Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Lomha az agyunk, ha stresszmentes az életünk?
2013. május 02. 19:28

stressz, agyi stimuláció, agy

Lomha az agyunk, ha stresszmentes az életünk?
A stressz stimulálja az agyat, és ennek hatására hetekkel később javul a memóriakészség - állítják a Kalifornia Egyetem (Berkeley) munkatársai.
Lomha az agyunk, ha stresszmentes az életünk?

 "Mindig azt hisszük, hogy a stressz rossz dolog, pedig nem az. A stressz az, ami optimális készültségben tart minket, és segíti a viselkedési és szellemi teljesítményünket." - állítja Daniela Kaufer, az eLife áprilisi kiadványában megjelent tanulmány egyik szerzője. A kutatás demonstrálta, hogy a rövid ideig tartó stressz miként befolyásolja a teljesítményt. A patkányokon a stresszinger az agyi őssejtek osztódását és idegsejtekké való elköteleződését vonta maga után, ami két héttel később az állatok mentális teljesítményének javulásával járt.

A kutatás célja a krónikus és a heveny stressz memóriára gyakorolt hatásának felmérése volt. Mivel a memória szerveződésében az agy hippokampusz nevű részének kiemelt szerepe van, ezért a tudósok főként erre a területre fókuszáltak, amikor a felnőtt patkányok idegi őssejtjeit tanulmányozták.

 Ezek az éretlen elemek valamilyen stimulus hatására képesek idegsejtekké, vagy idegi támogató sejtekké elköteleződni. A hippokampusz speciális része egyike az agy két területének, mely képes ilyen sejtek előállítására, ráadásul érzékeny a glukokortikoid nevű stresszhormonnal szemben.


Korábbi vizsgálatok szerit a hosszantartó, a glukokortikoidok szintjének emelkedésével járó stressz inkább gátolta az új idegi elemek képződését. A krónikus stressz káros hatása ismert: fokozza az elhízás kockázatát, a szívbetegségek és a depresszió kialakulását. Azonban most a tudósok azt mutatták be, hogy a ketrecben való pár órás mobilizáció jótékony hatású, mintegy megduplázza az újonnan képződött idegsejtek számát, ami a két héttel későbbi problémamegoldó teszteken jobb teljesítménnyel párosult.

Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK