Érdekesség, hogy a méz használatára valóban több ezeréves őskori rajzok: lépes mézet gyűjtő férfi rajzát fedeztek fel egy spanyolországi barlangban. Az ókori Egyiptomban is méhészkedtek, és az aquincumi ásatások arra utalnak, hogy már Magyarország területén is űzték a szakmát az ókorban.
Az első mesterséges méhkasokat már 8-9000 évvel ezelőtt is használták. Az Ószövetségben is megemlítik, hogyan is kell a mézet kinyerni a kaptárból. A 16. században a cukorgyárak terjeszkedése miatt visszaesett a mézkereslet, ami addig az egyetlen édesítőszer volt. Ma ismét reneszánszát éli - az emberek legnagyobb örömére.
A házi méhek a virágokból gyűjtik össze az alapanyagot, a virágport és a nektárt. Ezután az előgyomrukban a gyomornedvekkel alakítják át, és a kaptár hatszögletű lépsejtjeiben tárolják. A víztartalma elpárolog a kaptár meleg levegője miatt, ha besűrűsödött, (kb 18%-os víztartalom) elzárják a levegő elől a viasszal. A szorgos méhek annyit raktároznak el ezzel a technikával amennyit csak bírnak, mivel nem tudják, hogy mennyire lesz szükségük. A méhészek a centrifugális erő segítségével pergelik ki a mézet a kaptárból, miután eltávolították a viaszréteget.
A méhpempőről, azaz a királynő eledelérő itt olvashatsz.
Gyógyító hatását már az ókorban elismerték. Ásványi anyagokat és esszenciális aminosavakat is tartalmaz, a szervezetben azonnal felszívódik. Ideg és immunerősítő élelmiszer hírében áll, csillapítja a köhögést, valamint a torokfájást. Ha nem érintkezik levegővel, akkor gyakorlatilag végtelen ideig eláll. Baktérium és gombaölő hatása is van.
Köhögésre gyógyír lehet, ha éjszaka elalvás előtt megeszünk egy kis mézet. 2 éves vagy idősebb gyerekeknél megelőzheti a köhögési rohamokat és legalább olyan hatékony, mint a dextromethorfán tartalmú köhögés csillapítók. A kutatók szerint az édes méz fokozza a nyálelválasztást, aminek köszönhetően a nyálkahártya kevésbé szárad ki, és a száraz köhögés csillapodik.
Kis mennyiségben cukorbetegek is naponta fogyaszthatják, csak kis mértékben emeli a vércukrot és a koleszterinszintet.
A méz csökkentheti a sugárkezelést követő szájgyulladás kialakulásának az esélyét, sőt, néhány kutatás szerint napi 20 ml méz fogyasztásával csökkenthető a nyeléskor fellépő fájdalom és kisebb lesz a súlyvesztés a kezelések után.
Külsőleg alkalmazva a méz elősegíti a sebgyógyulást akár nagyobb műtétek, tályogok, fekélyek, horzsolások vagy egyéb vágásokat követően. A mézes borogatás segíti az égési sebek gyógyulását is. Megelőzi a kellemetlen szagok kialakulását, tisztán tartja a sebet és csökkenti a gyulladások vagy fertőzések kialakulásának az esélyét, gyorsítja a gyógyulást. (A kutatások azt mutatják, hogy egyéb kezelések alkalmazását követően a méz már nem fejtett ki semmilyen hatást a sebre.)
A méz koleszterinszintre való hatásáról is folynak kutatások, egyelőre nincsenek egyértelmű eredmények. Egy tanulmány szerint 75 g méz fogyasztása 14 napon keresztül csökkentheti a magas koleszterinszintet a nők esetében, azonban egy másik kutatás mindezt a pozitív hatást csak egy adott diétás étrend betartásával tudta bizonyítani. Egy harmadik kutatásban 30 napon keresztül fogyasztottak napi 70 g mézet a résztvevők, eredmény nélkül.
Egyes vizsgálatok szerint a méz segíthet az allergia enyhítésében, de még erre sem találtak kielégítő bizonyítékot. Sőt, mivel a méz polleneket tartalmazhat, az allergia akár rosszabbodhat is.
Kisbabáknak 1 éves korig nem javasolt a méz fogyasztása, mert akár botulizmust is okozhat. Terhesség alatt szabad fogyasztani, de csak étkezési mennyiségben. Gyógyszerként ne alkalmazzuk!
A rododendronból készült méz fogyasztása nem javasolt, mert mellkasi fájdalmat, vérkeringés zavart és szívproblémát okozhat.
Köhögésre naponta 2,5-10 ml (0,5-2 teáskanál) méz elfogyasztása javasolt.
Gyógyászati célokra kb. 70 g mézet fogyaszthatunk 14 napon keresztül.
Égési sérülésekre és sebekre, közvetlenül a felületre helyezzük és gézzel fedjük, 24 óránként cseréljük. 25 napig alkalmazandó.
Cikkünk tájékoztató jellegű és nem helyettesíti az orvos véleményét, előírásait.