Idén november 10-ig több mint kétszer annyian betegedtek meg Magyarországon AIDS-ben, mint 2007-2011 között ugyanannyi idő alatt (45 hét). A folyamatosan emelkedő tendenciát jelzi, hogy tavaly már másfélszer több volt a beteg, mint korábban, és ehhez képest is 50 százalékkal magasabb az idei adat. Mindez abból a heti jelentésből derült ki, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) tett közzé, a központ a szokástól eltérően egyelőre nem hozta nyilvánosságra a második és harmadik negyedévi HIV-fertőzési statisztikákat.
A heti járványügyi adatokból csupán az derül ki, hogy idén 45 hét alatt az importált esetekkel együtt összesen 44-en betegedtek meg AIDS-ben. Ugyanennyi idő alatt tavaly 30-an, a korábbi öt évben pedig átlagosan 20-an lettek AIDS-betegek november közepéig.
Bár a betegséget megelőző HIV-fertőzésről nincsenek friss adatok, a korábbi statisztikák ezen a téren is igazolják a növekvő tendenciát. Idén az első negyedévben ugyanis 36 százalékkal többen kapták el a HIV vírust, mint tavaly az első három hónapban. Ráadásul az elmúlt négy évben a fertőzöttek számának emelkedése folyamatossá vált: 2013. első negyedévében 2010-hez képest másfélszeresére nőtt az érintettek száma.
(Forrás: OEK)
Az idei új esetekkel együtt egyébként összesen több mint 2400 HIV fertőzöttet és 740-nél is több AIDS beteget jelentettek Magyarországon a nyilvántartás bevezetése, a nyolcvanas évek közepe óta. Hogy pontosan mennyi fertőzöttet, azt a friss adatok híján nem lehet megmondani, ahogy azt sem, konkrétan hányan haltak bele az AIDS-be.
(Forrás: OEP)
Az utolsó, márciusi statisztika szerint 338 volt a halálos áldozatok száma, de valószínűleg, azóta ez a szám is nőtt.
Az AIDS december 1-jei világnapja alkalmából az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) is kiadott egy elemzést a kórról. A friss tanulmány szerint, míg Nyugat-Európában folyamatosan csökken az AIDS-megbetegedések száma – 2006 és 2012 között 48 százalékkal –, addig Kelet-Európában és a szomszédos Közép-Ázsiában az újonnan diagnosztizált AIDS-es betegek száma 113 százalékkal emelkedett. Szakértők szerint elsősorban a nagy kockázatú csoportok körében hiányzó megelőző intézkedések miatt.