A WHO-nak a városban tartózkodó szakemberei úgy fogalmaztak: a vírus jelenléte a hűvösebb időt hozó őszi és téli időszakban fokozódhat, ez az időjárás ugyanis kifejezetten kedvez a légzőszervi betegségek terjedésének. A kínai egészségügyi szerveknek magas fokú készültségben kell maradniuk, elő kell készíteniük a kórtani tapasztalatok megosztásának mechanizmusát, a betegség kezelésére pedig irányelveket kell kidolgozni - fogalmaztak az Egészségügyi Világszervezet munkatársai egy konferencián.
A Shanghai Daily című napilap a témával kapcsolatos összeállításában Vang Jüt, a betegségek kezelését és megelőzését szolgáló nemzeti központ vezetőjét idézi, aki úgy fogalmazott, hogy a madárinfluenza H7N9 törzsével kapcsolatban továbbra is sok az ismeretlen tényező.
Nem lehet tudni például, hogy pontosan mi a betegség eredete, kikre jelent kifejezett veszélyt a kór, az milyen csatornákon át terjed és milyen lehetséges szövődményekkel járhat. A leginkább aggasztó az, hogy a betegség esetleges mutációiról sem rendelkeznek egyelőre információval a kutatók - mondta Vang.
A korábban csak szárnyasok közt terjedő vírus jelenlétét március elején Sanghaj városában mutatták ki elsőként embereken Kína területén. A legutóbbi hivatalos adatok szerint összesen 134 megbetegedést jelentettek azóta az országban, a halálos áldozatok száma 45. A statisztikákból az is kiolvasható, hogy a nyár és a nyári meleg beköszöntével alig jelentettek új fertőzést az országban, július és augusztus hónapokban mindössze egy-egy esetet regisztráltak.