Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Már az őskor óta imádjuk a mézet! Nem véletlen!
2014. december 02. 20:07

méz, gyógyhatás, egészség

Már az őskor óta imádjuk a mézet! Nem véletlen!
A méz az egyik legősibb élelmiszerünk, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy őskori barlangrajzokon is találtak erre utaló jelet. A selymes, aranyló mézet főként a tea édesítésére használjuk manapság. Ilyenkor karácsonykor az ínycsiklandó mézeskalácsba is kerülhet, s persze ott van a többi mézes sütemény is. Fogyasszunk belőle minél többet, mert csuda egészséges! Íme minden, amit tudni akartál róla!
Már az őskor óta imádjuk a mézet! Nem véletlen!

Ez a méz történelem

Érdekesség, hogy a méz használatára valóban több ezeréves őskori rajzok: lépes mézet gyűjtő férfi rajzát fedeztek fel egy spanyolországi barlangban. Az ókori Egyiptomban is méhészkedtek, és az aquincumi ásatások arra utalnak, hogy már Magyarország területén is űzték a szakmát az ókorban.

Az első mesterséges méhkasokat már 8-9000 évvel ezelőtt is használták. Az Ószövetségben is megemlítik, hogyan is kell a mézet kinyerni a kaptárból. A 16. században a cukorgyárak terjeszkedése miatt visszaesett a mézkereslet, ami addig az egyetlen édesítőszer volt. Ma ismét reneszánszát éli - az emberek legnagyobb örömére.

Így termelik a mézet a méhek

A házi méhek a virágokból gyűjtik össze az alapanyagot, a virágport és a nektárt. Ezután az előgyomrukban a gyomornedvekkel alakítják át, és a kaptár hatszögletű lépsejtjeiben tárolják. A víztartalma elpárolog a kaptár meleg levegője miatt, ha besűrűsödött, (kb 18%-os víztartalom) elzárják a levegő elől a viasszal. A szorgos méhek annyit raktároznak el ezzel a technikával amennyit csak bírnak, mivel nem tudják, hogy mennyire lesz szükségük. A méhészek a centrifugális erő segítségével pergelik ki a mézet a kaptárból, miután eltávolították a viaszréteget.

A méhpempőről, azaz a királynő eledelérő itt olvashatsz.

Mire használd a mézet?

Gyógyító hatását már az ókorban elismerték. Ásványi anyagokat és esszenciális aminosavakat is tartalmaz, a szervezetben azonnal felszívódik. Ideg és immunerősítő élelmiszer hírében áll, csillapítja a köhögést, valamint a torokfájást. Ha nem érintkezik levegővel, akkor gyakorlatilag végtelen ideig eláll. Baktérium és gombaölő hatása is van.

Köhögésre gyógyír lehet, ha éjszaka elalvás előtt megeszünk egy kis mézet. 2 éves vagy idősebb gyerekeknél megelőzheti a köhögési rohamokat és legalább olyan hatékony, mint a dextromethorfán tartalmú köhögés csillapítók. A kutatók szerint az édes méz fokozza a nyálelválasztást, aminek köszönhetően a nyálkahártya kevésbé szárad ki, és a száraz köhögés csillapodik.

Kis mennyiségben cukorbetegek is naponta fogyaszthatják, csak kis mértékben emeli a vércukrot és a koleszterinszintet.

A méz csökkentheti a sugárkezelést követő szájgyulladás kialakulásának az esélyét, sőt, néhány kutatás szerint napi 20 ml méz fogyasztásával csökkenthető a nyeléskor fellépő fájdalom és kisebb lesz a súlyvesztés a kezelések után.

Külsőleg alkalmazva a méz elősegíti a sebgyógyulást akár nagyobb műtétek, tályogok, fekélyek, horzsolások vagy egyéb vágásokat követően. A mézes borogatás segíti az égési sebek gyógyulását is. Megelőzi a kellemetlen szagok kialakulását, tisztán tartja a sebet és csökkenti a gyulladások vagy fertőzések kialakulásának az esélyét, gyorsítja a gyógyulást. (A kutatások azt mutatják, hogy egyéb kezelések alkalmazását követően a méz már nem fejtett ki semmilyen hatást a sebre.)

A méz koleszterinszintre való hatásáról is folynak kutatások, egyelőre nincsenek egyértelmű eredmények. Egy tanulmány szerint 75 g méz fogyasztása 14 napon keresztül csökkentheti a magas koleszterinszintet a nők esetében, azonban egy másik kutatás mindezt a pozitív hatást csak egy adott diétás étrend betartásával tudta bizonyítani. Egy harmadik kutatásban 30 napon keresztül fogyasztottak napi 70 g mézet a résztvevők, eredmény nélkül.

Egyes vizsgálatok szerint a méz segíthet az allergia enyhítésében, de még erre sem találtak kielégítő bizonyítékot. Sőt, mivel a méz polleneket tartalmazhat, az allergia akár rosszabbodhat is.

Kisbabáknak 1 éves korig nem javasolt a méz fogyasztása, mert akár botulizmust is okozhat. Terhesség alatt szabad fogyasztani, de csak étkezési mennyiségben. Gyógyszerként ne alkalmazzuk!

A rododendronból készült méz fogyasztása nem javasolt, mert mellkasi fájdalmat, vérkeringés zavart és szívproblémát okozhat.

Mennyi mézet kell fogyasztani, hogy kifejtse jótékony hatását?

Köhögésre naponta 2,5-10 ml (0,5-2 teáskanál) méz elfogyasztása javasolt.

Gyógyászati célokra kb. 70 g mézet fogyaszthatunk 14 napon keresztül.

Égési sérülésekre és sebekre, közvetlenül a felületre helyezzük és gézzel fedjük, 24 óránként cseréljük. 25 napig alkalmazandó.

Cikkünk tájékoztató jellegű és nem helyettesíti az orvos véleményét, előírásait.

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK