A szemölcsök olyan bőrkinövések, melyeket valamelyik humán papillomavírus (HPV) okoz. Ez a vírus a bőr külső rétegét támadja meg. A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) a test bármely részén megjelenhet, de leggyakrabban az ujjakon, a kézen és a karon fordul elő. Általában a harmincas és az annál fiatalabb korosztály panaszkodik erről a megbetegedésről, ám gyakorlatilag minden korban és bárhol a világon megjelenhet. Másféle szemölcsök is léteznek, például a lapos szemölcs, a nemi szervek szemölcsei, a gégepapilloma és egyebek.
Melyek a szemölcsök tünetei?
A szemölcsök megjelenése és mérete az előfordulási helyüktől és az irritáció vagy trauma mértékétől függ.
A közönséges szemölcs élesen elhatárolódik a környezetétől, érdes felületű, kerek vagy szabálytalan formájú, kemény tapintású, világosszürke, sárga, barna vagy szürkésfekete színű. Általában 2–10 mm közötti átmérőjű, apró csomó.
A talpon található szemölcsök ellapulhatnak, és rendkívül érzékennyé válhatnak.
A lapos v. futószemölcs, mely elsősorban gyerekeken és fiatal felnőtteken fordul elő, puha, lapos felszínű, sárgásbarna kiemelkedés, leginkább az arcon és horzsolások környékén.
A nemi szervek szemölcsei (más néven condyloma acuminata) lágy, nedves, apró, rózsaszín vagy szürke polipok, melyek jócskán megnőhetnek. Az ilyen szemölcsök leggyakrabban csomókban jelennek meg a végbél környékén, valamint a női és a férfi nemi szerv melegebb, nedvesebb részein. A HPV okozta, nemi szervek környéki szemölcsöket a méhnyaki diszplázia és a méhnyakrák egyik fő okaként tartják számon.
Fontos tudni! Minden szemölcs fertőző!
Hogyan kezelhetőek?
A recept nélkül kapható szemölcs elleni gyógyszerek általában szalicilsavat tartalmaznak, ezeket napi gyakorisággal kell alkalmazni. Receptre elsősorban a nemi szervek szemölcseire kapható gyógyszer. Ezeknek hatóanyagai között szerepel a podofilox- és a podophyllumgyanta. Az utóbbi gyógyszert kizárólag orvos alkalmazhatja. A talpon lévő szemölcsök által okozott fájdalom enyhítésére védőszivacsokat hoztak forgalomba. Egyes esetekben az orvos javasolhatja a szemölcs eltávolítását különböző eljárások segítségével, mint például a folyékony nitrogénnel történő fagyasztás (kryoterápia), a hagyományos műtét, a lézeres műtét vagy az elektromos árammal végzett leszárítás (leégetés, azaz kaparás formájában történő elektromos leszárítás).
Étkezési tanácsok
Heti kettő-négy üveg alkoholos ital (pl. sör) elfogyasztása csaknem megduplázza a nemi szemölcsök kialakulásának rizikóját. Azoknál, akik öt alkoholos italnál többet fogyasztottak, több mint kétszeresére nőtt ez a kockázat.
Egy esettanulmányban szereplő 19 éves lánynak azok után szívódott vissza a húgycsőnyílás környékén kifejlődött szemölcse, hogy jelentősen lecsökkentette étrendjében a disznóhúst.
Mire ügyeljünk?
A szemölcsök fizikai érintkezés útján terjednek, és a terjedés nemcsak két ember között, hanem ugyanannak a személynek különböző testrészei között is megtörténhet.
Figyelem! A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a szemölcsöket tilos kapargatni. A nemi szervek szemölcsei szexuális érintkezés útján fertőznek.
Egy kísérlet során, melyben egyébként HIV-pozitív és HIV-negatív nőket teszteltek, fény derült arra, hogy a rendszeresen dohányzók körében ötször akkor gyakorisággal fordul elő szemölcsös megbetegedés a nemi szerveken, mint a nemdohányzók körében.
Jótékony hatású gyógynövények
A gyógynövényszakértők gyakran ajánlják a vérehulló fecskefüvet (Chelidonium majus) a szemölcsök helyi kezelésére.A friss, zöld növény tejszerű nedvét általában naponta egyszer alkalmazzák a szemölcsökön, majd hagyják megszáradni.
Mivel a szemölcsök kialakulásának különösen kedvez a legyengült immunrenszer, ezért minden olyan gyógynövény használata javasolt, ami támogatja a szervezet önvédelmi erőit: kasvirág, noni, gréfrútmagcsepp, la pacho kéregtea, macskakarom.