szoruló nők további sorsába már nem szól bele. "A döntés az övék, képesek-e végleg szakítani a számukra elfogadhatatlan hagyományokkal?" – fogalmaz az intézmény vezetője. Az esetek felében a lányok végleg elhagyják családjukat. 50%-uk viszont mégis visszamegy családjához abban a reményben, hogy a szökés a család számára is kellő sokk volt ahhoz, hogy a kényszerházasságról lemondjanak. A szökés ténye megerősíti őket, s azzal az elhatározással térnek vissza, hogy nem tűrik többé az elnyomást a családon belül.
A segítő-központok tapasztalatai szerint összefüggés tapasztalható a szegénység, a képzettség hiánya és a nők ellen elkövetett erőszak között. A szervezet, akihez német, angol, török és arab nyelven fordulhatnak a rászorulók, jelentős eredményeket ért el a házasságok érvénytelenítése terén, de az emberek szemléletének megváltoztatását hosszú távú feladatnak ítélik.