Az Országos Epidemiológiai Központ az influenzaszezonban folyamatosan figyelemmel kíséri az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók számának heti alakulását, és ezzel összefüggésben virológiai vizsgálatokat is végez. Az influenza figyelőszolgálat szeptember 29-én kezdte meg működését. Az elmúlt héten mintegy 5 600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, jelenleg nincs influenza aktivitás hazánkban. Országos járványról akkor beszélünk, ha az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma meghaladja a heti 15 ezret. A járvány csúcsa általában február-március hónapokra esik.
Az influenza kellemetlen tüneteket okozó megbetegedés, általában szövődmények nélkül, néhány nap alatt gyógyul. Ugyanakkor a súlyos szövődménnyel járó megbetegedések kórházi kezelést, sőt akár gépi lélegeztetést igényelhetnek. Ebből a szempontból különösen veszélyeztetettek az idősebb korosztályok, a várandósok, a kisgyermekek, illetve az alapbetegségük miatt rossz általános egészségi állapotú emberek.
A 60 év felettiek, bizonyos krónikus betegségekben szenvedők, a várandós nők, továbbá az egészségügyi és a szociális intézményekben dolgozók kérhetik a térítésmentes oltást háziorvosuktól, illetve foglalkozás-egészségügyi orvosuktól. (A jogosultak köréről részletesebben a www.antsz.hu oldalon az „Influenza” menüpontban, illetve háziorvosuktól tájékozódhatnak.) |
Az influenza vírusa rendkívül változékony, időről időre módosul. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a hozzájuk beérkező jelentések alapján minden évben ajánlást dolgoz ki az influenza elleni vakcina összetételére. Fontos kiemelni, hogy az influenzavírusok változékonysága miatt az oltást évről-évre meg kell ismételni. Az előző évi védőoltás nem ad megfelelő védelmet a következő szezonra még akkor sem, ha nem változik az oltóanyag összetétele. A 2014/2015 évi szezonra gyártott háromkomponensű vakcina a következő vírustörzseket tartalmazza:
Fontos tudni, hogy egyetlen védőoltás, így a szezonális influenza elleni oltás sem garantál 100 százalékos védettséget. Az influenza esetében rendkívül nehéz megjósolni, hogy mely vírustörzsek lesznek felelősek a járványért. A térítésmentes oltáshoz biztosított oltóanyaggal végzett oltás három influenzavírus ellen nyújt védelmet.
Tudományos vizsgálatokkal alátámasztott tény, hogy a szezonális influenza elleni védekezés jelenleg ismert leghatékonyabb eszköze a védőoltás, amely biztonságos, és egyben segíthet elkerülni a kellemetlen tüneteket okozó, esetenként súlyos szövődményekkel járó betegséget.